مجله راز موفقیت بازار کار ایران دوره کسب و کارهای انفرادی به سر آمده
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی ایران آگهی های استخدام در ایران .
 

یک مشاور کارآفرینی معتقد است که مشکل بازار کار کشور به دست اقتصادیون حل نمی شود بلکه بازار کار نیاز به تغییر نگرش دارد و تنها از طریق تاثیرگذاران فرهنگی و متخصصان اجتماعی این تغییر حاصل خواهد شد.
به گزارش خبرنگار ایسنا، مسلم خانی اظهار کرد: بازار کار کشور تشنه مدیرانی است که در حوزه اجتماعی اقتصادی یا فرهنگی اقتصادی متخصص باشند.
وی افزود: یکی از بزرگترین مشکلات موجود این است که اگر بازار کار در اختیار متخصصان اقتصادی قرار گیرد با رویکرد اقتصادی و خرج کردن پول و به میان آوردن بانکها اشتغال ایجاد می‌کنند، در صورتی که مشکل بازار کار کشور به دست اقتصادیون حل نمی شود و بازار کار به تغییر نگرش و ایجاد نگاه فرهنگی اجتماعی اقتصادی نیاز دارد.

خلاء نیروی کار در 470 رشته شغلی
وی که در برنامه تلویزیونی پایش با محور"بررسی علل اصلی بیکاری جوانان "سخن می گفت، ادامه داد: هم اکنون در 470 رشته شغلی با خلاء نیروی کار مواجه هستیم در صورتی که اگر نیروی کار در این رشته ها حضور یابد دست کم از سه میلیون بیکار در کشور شاید 650 هزار نفر مشغول کار شوند.
خانی دو چالش بازار کار را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: یکی از چالشهای موجود این است که نیروی کار آماده حضور در بازار نداریم و برخی نیروهای کار ممکن است بازار کار را نشناسند یا ایده های کافی برای کسب و کار نداشته باشند. از سوی دیگر با تقاضای بنگاههای کسب و کار مواجه هستیم که دنبال نیروی متخصص می گردند ولی پیدا نمی کنند.
این مشاور کارآفرینی افزود: در دنیای کارآفرینی یک مثلث طلایی تعریف شده که یک ضلع آن انسان کارآفرین است که 65 درصد سهم دارد و یک ضلع دیگر آن طرح یا ایده کارآفرینی است که وزن آن 20 درصد است و مابقی، ابزار کار و امکانات کارآفرینی است که 15 درصد سهم دارد. لذا اگر به باور جمع دو ضلع اول و دوم که 85 درصد می شود برسیم قطعا موفق خواهیم شد.

مراجعه به کاریابی ها به جای صفحات آگهی
خانی درعین حال به افرادی که جویای کار هستند توصیه کرد به جای آنکه به دنبال آگهی روزنامه ها باشند از مراکز کاریابی دارای مجوز وزارت کار کمک بگیرند تا هم مسیر قانونی بهتری را دنبال کنند و هم امکان پیدا کردن فرصت شغلی برایشان بیشتر باشد.
به گفته وی در حال حاضر کلینیک های کسب و کار فعالیت خود را آغاز کرده اند و بسیاری از کارآفرینان نیز در قالب مشاوره های تخصصی تجربیات خود را در اختیار کارجویان قرار می دهند.

پیشنهاد تشکیل شرکتهای دانش بنیان به کارجویان
وی دربخش دیگری از سخنان خود پیشنهاد کرد که جوانان علاقمند و جویای کار در کنار یکدیگر یک شرکت دانش بنیان تاسیس کنند و در حوزه مورد نظر خود مانند گیاهان دارویی که یک کسب و کار سنتی است، به صورت تخصصی وارد شوند و تمام مرحله کاشت و داشت و برداشت تا فراوری و صادرات محصول را دنبال کنند تا به این طریق هم بازار داخلی را پوشش دهند و هم به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادرات داشته باشند.
به گفته خانی امروز ایجاد کسب و کارهایی همچون سنگهای زینتی، اشتغالزایی، ارز آوری و درآمد زایی بالایی به دنبال دارد.

خداحافظی با کسب و کارهای انفرادی و مستقل!
او همچنین از کارجویان خواست تا دیگر فکر کسب و کارهای انفرادی را از ذهن خارج کنند و افزود: در حال حاضر تمایل زیادی به خود اشتغالی و راه اندازی کسب و کارهای مستقل وجود دارد اما واقعیت این است که در ایران کسب و کارهای تنها دوام و بقایی ندارند و عمر کسب و کارهای مستقل کوچک هم حدود 11 ماه است.
این مشاور کارآفرینی اظهار کرد: اگر افرادی که سرمایه ای اندک دارند در قالب یک تیم و گروه مشغول کار شوند و هر یک از اعضای گروه بخشی از کار را برعهده گیرند احتمال ماندگاری آنها بیشتر خواهد بود.
وی تصریح کرد: در تمام دنیا کسب و کارهای خرد و کوچک نسخه مهم و موفقی به شمار می روند و اکنون که در شرایط خروج از رکود هستیم و دولت نیز اعلام کرده که در حال عبور از این شرایط هستیم، کسب و کارهای خرد و کوچک می تواند در دراز مدت قابل رقابت با کسب و کارهای بزرگ باشد.
خانی با اشاره به آثار دوران رکود در کسب و کارهای بزرگ اظهار کرد: ممکن است که کسب و کار کوچک ارزش افزوده کمی داشته باشد ولی مهم مدل و الگویش است که اگر کسب و کار در قالب یک خوشه، شبکه یا پشتیبان و هلدینگ سر و سامان یابد و تبدیل به برند شود امکان بازار سازی و بازاریابی آن هم فراهم می شود.
خانی درعین حال توجه به طرح و ایده در کسب و کار را بر میزان سرمایه و مدرک دانشگاهی مقدم دانست و گفت: قبل از آنکه به میزان سرمایه، مدرک دانشگاه و رشته تحصیلی فکر کنیم باید روی ایده و طرح متمرکز شویم و بر اساس آن کسب و کار را راه اندازی کنیم.

پینهاد تاسیس بانک اشتغال
به گزارش ایسنا، علی اصغر جهانگیری دیگر مشاور کارآفرینی در برنامه پایش از مسئولان امر خواست تا یک بانک اشتغال در کشور تاسیس شود.
وی افزود: ورودی چنین بانکی پول نیست بلکه ایده های موفق جهانیان در خصوص اشتغال و کسب و کار است و اگر این بانک راه اندازی شود در کنار ارائه مشاوره، پشتوانه خوبی برای جوانان کارجو خواهد بود.
جهانگیری ادامه داد: سالها است که این ویروس در ذهن جوانان هست که می گویند کار نیست در حالی که معتقدم راهکار نیست.
این مشاور کارآفرینی تصریح کرد: اگر هر سال نرخ بیکاری در کشور بیشتر می شود یعنی یک جای کار ایراد دارد، بنابر این اگر جوانان همت بلند داشته باشند و به جای پول محوری، دانش محور باشند نقش پول کمرنگ و کار به طور مطلوب انجام می شود.

شناساندن بازار به جوانان جویای کار
جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه به جوانان جویای کار تنها پول را نشان داده ایم بدون آنکه هدف و راهکار ورود به بازار کار را به آنان بشناسانیم، تاکید کرد: هم اکنون بحران بیکاری کشور را به شدت آزار می دهد در حالی که در تهران تنها 18 هزار متر فضای سبز وجود دارد که می توان این فضاهای سبز شهری را به مزارع پرورش گیاهان دائمی، زینتی و قیمتی تبدیل و از این محل به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادرات داشت.
وی ادامه داد: متاسفانه به جوانان خود شناسایی بازار کار و راههای ورود به آن را آموزش نداده ایم و در دانشگاهها نیز بیشتر روی دروس تئوری متمرکز شده‌ایم، به نحوی که امروز زنجیره ما کامل نیست و وقتی ایده، راهکار و ابزار و امکانات کار در اختیار نباشد فرد محکوم به شکست است.

پس از فارغ التحصیلی رایگان کار کنید
این مشاور کارآفرینی در عین حال پیشنهاد کرد: جوانان جویای کار و فارغ التحصیلان دانشگاهی پس از فراغت از تحصیل مدتی را به طور رایگان در بازار، یک شرکت صنعتی یا کارخانه کار کنند و به چند برابر بودن ارزش کار خود بیش از مدرکشان پی ببرند.
از زاویه نگاه وی درس خواندن جوانان در یک رشته دانشگاهی آگاهی آنها را بالا می برد اما بالاترین اشتباه جوانان این است که خود را به مدرک می چسبانند. در صورتی که امروز بخش اعظمی از کسانی که برای خود سرمایه و ثروتی رقم زده اند تحصیلکرده نیستند و تفکر اشتغالزا داشته‌اند. /منبع: ایسنا

بازار کاریابی
http://kar.ibep.ir