تبلیغات صنعت ساختمان مجله صنعت ساختمان وام ودیعه مسکن راه‌اندازی می‌شود
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی بازار املاک آژانس املاک بازار مبل ایران نما ساختمان در ایران بازار سنگ ایران شرکت های باربری ایران .
 

معاون وزیر راه و شهرسازی نسبت به گسترش محدوده‌های سکونتگاه‌های غیر رسمی در کشور هشدار داد و اعلام کرد: نتوانسته‌ایم سهمیه مورد نیاز نوسازی خانه‌های فرسوده را دریافت کنیم و تدابیری اتخاذ شد که علاوه بر وام مسکن، وام ودیعه مسکن که سال‌های سال بلاتکلیف رها شده بود، راه‌اندازی شود.
سعید ایزدی - مدیرعامل شرکت عمران نوسازی و بهسازی شهری با تاکید بر این‌که دولت با مشکل عدم یاری بانک‌های عامل برای اعطای تسهیلات مواجه بوده است، افزود: در سال‌های 1392 و 1393 هرسال اعطای 20 هزار تسهیلات از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده که با تلاش‌های انجام شده از سال گذشته تا به امروز تنها بیش از 53 هزار تسهیلات اعطا شد.
ایزدی افزود: این تسهیلات با کمک‌های بانک تجارت و بانک سپه و چند بانک عامل دیگر در اختیار متقاضیان قرار داده شد و بقیه بانک‌ها حاضر به ارائه‌ تسهیلات نیستند.
وی با اشاره به این‌که اعطای وام ودیعه مسکن به صورت پایلوت در مناطق همت‌آباد اصفهان آغاز شده است، گفت: دولت درصدد ارائه‌ی راه‌حل‌هایی برای افزایش تعداد وام به دلیل کارآمد بودن این بخش است. با این حال لازمه آن همکاری و همیاری بانک‌ها است.
مدیرعامل شرکت عمران نوسازی و بهسازی شهری افزود: با وجود مسائل و مشکلات زیادی که بانک‌ها دارند در این عرصه به خصوص در عرصه بافت‌های فرسوده شاهد آن هستیم که از سهمیه مسکن مهر 230 هزار سهمیه خودمالکی دریافت شد که می‌توان به جرأت گفت بی‌درد‌سرترین بخش مسکن مهر تسهیلاتی بود که در اختیار خودمالکی قرار گرفت.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که 230 هزار تسهیلاتی که برای نوسازی اعطا شدند پرثمر‌ترین بخش از مسکن مهر بودند، خاطر نشان کرد: با این حال در مورد تسهیلات از 20 هزار تسهیلاتی که باید از بانک‌ها دریافت می‌شد تنها 53 هزار واحد وام دریافت شد که کمتر از 15 درصد از میزان تعیین شده است.
وی تصریح کرد: این امر در حالی است که برنامه‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی شرکت نوسازی زمینه‌ای را ایجاد کرده که بیش از 35 هزار متقاضی برای دریافت وام وجود دارد که شرکت با بن بست از سوی بانک‌ها مواجه شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که میزان وام پرداختی برای نوسازی باید متناسب با هزینه‌های آن باشد، اظهار کرد: در تسهیلات بحث خرید مسکن با توجه به این‌که خرید یک واحد 80 متری معادل 240 میلیون سرمایه نیاز دارد، لازم است حداقل 50 درصد از هزینه‌ی آن از طریق وام تامین شود. در غیر این صورت امکان بازگشت رونق به این حوزه وجود ندارد.
ایزدی افزود: بنابراین در بسته پیشنهادی از طریق صندوق‌های پس‌انداز پیش‌بینی شده است که بتوانیم این حداقل‌ها را توسط بانک‌ها تامین کنیم.
وی با اشاره به این‌که تامین حداقل‌ها در زمینه‌ نوسازی و مقاوم‌سازی بناهای فرسوده نیز به همین شکل صورت می‌گیرد، خاطر نشان کرد: هزینه‌ نوسازی یک واحد نیز همین‌قدر است و به هرحال نیازمند وجود منابعی است که مردم را برای ورود به مرحله‌ی نوسازی توانمند کند.
وام نوسازی همچنان 30 میلیون تومان
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که وام نوسازی تا به حال تا سقف 30 میلیون تومان ارائه می‌شد، تصریح کرد: برنامه دولت جدید افزایش وام‌ها هم به لحاظ تعداد و هم به لحاظ سقف آن است.
وی با اشاره به این‌که مهم‌ترین مساله‌ در زمینه اعطای تسهیلات تعیین سقف وامی است که بانک‌ها قادر به پرداخت آنها باشند، افزود: یکی از مشکلات ما با بانک‌ها مابه‌التفاوت سودی است که دولت باید بتوانند از طریق منابع در اختیار آنها قرار دهد تا بانک‌ها نیز بتوانند تسهیلات را فراهم کنند.
وام‌ نوسازی باید 50 میلیون تومان شود
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه حداقل مبلغ مورد نظر برای افزایش سقف وام‌های نوسازی 50 میلیون تومان است، تصریح کرد: اگر نتوان منابع لازم را برای نوسازی در اختیار ساکنین بافت‌های فرسوده قرار داد این افراد به سختی می‌توانند وارد عرصه نوسازی شوند.
وی اظهار کرد: در مشهد که دومین کلان‌شهر کشور است یک سوم از مردم در سکونتگاه‌های غیر رسمی با وضعیت نامناسب و خدمات ناکافی زندگی می‌کنند.
ایزدی با تاکید بر این‌که سیاست دولت در رابطه با این سکونتگاه‌های غیر رسمی، توانمند‌سازی این بخش است، تصریح کرد: ظرفیت‌سازی برای ساکنان این سکونتگاه‌ها که اکثرا از قشر کم درآمد جامعه هستند الزامی است.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در این زمینه کارگروهی با محوریت معاونت عمرانی برای تهیه برنامه توانمند‌سازی ظرف یک ماه ایجاد شده که دبیری این کارگروه بر عهده شرکت عمران نوسازی و بهسازی شهری است.
وی با تاکید بر لزوم پیشگیری از ایجاد سکونتگاه‌های غیر رسمی در کشور ادامه داد: خلأ جریان پیشگیری در اقدامات این حوزه در گذشته مشهور بوده و بیشترین توجه شرکت عمران و بهسازی شهری بر درمان مشکلات مناطق متمرکز شده بود.
بیش از 21 هزار بافت تاریخی در کشور وجود دارد
ایزدی با اشاره به این‌که بافت‌های تاریخی ارزشمند در سطح شهرها از دیگر بافت‌هایی بوده که به عنوان بافت فرسوده شهری در گذشته شناخته می‌شد، تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 21 هزار بافت تاریخی در کشور وجود دارد که جزو ثروت‌های ملی است اما به دلایل مختلف این بافت‌ها از جریان توسعه شهری عقب مانده‌اند و ساکنین آن از محدودیت‌های زیادی در زمینه‌ی خدمات رنج می‌برند.
وی با بیان این‌که عملیات اجرایی در بافت‌های تاریخی شهری همزمان با امضای توافق‌نامه با سازمان میراث فرهنگی شروع شده است، خاطر نشان کرد: این عملیات در شهرهای کوتی در بوشهر، علوی در کاشان، در بافت‌های تاریخی همدان و در آب‌انبار ساری به صورت پایلوت در حال اجرا است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که بالغ بر 5000 هکتار از مناطقی شناسایی شده است که با عنوان اراضی ذخیره نوسازی باید مورد توجه قرار گیرند، افزود: این مناطق تنها فرصت‌های توسعه شهری هستند که باید با مراقبت و توجه خاص برای آنها برنامه‌ریزی کرد.
تراکم ساخت باید متغیر باشد
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره‌ سیاست‌های شرکت عمران و نوسازی شهری درباره‌ افزایش تراکم ساخت در بافت‌های فرسوده خاطر نشان کرد: این نوع نگاه که تراکم ساخت در همه مناطق باید به صورت یکسان افزایش پیدا کند باید تغییر کند و تراکم ساخت در هر منطقه‌ای باید متناسب با نیازها و ظرفیت‌های آن منطقه تعیین شود.
ایزدی با اشاره به این‌که افزایش تراکم در برخی از مناطق ممکن است باعث رشد منطقه و در برخی مناطق باعث تخریب شود، تصریح کرد: لازم است با توجه به ویژگی هر محله و ظرفیت‌های آن برای توسعه‌ آن محله تصمیم‌گیری شود. /منبع: ایسنا

مجله اینترنتی صنعت ساختمان
http://sakhteman.ibep.ir