تبلیغات صنعت ساختمان مجله صنعت ساختمان خانه بدون شناسنامه‌ فني نخريد!
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی بازار املاک آژانس املاک بازار مبل ایران نما ساختمان در ایران بازار سنگ ایران شرکت های باربری ایران .
 

رئيس سازمان نظام مهندسي كشور، از مردم خواست ثمره طرحي را كه اجراي آن در شهر تهران سال‌هاست معلق شده است، از بسازوبفروش‌ها مطالبه كنند.
طرح صدور شناسنامه‌ فني ساختمان اوايل دهه80 از سوي نظام مهندسي پيشنهاد شد و در همان زمان به موجب تفاهم‌نامه سه‌جانبه شهرداري تهران، نظام مهندسي و شوراي‌ شهر، مقرر شد اجراي آن در ساخت‌وسازهاي مسكوني پايتخت با همكاري مهندسان‌ ناظر و شهرداران مناطق اجباري شود.

شناسنامه‌ فني دفترچه‌اي است كه مراحل مختلف ساخت‌ و همچنين مشخصات مصالح‌ساختماني به‌كار برده شده در هر مرحله، توسط مهندس ‌ناظر در آن تاييد مي‌شود طوري كه در زمان فروش آپارتمان‌ها، تحويل شناسنامه‌ فني از سوي مالك يا سازنده به خريدار، در حكم تاييد فني و كيفي سازه و ضمانت آن خواهد بود.
اما طرح صدور شناسنامه‌ فني ساختمان در همان سال اول اجرا در تهران به دليل اختلاف نظام ‌مهندسي و شهرداري، معلق شد و تا امروز اجراي آن همچنان با اما و اگر روبه‌رو است.
در اين ميان، رئيس سازمان نظام مهندسي كشور از مردم خواسته، هنگام خريد مسكن، شناسنامه‌ فني ساختمان موردنظر را از مالك مطالبه كنند.
پرسشي كه درباره اين توصيه رئيس سازمان نظام مهندسي وجود دارد اين است كه در تهران از بيش‌از 3 ميليون واحد مسكوني موجود، چه تعداد آپارتمان داراي شناسنامه‌ فني هستند؟
البته در برخي شهرها، ظاهرا سازمان‌هاي نظام مهندسي عملكرد مناسبي در اين زمينه داشته‌اند.
اكبر تركان درباره شناسنامه‌ فني تاكيد كرد: حتی زمانی که سشوار و ریش‌تراش می‌خرید یک بروشور و شناسنامه دارد. بنابراين در شناسنامه‌ فني ساختمان با درج مشخصات سازه، مقاومت نهایی، عمر و استانداردهای مختلف ساختمان در شناسنامه، خریدار می‌تواند با اطمینان خانه بخرد. 
 وی توصیه کرد: مردم حتما شناسنامه فنی و ملکی ساختمان را از فروشنده مطالبه کنند چراکه این خانه تنها پس‌انداز عمر هر فرد محسوب می‌شود و حداقل باید تا سه نسل دوام داشته باشد بنابراین مردم باید حقوقشان را مطالبه کنند تا سیستم مجبور به نظارت شود.  /منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

مجله اینترنتی صنعت ساختمان
http://sakhteman.ibep.ir