مجله راز موفقیت مجله راز سلامتی آرایش و زیبایی كرم حلـــزون آيا واقعا اثــر دارد؟
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی کلینیک زیبایی وسایل آرایشی و بهداشتی سالن های آرایش و زیبایی متخصصان پوست و مو جراحان پلاستیک و ترمیمی .
 

آيا رد باقي مانده از حلزونها اين امكان را فراهم ميكند تا شركتهاي توليد محصولات حلزون بتوانند در حجم انبوه و زياد کرمها و لوسيونهاي حلزون را به مردم کشورهاي مختلف عرضه کنند. آيا اين محصولات تنها براي سودجويي عده اي توليد و در بازار عرضه ميشوند؟
حتما تا امروز بارها شاهد پخش تبليغ كرمهاي حلزون در شبكه هاي ماهوارهاي و به تازگي صدا و سيما بوده ايد. كرمهايي كه فقط با يك تماس تلفني در منزل به شما تحويل داده ميشود و ميتواند زيبايي و نشاط پوست شما را در كوتاه ترين زمان ممكن تضمين كند. كرمهاي معجزهگر كه آن واحد ميتواند انواع لك، چروك، آسيبهاي سلولي، آبرساني و اسكارهاي باقيمانده از سوختگي را برطرف كند و با كلاژن رساني به سلولهاي پوستي، شما را از شر چينوچروكهاي مزاحم خلاص كند.


از نسخه حلزوني بقراط چه ميدانيد

400 سال قبل از ميلاد، بقراط پزشك يوناني در ميان نسخههاي شفابخش خود براي درمان بيماريهاي پوستي مراجعانش مرهمي از حلزون تجويز ميكرد كه از آن براي تسكين التهابها و درمان برخي از بيماريهاي پوستي استفاده ميشود. بقراط اين مرهم را از مخلوط كردن حلزونهاي قطعهقطعه شده در شيري ترش مزه تهيه ميكرد و آن را روي موضع بيمار و التهابهاي پوستي مرهم ميكرد. از ديدگاه بقراط اين مرهم از يك طرف به دليل خواص اعجاب انگيزش و از طرفي به دليل خاصيت مرطوبكنندگي قوياش خيلي سريع ميتوانست مناطق ملتهب، قرمز رنگ و تحريك شده پوست را تسكين دهد. ضمن آنكه او در يادداشتهايش بارها به اين موضوع اشاره كرده كه استفاده مستمر از اين كرم به منظور درمان موجب ميشد تا پوستي كه اين مرهم روي آن گذاشته ميشد به مرور روشنتر و درخشانتر از پوست ساير قسمتهاي بدن باشد.


ريسه هاي حلزون بر پيشخوان مغازه ها چه مي كرد؟
بعد از بقراط، پزشكان و درمانگران زيادي از حلزون براي درمان برخي از ناراحتيهاي پوستي مانند كنترل آكنه، درمان التهابهاي پوستي و حتي جوانسازي پوست استفاده ميكردند و از خواص بينظير حلزونها براي درمان بيماريهاي پوستي بهره ميبردند. حتي در برخي از متون طبي به اين نكته اشاره شده كه 150 سال پيش ريسههايي از حلزون از پيشخوان فروشگاههاي عرضه داروهاي طبيعي و پنجره داروخانهها آويزان بود و به عنوان يك داروي طبيعي به مردم عرضه ميشد. آن روزها افراد زيادي براي جمعآوري حلزون به بيشهزارها، مزارع و باغهاي بزرگ ميرفتند و حلزونهاي جمعآوري شده خود را به قيمت خوبي به درمانگران و پزشكان ميفروختند تا آنها با ساختن مرهمهايي از حلزونهاي قطعهقطعه شده براي درمان بيمارانشان از آنها استفاده كنند.


كرم هاي حلزون صنعتي؛ شفابخش يا كلاهبرداري؟

امروزه لابراتوارها و كارخانههاي سازنده كرم حلزون به جاي استفاده از حلزونهاي قطعهقطعه شده براي تهيه دارو و كرمهايي كه با نام كرم يا مرهم حلزون در سراسر دنيا تبليغ ميشود از عصاره بهجايمانده از حلزون در مسير حركتش براي تهيه كرم، ژل و لوسيون حلزون استفاده ميكنند و مدعياند كه محصولاتشان علاوه بر درمان آكنه ميتواند به جوانسازي پوست، برطرف كردن چين و چروك، از بين بردن لك، برطرف كردن جاي جوش، ترميم سلولهاي آسيبديده پوستي و شفاف شدن پوست كمك كند. در حقيقت آنها مدعي اند كه اين كرم ميتواند جميع مشكلات پوستي را برطرف كند. اين در حالي است كه به گفته متخصصان و پزشكان پوست و مو اين امكان وجود ندارد كه يك محصول بتواند به طور همزمان اثربخشي مفيد بر چند اختلال يا بيماري را داشته باشد و مشخص نيست كه توليدكنندگان اين محصول با اين گستردگي و وسعت چگونه ميتوانند دسترسي به تعداد بيشماري حلزون داشته باشند. آيا آنها حلزون پرورش ميدهند؟


كرمهايي كه تنها در كشورهاي آسيايي مشتري دارند
به اعتراف توليدكنندگان محصولات آرايشي و زيبايي حلزون در كره عمده محصولاتي كه تحت عنوان محصولات حلزون به مردم عرضه ميشوند توسط لابراتوارها و كارخانههاي كرهاي توليد ميشوند و اين كارخانهها بيش از 80 درصد مشتريان خود را در كشورهاي آسيايي جست و جو ميكنند. محصولاتي كه توليدكنندگان آن مصرف مداوم و روزي دوبار –دستكم 2 ماه پيدرپي-آن را براي اثر بخشي ضروري ميدانند. محصولاتي كه يك قوطي كوچك 10 ميليليتري آن بيش از 35 دلار عرضه ميشود و استفاده مستمر و مداوم روزانه آن در ماه، مشتري را ملزم به تهيه 2 تا 3 بسته از اين محصول ميكند و به نظر ميرسد اين رقم، عدد بزرگي براي تهيه كرمي است كه هنوز اثربخشي آن در دوره زماني مشخص شده توسط هيچ يك از تحقيقها و مطالعات پزشكي هنوز به اثبات نرسيده و تنها دلخوشي توليدكنندگان آن استناد به تجربياتي است كه بقراط 400 سال پيش از ميلاد مسيح درباره حلزون و كاركردهايش مطرح كرده است. ادعايي كه هنوز صحت و سقم آن مورد تاييد نيست و نميتوان به درستي درباره آن قضاوت و داوري كرد.


حلزون چه ويژگيهايي دارد؟
حلزون بهواسطه نوع خلقتــش موجــودي آسيبپذير است اما تواناييهايي دارد كه ميتواند در سريعترين زمان ممكن آسيبهاي وارد شده به صدف و بدنش را ترميم كند و به زندگي عادي برگردد. در حقيقت وقتي پوست يا صدف حلزون آسيب ميبيند بدن حلزون به طور طبيعي مادهاي را ترشح ميکند كه اين ماده سرشار از آنتياكسيدانهاي مفيد، مواد ضدالتهابي، كوآنزيمها و پروتئينهايي است كه ميتواند در كوتاهترين زمان ممكن آسيبديدگي حلزون را برطرف كند. اين موجود علاوه بر اين، در بدن خود مادهاي ترشح ميكند كه ميتواند علاوه بر پيشگيري از بروز التهاب در بدنش از ايجاد عفونت نیز در بدنش پيشگيري كند. در حقيقت همين خاصيت حلزون است كه موجب شده تا پزشكان و درمانگران به او علاقهمند شوند و براي درمان بسياري از بيماريها از آن بهره بگيرند.


كرم حلزون تقلبي؛ دعواي توليدكنندگان خارجي

به تازگي توليدكنندگان كرهاي محصول زيبايي و بهداشتي كرم حلزون از توليد انبوه كرمهاي تقلبي حلزون توسط لابراتوارهاي شيلي خبر ميدهند كه ميزان عصاره حلزون استفاده شده در آنها از حد اثربخشي بسيار پايينتراست. آنها توليدكنندگان شيلايي را متهم به توليد انواع محصولات حلزون تقلبي ميكنند كه با قيمت زياد به دست مشتري ميرسد و هيچ اثربخشي و فايدهاي براي او ندارد. اين در حالي است كه توليدكنندگان كرم حلزون در شيلي و برخي از كشورهاي آمريكاي جنوبي كه به تازگي توليد اين محصول را آغاز كردهاند مدعي اند كه امروزه كمتر كسي است كه نداند بزرگترين مزرعههاي پرورش حلزون در شيلي مستقر است و همين دليل براي مردم كفايت ميكند كه انتخاب كنند كدام يك از كارخانههاي توليد كرم حلزون در كره يا شيلي قادرند كرم حلزون اصل را به بازار محصولات زيبايي و آرايشي عرضه كنند.


كرم حلزون معجزه نمي كند
يكي از مهمترين نكاتي كه در تبليغات كرمهاي حلزون ديده ميشود طيف گسترده اثرات اين كرمهاست. در كاتالوگ اين محصولات آمده كه اين كرم توانايي درمان آكنه، جوشهاي سرسياه و زگيل را دارد و مصرف دراز مدت آن موجب تسريع درمان ضايعاتي همچون حساسيتهاي پوستي، سوختگيها و آسيبهاي پوستي مثل ساييدگيها در كنار محو تركهاي بعد از زايمان، لكهاي صورت، بدن و چين و چروك ميشود. واقعيت اين است كه مكانيسم هر يك از اين بيماريها و اختلالهاي پوستي با يكديگر متفاوت است. بنابراين نميتوان يك محصول را آماده كرد و گفت اين محصول ميتواند تمامي اين اختلالها را درمان كند. نكته دومی که علاقمندان به استفاده از اين كرمها بايد در نظر داشتهباشند گستردگي طيف سني و جنسي آنهاست. بر اساس آنچه در تبليغات اين كرمها آمده كرم حلزون براي انواع مختلف پوست و طيف سنتي گسترده از كودك تا بزرگسال قابليت استفاده دارد در حالي كه به لحاظ علمي اين امر نشدني است و در نهايت هنوز آزمايشهاي علمي درباره اثرگذاري عصاره حلزون انجام نشده و لزوما نميتوان به اين اكتفا كرد كه چون يك حيوان ويژگيها و قابليتهاي زيادي براي ترميم دارد عصاره آن هم ميتواند همين قابليتها را داشته باشد. توصيه من به مردم اين است كه همواره پيش از خريد كرمها و محصولات زيبايي و درماني با متخصص پوست مشورت كنند و از استفاده سرخود از اين محصولات پرهيز كنند./ منبع: مجله زندگی ایده آل

مجله اینترنتی راز سلامتی
http://salamat.ibep.ir