مجله راز سلامتی توصیه های پزشکی زنان باردار باید از مصرف و تماس با مواد شیمیایی خودداری کنند
بازار تهران خدمات آموزشی و پژوهشی تهران پزشکان و مراکز درمانی تهران .
 
زنان باردار باید از مصرف و تماس با مواد شیمیایی خودداری کنند

پژوهشگران علوم پزشکی در کالج سلطنتی انگلیس به زنان باردار توصیه می کنند که از تماس با بسیاری از مواد شیمیایی خود داری کنند ، آنان می گویند زنان باردار باید برای اطمینان خاطر از سلامت جنین، از تماس با بسیاری از مواد شیمیایی موجود در محصولات خانگی خودداری کنند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، متخصصان بیماری‌های زنان و زایمان کالج سلطنتی انگلیس می گویند: هنوز مشخص نیست که مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایشی و بسته بندی مواد غذایی تا چه حد می توانند بر رشد سالم جنین تاثیر منفی بگذارند.

آنها توصیه می کنند که زنان باردار باید از مصرف مواد غذایی کنسرو شده در قوطی، غداهای آماده مصرف و ژل‌های بدن خودداری کنند.

محققان در گزارشی تاکید کردند که تاثیر منفی دقیق بسیاری از مواد شیمیایی بر رشد جنین هنوز مشخص نیست و لذا گزارش باید صرفا به عنوان یک توصیه به زنان باردار تلقی شود و این زنان باید خود تصمیم گیرنده نهایی باشند.

اما آنچه قطعی است این است که مواد شیمیایی چون «بیسفنول» آ و «فتالات‌ها» که در انواع ظروف نگهداری مواد غذایی استفاده می شوند می توانند مضر باشند.

به گفته محققان، همچنین استشمام مواد شیمیایی موجود در رنگهایی که در رنگرزی و نقاشی دیوارهای منازل مورد استفاده قرار می گیرند،مواد آرایشی،ژل های بدن شو، مواد شوینده و خوشبوکننده های هوا و استفاده از ماهی‌تابه های نچسب می توانند مضر باشند.

کالج در مورد مواد شیمیایی زیر نیز هشدار داده است:
- استشمام مواد شیمیایی موجود در رنگ‌های رنگرزی و نقاشی ساختمان
- مواد آرایشی
- ژل‌های بدن شو
- مواد شوینده و خوشبوکننده‌های هوا
- استفاده از ماهی‌تابه‌های نچسب

پروفسور شارپ می‌گوید: چون در مورد میزان ضرر بسیاری از مواد شیمیایی بر رشد جنین یا نوزاد اطلاع دقیقی وجود ندارد، زنان باردار که نگران سلامت حمل خود هستند می‌توانند با احتیاط بیشتر، خطرهای بالقوه را به حداقل برسانند.

دکتر بلینگام نیز گفته است که هدف اصلی گزارش کالج سلطنتی متخصصان بیماری‌های زنان و زایمان اطلاع رسانی به پیراپزشکانی است که به زنان باردار در طول دوران بارداری مشاوره می‌دهند.

او گفت “هدف ما دادن اطلاعات برای کمک به تصمیم گیری زنان باردار است، نه ترساندن آنها.”

تاثیر منفی دقیق بسیاری از مواد شیمیایی بر رشد جنین هنوز مشخص نیست و از این رو این گزارش باید صرفا به عنوان یک توصیه به زنان باردار تلقی شود و این زنان باید خود تصمیم نهایی را بگیرند.

با این حال، گزارش کالج سلطنتی متخصصان بیماری‌های زنان و زایمان مورد انتقاد قرار گرفته است از جمله از سوی دکتر جان هریسون، رییس یک مرکز دولتی مخاطرات پرتوزایی، شیمیایی و زیست‌محیطی.

دکتر هریسون گفته است موافق خودداری زنان باردار از استفاده از مواد شیمیایی مضر مانند انواع سموم ضد حشرات یا سموم ضد گیاهان است اما به گفته او هنوز شواهد علمی کافی وجود ندارد که استفاده از لوازم بهداشتی را به دلیل ترکیبات شیمیایی آنها برای زنان باردار محدود کرد.

منابع:
pezeshk.us
مجله اینترنتی راز سلامتی
http://salamat.ibep.ir