مجله راز موفقیت بازار کار ایران لزوم مهارت‌آموزی تحصیل‌کردگان/ وجود همزمان معضل بیکاری و مشاغل بدون متقاضی
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی ایران آگهی های استخدام در ایران .
 

کورش پرند در نشستی خبری با بیان اینکه فرهنگ کار و مهارت‌آموزی جای خود را به فرهنگ مدرک‌گرایی داده است، گفت: در حال حاضر 4.5 میلیون دانشجو در کشور وجود دارند که از این تعداد 1.5 میلیون نفر در رشته گرایش متمرکز شدند.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور افزود: فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار هستند و بسیاری از آنها به سمت شرکت در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا می‌روند، با این وضعیت باید فرهنگ کار را در کشور ایجاد کنیم.
به گفته وی، 40 میلیون نفر از جمعیت کشور غیرفعال محسوب می‌شوند و هر فرد شاغل در کشور ما 3.7 نفر را پشتیبانی می‌کند، در حالی که این رقم در کشورهای توسعه یافته بین 2 تا 2.3 نفر است.
پرند اضافه کرد: این وضعیت نشان می‌دهد که در این زمینه با بحران مواجهیم چون هر فرد شاغل باید به جای یک شغل دو یا سه شغل داشته باشد.
وی در بخش دیگری از اظهاراتش به مشاغل بدون متقاضی به عنوان یکی از مشکلات حوزه کار اشاره کرد و افزود: چند صد هزار شغل در کشور وجود دارد که کسی حاضر به انجام آنها نیست، در عین حال اگر افرادی که شغل دوم و سوم دارند فضا را خالی کنند، دیگر افراد متقاضی کار می‌توانند سر کار بروند، ضمن اینکه بهره‌وری فردی که بیش از یک شغل دارد، بسیار کاهش پیدا می‌کند.
معاون وزیر کار تصریح کرد: معضل دیگری در حوزه دارندگان مدرک دیپلم و زیردیپلم وجود دارد، این است که کار برای این گونه افراد در کشور وجود دارد، ولی این گونه افراد به سراغ مشاغل موجود نمی‌روند، زیرا فرهنگ کار و مهارت‌آموزی به هم ریخته است.
وی اضافه کرد: به عبارت دیگر در کشور ما با مشکل بیکاری مواجهیم در حالی که شغل‌های زیادی وجود دارد که کسی پذیرای آن و حاضر به انجام آن نیست، زیرا اغلب می‌خواهند، در زمان کوتاه و به سرعت پیشرفت کنند.
پرند با بیان اینکه فرهنگ کار، تولید، کارآفرینی و مهارت‌آموزی باید در کشور ایجاد شود، افزود: علاوه بر مدرک دانشگاهی افراد باید چندین مهارت را فرا بگیرند، تا بتوانند کارآفرین شوند.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای بیان داشت: برای ایجاد فرهنگ کارآفرینی باید روی نسل نوجوان سرمایه‌گذاری شود و اجرای برنامه کمپ کارآفرینان که از روز گذشته با همکاری موسسه کارآفرینی هند برای نوجوانان 12 تا 15 و 16 تا 19 سال برنامه‌ریزی شده در همین راستا است.
وی با اشاره به برنامه‌هایی که در این کمپ کارآفرینی برای نوجوانان برنامه‌ریزی شده است، گفت: خلاقیت، نوآوری، کار تیمی، خودسازی و خودشناسی از جمله مهارت‌هایی است که در این دوره 6 روزه به نوجوانان آموخته می‌شود و به زودی در سایر استان‌های کشور هم این برنامه اجرا خواهد شد و به مرور این مدل در اختیار سازمان‌های مرتبط با امر آموزش قرار می‌گیرد.
پرند در ادامه به برگزاری مسابقه ملی مهارت از هفته آینده در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: این مسابقات از 8 تا 12 شهریور ماه برگزار می‌شود و افراد منتخب در این آزمون آماده اعزام برای مسابقات بین‌المللی سال 2015 برزیل خواهند شد.
وی همچنین به شبکه نخبگان و استعدادهای برتر مهارتی اشاره کرد و گفت: هزار و 500 نفر از استعدادهای برتر که منتخب آزمون‌های ملی و بین‌المللی هستند، در حال حاضر آماده فعالیت در بخش‌های مختلف کشور هستند و می‌توانند در تولید و صنعت مفید باشند و سازمان‌های و صنایع مختلف برای جذب این افراد می‌توانند اقدام کنند.
پرند گفت: طرح ارتقا و توانمندسازی فارغ‌التحصیلان بیکار که کمیته‌های آن تشکیل شده است در حال برنامه‌ریزی است و یکی از مسائلی که در آن مطرح است پرداختن به رشته‌های دانشگاهی و طرح آمایش سرزمینی وزارت علوم براساس همین طرح است که در ادامه آن رشته‌هایی که مورد نیاز بازار کار نیست تجدیدنظر شود.
وی افزود: وزارت کار آمادگی خود را برای همکاری با وزارت علوم برای توانمندسازی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان و ایده‌پردازی و آموزش در این زمینه اعلام می‌کند /منبع: خبرگزاری فارس

بازار کاریابی
http://kar.ibep.ir