مجله راز موفقیت بازار کار ایران تعاونی‌ها مانع استثمار نیروی کار می‌شوند
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی ایران آگهی های استخدام در ایران .
 

شهید بهشتی از جمله مدافعان واقعی تعاون در زمان خویش بود که آگاهی‏های به روز اقتصادی وی در همان مدت اندک توانست تأثیر بسزایی در رشد و شکوفایی بخش تعاونی بگذارد و در القای ضرورت‏های شکل‏گیری نهادهای مردمی تعاونی نقشی جاودانه بر جای نهد.فرازهایی از گفته ها و نظرات ایشان در باره تعاون و تعاونی ها را می خوانیم.


همکاری به جای رقابت
مسئله اقتصاد تعاونی كه در عصر ما و در جمهوری اسلامی ، مورد توجه قرار گرفته است، در حقیقت بر همان پایه هایی استوار است كه امروز در جامعه های مختلف در رابطه با اقتصاد تعاونی گفته می شود. یعنی در نظام اسلامی و جمهوری اسلامی لزومی ندارد چیزی به آن بیفزاییم.
    امروز در جامعه های مختلف نمونه هایی از شركتهای تعاونی بوجود آمده اند. شیوه تعاونی باید همكاری را جانشین رقابت كند. در این كه شیوه اقتصاد تعاونی و روابط اقتصادی تعاونی، به عنوان یك راه حل عملی قابل ملاحظه در كشورهای گوناگون به كار رفته و منشاء اثر قرار گرفته تردیدی نیست. هدف تعاونی ها كاستن از واسطه های غیر ضروری بین تولید كننده و مصرف كننده است.
    شیوه تعاونی، پیشه وران ، كشاورزان وتولیدكنندگان گوناگون در بخش تولید را در یك مجموعه وارد می كند و از آنها می خواهد تا با تعاون و همكاری با یكدیگر وضع تولید را بهتر كنند. یعنی همان هایی كه تا قبل از تشكیل شركتهای تعاونی رقیب یكدیگر بودند، حالابا تشكیل شركتهای تعاونی همكار یكدیگر می شوند. امروزه اتحادیه های بزرگ شركتهای تعاونی در كشورهایی كه دارای اقتصاد تعاونی هستند وجود دارد و این همكاری را بیشتر می كند.
    تعاونیها می كوشند، به صورت یك قدرت درآیند و این امكانات را چنان از درون خودشان گردآوری كنند و شكل بدهند و یا از مراكز عمومی كه در جامعه هست جذب كنند كه اسیر مراكز عرضه كننده امكانات نشوند. این مسئله دوم است.
كاستن از واسطه ها و در حقیقت مبارزه با اشتغال كاذب و عوامل كاذبی كه به هر حال اگر هیچ سوء استفاده هم نكنند و خرج تجارتخانه خودشان را در بیاورند باز هم تحمیل هستند بر تولید كننده و مصرف كننده، از اهداف تعاونی است. در تعاونی های تولید، تنها كسانی باید صاحب سهم باشند كه در آنجا كار كنند. هدف شركت تعاونی تولید این است كه صاحبان نیروی كار به وسیله سرمایه داران استثمار نشوند. كسانی كه می خواهند كار كنند و سرمایه ندارند، دولت به آنها وام می دهد كه شركت تعاونی به وجود آورند.
    تعاونیها را باید در جهت رفاه حال محرومان جامعه گسترش دهیم. وقتی نقش دولت در اقتصاد كمتر می شود، نباید جایش را به قطبهای سلطه سرمایه داری یا سیاسی بسپارد. منظور از كاهش نقش دولت در اقتصاد، گسترش قدرتها در متن جامعه است. صنایع بزرگ باید دولتی باشد. این به دلایل دیگر است و دلایل خاصی دارد. اما مدیریت آنها می تواند تعاونی باشد. این كه عرض می کنم در این باره مطالعه بفرمایید به این دلیل است كه حتی در صنایعی كه در اختیار دولت است این مسئله مطرح است كه مالكیت دولتی و مدیریت تعاونی باشد و این موضوع نیز جدی است و می تواند بسیار مفید باشد. ما باید روی اقتصاد تعاونی به عنوان یك وسیله و عامل برای غیردولتی كردن اقتصاد، تكیه كنیم و خط جمهوری اسلامی این خط است كه دخالت مستقیم دولت چه در اقتصاد و چه در اداره مملكت، تا جایی که امکان دارد، كمتر شود. این خط كلی است. باید تا آنجا كه می شود نقش مستقیم دولت چه در بعد اقتصادی و چه در بعد اجتماعی و اداره جامعه كم بشود، اما جایش باید به ملت و توده مردم سپرده شود و نه به قطبهای قدرت دیگر . چسبیدن به این نظر، بسیار كمك كننده است. یعنی حتی الامكان در بخش عظیمی از اقتصاد یا تمام آن می توانیم طوری عمل كنیم كه دولت كمتر دست اندر كار باشد و مردم دست اندركار باشند. اما در عین حال به سمت سرمایه داری شوم هم كشانده نشویم و حتا ریشه‎های مضر سرمایه‎داری را هم که الان وجود دارد به یاری خدا و با همت همگی قطع کنیم. در این رابطه نقش خواهران و برادرانی که می‌خواهند در هدایت مردم از نظر آموزش و روشنگری و نیز در اداره کار از نظر تنظیم قوانین و آیین نامه‎ها و اجرای آنها مسئولیتی مستقیم به عهده بگیرند خیلی زیاد است.
امید و آرزوی ما این است که همه خواهران و برادران همفکر، هم‏آرمان و همقدم، بتوانند در تحقق بخشیدن این امر مهم و بزرگ ‌‍[تعاون] موفق باشند /منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

بازار کاریابی
http://kar.ibep.ir