مجله راز موفقیت بازار کار ایران شغل‌های خالی خطر حوزه اشتغال
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی ایران آگهی های استخدام در ایران .
 

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیکاری جوانان جویای کار و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را مهم‌ترین معضل کشور در حوزه اشتغال دانست و گفت: باید بر روی نسل جوان و نوجوان کشور سرمایه‌گذاری کنیم و فرهنگ کار و کارآفرینی را از این سنین گسترش بدهیم.
کوروش پرند در نشست راهکارهای ترویج فرهنگ مهارت‌آموزی و کارآفرینی که در مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای تخصصی کشاورزی و شیلات زیبا‌دشت کرج برگزار شد، گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که هم‌اکنون با آن مواجه هستیم ضعف فرهنگ کار و مهارت‌آموزی است. متاسفانه در سال‌های گذشته فرهنگ مدرک‌گرایی جای خود را به فرهنگ کار و مهارت‌آموزی داده است و امروز از 4.5 میلیون دانشجوی در حال ورود به بازار کار 66 درصد در حوزه کارشناسی هستند که از این تعداد 1.5 میلیون دانشجو در 21 رشته گرایش متمرکز شده‌اند.
وی افزود: در حال حاضر یکی از معضلات جدی کشور در حوزه اشتغال، بیکاری جوانان جویای کار و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است که باید فکری برای این مساله کرد.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برابر آمارها از مجموع 75 میلیون نفر جمعیت کشور 40 میلیون نفر غیرفعال هستند و هر نفر 3.7 نفر را پشتیبانی می‌کند. در واقع افراد برای تامین معاش خود و خانواده به دلیل مشکلات زندگی به دو تا چند شغل رجوع می‌کنند که این امر باعث می‌شود فرصت‌های اشتغال از افراد دیگر گرفته شود. در حالی که اشغال فضای کار به بازار کار لطمه می‌زند.
پرند ادامه داد: خطر دیگری که کشور با آن روبه‌رو است پدیده شغل خالی است. هم‌اکنون چند صد هزار شغل در کشور وجود دارد که عمدتا از سوی فارغ‌التحصیلان و کارجویان استقبال نمی‌شود. علاوه بر آن فرصت‌های شغلی زیادی برای افراد زیردیپلم و دیپلم وجود دارد که افراد به دلیل تغییر فرهنگ کار تمایلی به آنها ندارند.
رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در عین حال با تاکید بر گسترش فرهنگ مهارت‌آموزی و کارآفرینی در کشور افزود: باید روی نسل جوان و نوجوان کشور سرمایه‌گذاری کنیم و فرهنگ کار و کارآفرینی را از این سنین گسترش دهیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از آغاز فعالیت کمپ‌های کارآفرینی کودکان و نوجوانان در اداره کل آموزش فنی حرفه‌ای البرز خبر داد و گفت: این کمپ به مدت یک هفته تا ششم شهریورماه فعال است و پس از آن از 30 استان دیگر به‌طور مدون و الگو‌سازی شده آغاز به کار خواهد کرد.
به گفته پرند این طرح پس از آنکه به‌طور مدون به اجرا در آمد در اختیار ارگان‌هایی چون بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش قرار خواهد گرفت.
رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در ادامه از اعلام آمادگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای همکاری با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جهت توانمندسازی فارغ‌التحصیلان و دانشجویان خبر داد و گفت: به زودی تفاهم‌نامه‌ای به منظور تبادل اطلاعات فنی و تجارب حرفه‌ای میان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت آموزش و پرورش به امضاء خواهد رسید.
وی گفت: در این طرح که به منظور ارتقاء و توانمند‌سازی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان بیکار به اجرا در‌آمده بحث کارآموزی و کارورزی افراد دیده شده و کارهای پژوهشی خوبی در آن صورت گرفته است که سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور برای پیشبرد کار به وزارت علوم و تحقیقات و فناوری اعلام همکاری کرده است /منبع: ایسنا

بازار کاریابی
http://kar.ibep.ir