پرتال ایران پرتال استان یزد پرتال شهرستان یزدآشنایی با روستای فهرج .
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی ایران پزشکان و مراکز درمانی یزد تدریس خصوصی در یزد بازار یزد .
 
آشنایی با روستای فهرج

دهستان فهرج یکی از دهستان‌های شهرستان یزد است که در ۳۰ کیلومتری شرق شهر یزد و در مسیر بافق-یزد واقع شده‌است.

این روستا از سطح دریا ۱۲۷۰ متر ارتفاع دارد و مردم آن به لهجه ی یزدی گویش دارند و مذهب اکثریت مردم شیعه ۱۲ امامی می باشد. آب و هوای آن بیابانی است. روستای فهرج ازسمت شمال شرقی به کوه چلته می رسد. زراعت، باغداری، دامداری و فعالیت‌های معدنی، مشاغل عمده مردم روستای فهرج می‌باشند. فهرج شاخص‌ترین روستای استان یزد در خصوص کشت گلخانه‌ای است. محصولات عمده زراعی و باغی روستا مشتمل بر گندم و جو، ارزن، ماش، پسته، انگور، هلو، زردآلو و آلوچه است. آب مورد نیاز کشاورزی روستا از طریق ۸ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق تأمین می‌شود. مسجد جامع فهرج یکی از قدیمی‌ترین مسجدهای ایران است. قدمت بنای مسجد به قرن اول هجری بر می‌گردد. این بنا احتمالاً پس از ورود اسلام به ایران ساخته شده‌است. سپاه اسلام موقعی که در تعقیب یزدگرد سوم بود به دو گروه تقسیم شد تا هر کدام به طور جداگانه به دنبال پادشاه شکست خرده ایران بگردند در این بین گروهی در بیابان‌های ایران گم شده و از روستای فهرج سر درآوردند.

سپاهیان اسلام از مردم دهستان فهرج که به بیان‌های تاریخی زردشتی بودند دعوت نموده که به دین اسلام گرویده و مسلمان شوند و چند پیشنهاد دیگر نیز نمودند که به گفته منابع تاریخی به شکل زیر می‌باشد:
۱-مسلمان شوند
۲-به حکومت اسلامی خراج بپردازند
۳- بجنگند
مردم فهرج هم از سپاهیان اسلام مهلت خواسته تا با دو روستای نزدیک خود به شور نشسته و نظر خود را روز بعد اعلام کنند.

درپی مهلتی که مسلمانان به مردم فهرج دادند آنها به شور با روستای خویدک (یهودی نشین) و هرفته نشستند و به این نتیجه رسیدند که شب هنگام به آنها حمله کرده و آنها را از پای در آورند و بنابر اتفاق نظری که به آن رسیدند موقع شب به سپاه اسلام شبیخون زده و با حمله به مسلمانان عده‌ای از آنها را به قتل رساندند؛ هم‌اکنون محلی که به خاک سپرده شده‌اند در قسمتی جدا شده از فهرج به نام شهدا به‌عنوان زیارتگاه وجود دارد.

از جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی دهستان فهرج می توان به آثار زیر اشاره نمود:
مسجد جامع فهرج
آب انبار حسینيه
مجموعه تاريخي شهداي فهرج

هنوز اطلاعات این بخش به طور کامل و دقیق در سامانه ثبت نشده است. لطفا از طریق لینک همکاری با ما در بالا ما را در تکمیل اطلاعات همراهی کنید.
منابع:
دانشنامه آزاد ویکی پدیا
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران : پرتال یزد
http://iran.ibep.ir