مجله راز موفقیت بازار کار ایران مشكلات استخدام منشی ها
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی ایران آگهی های استخدام در ایران .
 

اگر این روزها نگاهی به آگهی‌های استخدام روزنامه‌ها بیندازید، متوجه می‌شوید که استخدام منشی یا مسئول دفتر یکی از بیشترین تبلیغات است؛ بنابراین طبیعی است بسیاری از افراد بویژه خانم‌ها در این شغل مشغول به کار باشند؛ هر چند که با وجود بازار کار خوب، سختی‌های خاص خود را دارد به عنوان مثال یکی از مهم‌ترین خطراتی که سلامت منشی‌ها را تهدید می‌کند، نشستن‌های طولانی‌مدت است.

این افراد به دلیل نوع شغل شان مجبورند ساعت های طولانی بدون استراحت پشت میز یا مقابل رایانه بنشینند و به همین دلیل، در معرض آسیب های ستون فقرات، کمر و گردن قرار می گیرند که معمولا به دلیل نشستن های نامناسب و غیراصولی ایجاد می شود البته تا حد زیادی می توان از بروز این مشکلات پیشگیری کرد؛ به عنوان مثال توجه به این موضوع که هر فرد با توجه به قد، وزن و شرایط بدنی به میز و صندلی خاصی نیاز دارد تا در حالت نشسته، آرنج به صورت خم شده و با زاویه 90 درجه و ساعد موازی و همسطح با میز قرار بگیرد.

همچنین هر کارمند پشت میزنشین باید هنگام کار یک زیرپایی داشته باشد تا مجبور به خم کردن بدنش روی میز نشود.

اگر رایانه ای هستید

اگر شما هم به عنوان منشی مشغول به کار هستید و با رایانه کار می کنید باید مراقب چشم هایتان باشید و در صورت لزوم از عینک های آنتی رفلکس استفاده کنید و مداوم پلک بزنید تا دچار کاهش نمره یا خشکی و قرمزی چشم نشوید.

ارتفاع میز را هم طوری تنظیم کنید که لبه بالایی مانیتور همسطح چشم هایتان باشد تا احتمال بروز آرتروز گردن به کمترین حد ممکن برسد. اگر هم کارهای تایپی تان زیاد است نباید فراموش کنید که آسیب های زیادی در کمین سلامت شماست.

یکی از این آسیب ها آرتروز است که متاسفانه درمان کامل ندارد و فقط با رعایت بعضی نکات مثل کم کردن فشارهای کاری و ورزش مناسب می توان جلوی پیشرفت بیماری را گرفت.

خطر در کمین تاندون ها

مشکل دیگری که به واسطه تایپ کردن های زیاد ایجاد می شود، التهاب تاندون ها یا تاندونیت است که می تواند به اعصاب مجاور خود فشار بیاورد و باعث کرختی یا سوزن سوزن شدن اندام شود؛ حتی ممکن است با حرکات دست و انگشتان صداهایی (مثل شکستن قلنج انگشتان) نیز شنیده شود و با درد، تورم و محدودیت حرکات دست بروز کند.

باید بدانید درمان اصلی تاندونیت استراحت دادن به عضو مبتلاست و اگر این کار جواب نداد، پزشک متخصص مصرف داروهای ضدالتهاب و استفاده از کمپرس گرم یا سرد و ماساژ را توصیه می کند.

این در حالی است که توصیه می شود فرد بعد از درمان تاندونیت شغلش را کنار بگذارد؛ چرا که طولانی شدن التهاب در بسیاری از مواقع باعث چسبندگی یا عارضه غیرقابل برگشت خواهد بود.

موضوع بسیار مهمی که باید درخصوص شغل منشیگری مورد توجه قرار بگیرد، بحث مشکلات بیمه ای است.

متاسفانه کم نیستند کارفرمایانی که به بهانه های مختلف موضوع بیمه کردن منشی را به تاخیر می اندازند حتی گاهی دیده می شود که شرط استخدام، انصراف از بیمه است، در عین حال چون چیزی به عنوان استخدام رسمی برای این افراد مطرح نیست. همیشه این احتمال وجود دارد که ثبات شغلی شان را از دست بدهند و تا مدت ها بیکار باشند. /منبع: دکتر اسدالله حبیبی - متخصص طب کار

بازار کاریابی
http://kar.ibep.ir