تبلیغات صنعت ساختمان مجله صنعت ساختمان با اصل قرار دادن سکونت در شهرها نباید خواب شهر بسازیم
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی بازار املاک آژانس املاک بازار مبل ایران نما ساختمان در ایران بازار سنگ ایران شرکت های باربری ایران .
 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان، اکبر ترکان گفت: با اصل قرار دادن سکونت در شهرها نباید «خواب شهر» بسازیم.
جلسه گروه تخصصی شهرسازی با حضور اعضای گروه تخصصی و اکبر ترکان، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان و عامری، نایب رییس شورای مرکزی ، روز دوشنبه 1393/6/31 در محل ساختمان شورای مرکزی برگزار شد.
ترکان در این جلسه ضمن تاکید بر همت شورای مرکزی بر اصلاح امور مربوط به مهندسان شهرساز گفت: یکی از مواردی که همواره مورد دغدغه دولت و دولتمردان بوده است، موضوع بافت فرسوده است که در جلسه اخیری که با دکتر روحانی ، ریاست جمهور داشتیم، به آن اشاره شد.
با توجه به حوزه عملکرد مهندسان شهرساز ، مدیریت کلان کشور در رسیدگی و اصلاح بافت فرسوده باید وظیفه شهرسازان را به خوبی درک کند و آگاهی بخشی در این خصوص صورت گیرد و در زمانی که در بافت فرسوده تنها به بازسازی خانه های فرسوده بسنده کرده ایم و کلیات بافت فرسوده را از یاد برده‌ایم، دولت اصلاح بافت‌های فرسوده را به حوزه شهرسازی بسپارد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اشاره به اینکه بزرگترین مسئله ما این است که در کشور ما شغل از مسکن تبعیت می‌کند، اذعان داشت : در کشورهای پیشرفته این محل زندگی نیست که شغل را تعیین می‌کند، اما در ایران همواره بر آن بوده‌ایم که برای ساکنان یک شهر شغل پیدا کنیم و شغل را به مسکن ارتباط دهیم.
وی افزود: در شهرسازی ، باید اقتصاد شهر را دید و از فلسفه وجودی شهر کار را شروع کرد. اگر فلسفه وجودی شهر تغییر کرد، نمی توان به دلیل وجود سکونت ، شغل هم ایجاد کنیم . به عبارت دیگر باید از ساخت خواب شهرها فاصله گرفت و زندگی ، اقتصاد و سکونت را در شهرها جاری دید.
ترکان تاکید کرد : برای به دست آوردن جایگاه حرفه ای شهرسازان، باید آگاهی بخشی در این زمینه صورت گرفته و قابلیت های آن را به نظام مهندسی و سایر ارگان های ذی ربط معرفی نمود .
ترکان افزود : زمانی که از مسکنی صحبت می کنیم باید بدانیم که از ریشه سکینه آمده و به معنای آرامش است اما آنچه امروز رخ می دهد حقوق شهروندانی است که در کمیسیون های ماده 5 و 100 شهرداری ها خرید و فروش می شود و این مسئله نگران کننده است.
توجه به حقوق شهروندان لازمه بکارگیری مهندسان شهرساز در ساخت و ساز شهری است.
شیرزاد یزدانی، رییس گروه تخصصی شهرسازی شورای مرکزی در ابتدای این جلسه گفت : در چهار یا پنج بند ماده 2 قانون نظام مهندسی ساختمان به موضوع معماری و شهرسازی اشاره و در سه مورد صلاحیت حرفه ای برای شهرسازان تعریف شده که تفکیک اراضی ، انطباق کاربری شهری و انطباق ساختمان عنوان می شود.
وی در ادامه افزود با توجه به حدود صلاحیت ها ، نحوه اجرای مصوبات در استان ها متفاوت است و می توان دید در کمیسیون ماده 5 و ماده 100 شهرداری ها ضوابط و مقررات شهرسازی به کل نادیده گرفته می شود.
یزدانی تاکید کرد : با وجودی که وزیر راه و شهر سازی بر رعایت حقوق شهروندان و اصل شهروند مداری تاکید دارند اما همچنان با مشکل روبرو هستیم و لذا برای اجرای ضوابط و مقررات شهرسازی ، ورود مهندسان شهرساز به این موضوع لازم است.
وی با اشاره به طرح مسکن مهر ، آن را یکی از نمونه های ناموفق شهرسازی عنوان کرده و اظهار داشت : به دلیل عدم توجه به ضوبط و مقررات شهرسازی سطح اشغال ، کاربری و خدمات لحاظ نشده و همین مسئله مشکلات بسیاری را به وجود آورده است.
وی در پایان صحبت های خود ضمن درخواست جهت ابلاغ مجدد صلاحیت مهندسان شهرساز از سوی ریاست سازمان به سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها ، معاون عمرانی وزارت کشور و شهرداری ها گفت : لازم است در تدوین مقررات ملی ساختمان در مبحث شهرسازی و استفاده از نظارت گروه شهرسازی در بازنگری مبحث دوم اقدام شود.
شهر سازی خرد ، بینش و نگاهی است که ارتباط بین حوزه های فنی را در ساخت و ساز تعریف می کند
میرفندرسکی نیز در ادامه با بیان اینکه شهرسازی یک انضباط است ، گفت : اگر حوزه عمران و تاسیسات را بخش فنی در نظر بگیریم ، شهرسازی خرد و بینش و نگاهی است که بستر لازم برای همه رشته ها از جمله حوزه فنی را فراهم می کند.
وی افزود : شهرسازی نخ دانه تسبیح است و هر گونه اقدامی در خصوص توسعه شهری با شهرسازی شروع می شود و بی توجهی به چنین نکته ای باعث می شود که میدان شهدای مشهد پس از اجرا و بدون داشتن نگاه شهر سازی به طرح ، با مشکلاتی مواجه شود.
عضو گروه تخصصی شهرسازی شورای مرکزی با اشاره به بند دوم قانون نظام مهندسی ساختمان گفت که این بند حجت را بر همگان تمام کرده است و در ادامه اذعان داشت : در حال حاضر تمرکز تنها بر پروژه های عمرانی است در حالی که بخش مهم توسعه فیزیکی ، پروژه عمرانی نیست و کلیه سرمایه گذاری های بخش خصوصی در حوزه عمرانی باید توجیه شهرسازی داشته باشد .
به گفته میرفندرسکی : در 2500 پرونده تخلفات که در شورای انتظامی وجود دارد 67 درصد مربوط به تخلفات شهرسازی است و نه استحکام بنا که از آن جمله می توان به اضافه زیربنا و عدم رعایت ضوابط شهرسازی اشاره کرد لذا باید در حوزه نظارت شهرسازان ظرفیت سازی صورت بگیرد و استان‌ها در این زمینه جدی تر عمل کنند.
شهر سازی می تواند در تقویت ارزش های معماری ایرانی و اسلامی کارگشا باشد.
نورمحمد زاده عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد نیز گفت :ماده 2 قانون بسیار مهم است و در بندهای 1،4،7 و 9 ماده 2 قانون ، بر تقویت ، توسعه ، رعایت کردن قوانین مرتبط با شهر سازی تاکید و اجرای آن را ضروری می داند در حالی که پس از گذشت سال ها از تصویب آن ، بند 1 و 4 آن مورد توجه قرار نگرفته است.
وی اظهار داشت: با چنین عملکردی چگونه می توان ارزشهای معماری ایرانی و اسلامی و ترویج آن را در شهرسازی تقویت کرده و گسترش داد وقتی که مکث داشته و قانون را نادیده گرفته ایم.
عضو هیات علمی دانشگاه یزد در ادامه افزود : ماده 2 قانون به تنسیق امور اشاره دارد و نص صریح قانون است اما سوال اینجاست که در رابطه با تنسیق امور در حوزه شهرسازی چه کرده ایم؟جایگاه شهرسازان با وجود صراحت قوانین کجاست ؟ آیا کشور به شهر ساز نیاز ندارد در حالی که دانشجویان این رشته پس از فارغ التحصیل شدن با مشکل بازار کار مواجه بوده و در دانشگاه های بحث تغییر رشته از شهرسازی به دیگر رشته ها مطرح است؟
شهرها را فقط ساختمان ها نمی سازند و روابط بین ساختمان هاست که مهم جلوه می کند.
امکچی نیز در ادامه اظهار داشت: تشکیلات سازمان نظام مهندسی تنها با نام ساختمان تعیین شده در حالی که شهرها را فقط ساختمان ها نمی سازند و روابط بین ساختمان هاست که مهم جلوه می کند.
وی گفت : اگر ساختمان ها را به صورت تک المان می دیدیم قطعاً یک مهندس می توانست بهترین پاسخ را بر پایه ابنیه بدهد اما آیا تاثیراتی که بر روی شکل گیری تک المان ها به وجود می آید بر عهده کسی نیست ؟
وی تاکید کرد : حوزه شهرسازی جامع تر و با در نظر گرفتن کلیه عناصر به ساخت و ساز می نگرد چرا که شهرساز برای درک روابط بین عناصر شهری آموزش دیده است، لذا باید شهرسازان نیز تحت لوای نام ساختمان در نظام مهندسی پذیرفته و به کار گرفته شوند .
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات معماری و شهرسازی افزود : شهرسازان وظایف بسیار زیادی در ارتقای کیفیت زندگی و مطلوبیت محیط زندگی بر عهد دارند که هر کجا دیده نشوند نتیجه ای چون مسکن مهر به جای می‌ماند و در تلاش هستیم تا الزام وجود مهندسان شهرساز از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان درک شود.
زارعی ، عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان بوشهر در ادامه جلسه با اشاره به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری گفت : در بند 7 سیاست های ابلاغی بر کارآمد کردن حوزه شهرسازی تاکید شده است.
وی اظهار داشت : امروز طرح های جامع و تفصیلی دارای تغییر رویکرد می شوند و کاربری ها شناور شده است. لذا نیاز به مهندس شهرساز به چند دلایل زیر احساس می شود که تشخیص کاربری مختلط ، جمعیت پذیری ، حقوقی که افراد در ملک دیگران دارند ( اشرافیت ، تاسیسات ، دید ) و ترکم ، سطح اشغال و همجواری با سایر پلاک ها از جمله این دلایل است.
علیزاده نیز افزود : با گذشت 36 سال از انقلاب اسلامی ، هم اکنون رویکرد کیفی مطرح است که باید موضوع کیفی را در سازمان نظام مهندسی ساختمان انطباق دهیم تنها شهرسازی است که می تواند کیفیت را پیشرفت دهد.
وثیق نیا ، عضو گروه تخصصی شهرسازی با تاکید بر اینکه یکی از وظایف شورای مرکزی نظارت بر امور استان هاست گفت : حمایت شورای مرکزی از شهر سازی باید بیشتر از پیش و به آن توجه ویژه ای داشته باشد.
وی در مورد فعالیت شهرسازان در استان قزوین افزود : تمام ساختمان های 4 سقف به بالا ملزم به رعایت مبحث 21 مقررات ملی ساختمان در خصوص پدافند غیر عامل هستند که کنترل آنها توسط مهندسان شهرساز انجام می شود و چنین اقدامی را در هیچ استان دیگری نمی توان مشاهده کرد، لذا نیازمند حمایت جدی شورای مرکزی از چنین اقداماتی در استان ها هستیم.
حلاجی، عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان در ادامه به سهمیه بندی و ارجاع کار بر اساس صلاحیت و ظرفیت مهندسان شهر ساز توسط سازمان نظام مهندسی اشاره و بالا بودن تعداد مهندسان شهرساز را با توجه به محدود بودن ظرفیت های شغلی مشکل ساز عنوان کرد.
وظیفه شناس عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه برای نخستین بار است که رییس سازمان تا به این اندازه با بدنه دولت در ارتباط است افزود : باید از این فرصت برای حل کردن مشکلات بهره جست .
وی گفت : در کشورهای اروپایی .و امریکا قانون به درستی و با صراحت شهرسازی را تعریف کرده است . ما هم نیاز داریم تا قانون نظام شهرسازی به درستی تعریف و تبیین شود . شاید اینگونه بتوان شهرهایی بسازیم که ایمن ، هم محور و زیبا باشند و در سایه امنیت زندگی در شهر ها جریان یابد.
بدون امکان فعالیت موثر نمی توان از شهرسازان توقع افزایش توانایی داشت
خان احمدلو رییس سازمان نظام مهندسی استان قم نیز در ادامه این جلسه گفت : آیا به جریان افتادن وظایف قانونی شهرسازان نیازمند اثبات است؟ آیا دیگر رشته ها ، برای شروع فعالیت خود در ابتدا تواناییشان را اثبات می کنند؟
عضو گروه تخصصی شهرسازی شورای مرکزی تاکید کرد : بدون امکان فعالیت موثر نمی توان از شهرسازان توقع افزایش توانایی داشت.
وی افزود : در مواردی چون ورود به طراحی ساختمان های گروه د و مجتمع‌های مسکونی و تفکیک اراضی ، انطباق اراضی و انطباق ساختمان که پتانسیل آن در قانون وجود دارد نیازمند تقویت فعالیت مهندسان شهرساز در تمامی استان ها به صورت هماهنگ هستیم و این مسئله مستلزم حمایت قاطع و شفاف شورای مرکزی و ریاست محترم سازمان است.
ترکان در پایان بر حل مشکلات شهرسازان با بهره گیری از تمام توان و ظرفیت های شورای مرکزی تاکید کرد و یادآور شد با مکاتباتی که در این زمینه با دولت خواهیم داشت امید می رود بتوان کاستی های موجود در حوزه شهرسازی را در کشور و با استفاده از ظرفیت های جامعه مهندسان شهرساز جبران کرد. /منبع: خبرگزاری فارس به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان

مجله اینترنتی صنعت ساختمان
http://sakhteman.ibep.ir