تبلیغات صنعت ساختمان مجله صنعت ساختمان نوسان قیمت مسکن حول نقطه تعادل
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی بازار املاک آژانس املاک بازار مبل ایران نما ساختمان در ایران بازار سنگ ایران شرکت های باربری ایران .
 

پيش‌از آنكه به آينده بازار مسكن بپردازيم، لازم است مرور كوتاهي بر گذشته بازار داشته باشيم. در يكي دو ماه گذشته، آمارها مبين افزايش حجم معاملات نسبت به ماه‌هاي مشابه سال گذشته است. شدت ركود معاملات در مقايسه با سال گذشته كم شده است. به نظر مي‌رسد تا پايان شهريورماه، همين آرامش در معاملات برقرار باشد و قيمت مسكن با تغيير عمده‌اي روبه‌رو نشود و ثابت بماند.
هم‌اكنون در بنگاه‌هاي املاك، خريدار مصرفي مراجعه مي‌كند و به نوعي قصد انجام معامله دارد، اما نبود توان خريد كه ناشي از خلأ تسهيلات بانكي كارآمد است، مانع تقويت بازار شده است.
از نظر متقاضيان مسكن، امسال زمان خريد است. در چهار ماه گذشته از سال93 متناسب با شرايط اقتصادي، در يك ماه تقاضاي قطعي براي انجام معامله افزايش مي‌يافت كه همين باعث صعود جزئي قيمت مي‌شد و در يك ماه هم، چون طرف تقاضا تشخيص مي‌داد قيمت‌ها افزايش پيدا كرده، از بازار خارج مي‌شد و همين اتفاق به كاهش قیمت‌های بالا رفته ماه قبل مي‌انجاميد. 
در حقيقت انتظاري كه متقاضيان مسكن از سطح قيمت در سال93 دارند، اجازه نمي‌دهد افزايش قيمت، بيش‌از يك ماه دوام بياورد. در حالي كه نوسانات كمتر از 10درصدي قيمت مسكن در سال‌هاي گذشته، معمولا طي فصول سال و در مدت حداقل سه تا چهار ماه رخ مي‌داد، اما امسال ظرف زماني افت و خيز قيمت از فصل به ماه كاهش پيدا كرده و ناپايداري تورم ماهانه قيمت مسكن، بيشتر شده است. وضعيت كنوني به اين صورت شده كه اگر در يك ماه به واسطه افزايش تقاضا، سطح قيمت مسكن افزايش پيدا كند، در فاصله كوتاهي، به سطح قبلي برمي‌گردد.
با اين اوصاف انتظار مي‌رود نقل و انتقالات مسكن در ماه‌هاي آينده، نسبت به نيمه اول سال افزايش پيدا كند، اما بعيد است قيمت مسكن افزايش آنچناني پيدا كند.
با اين حال، به نظر مي‌رسد خروج كامل از ركود مسكن بستگي زيادي به تصميم دولت براي افزايش سقف وام خريد داشته باشد.  ما از دولت تدبير و اميد توقع داشتيم زودتر از اين، بحث تامين مالي مسكن و رسيدگي به نياز طرف تقاضا را حل و فصل كند.
 در بحث وام خريد، ممكن است كمبود‌ منابع بانكي مطرح باشد، اما به هرحال تاخير در وعده‌اي كه به بازار مسكن داده شده، مي‌تواند عواقبي همچون هجوم به خريد مسكن، همزمان با ابلاغ وام جديد را داشته باشد و باعث تحريك قيمت‌ها شود. /منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - حسام عقبايي

مجله اینترنتی صنعت ساختمان
http://sakhteman.ibep.ir