مجله راز موفقیت بازار کار ایران اشتباهات متداول در جستجوی کار
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی ایران آگهی های استخدام در ایران .
 
وقتی به دنبال کار می‌گردیم با مجموعه‌ای از «قوانین» روبرو هستیم که از طریق کتاب‌ها، اینترنت، و یا مشورت با دیگران به ما ارائه می‌شود. اما آیا لازم است همیشه این قوانین را دنبال کنیم؟

بعضی از کار‌شناسان می‌گویند گاهی بهتر است از قوانین معمول و مرسوم پیروی نکنیم؛ چون می‌توانند نتیجه معکوس داشته باشند.

در زیر به قوانینی اشاره می‌کنیم که لازم است به اقتضای شرایط زیر پا گذاشته شوند:

اشتباه۱: در رزومه خود از زبان رسمی استفاده کنید.
لازم نیست رزومه خود را به صورت کاملا رسمی بنویسیم. واقعیت این است که استفاده از زبان عادی و نرمال باعث می‌شود تا خواننده منظور ما را به خوبی درک کند. رزومه شما فرصتی است برای اینکه مهارتهای ارتباطی شما آزمایش شوند. اگر رزومه پر از کلمات رسمی یا تخصصی یا بیش از حد طولانی باشد، کارفرما احساس خواهد کرد که این ویژگی‌ها در واقع جزئی از شخصیت شما هستند.

پس بهتر است در عین رعایت قوانین متداول رزومه‌نویسی، رزومه خود را با زبانی ساده و روان بنویسید. فراموش نکنید کارفرما هیچ چیز راجع به شما نمی‌داند و در عین حال وقت و حوصله‌ای برای خواندن و تفسیر یک رزومه طولانی و پیچیده ندارد.

اشتباه۲: دامنه جست‌وجوی خود را گسترده کنید.
اگر دامنه جست‌وجوی شما وسیع باشد، یعنی شغل یا شغل‌های خاصی را در ذهن نداشته باشید مطمئنا جست‌وجوی شما بی‌نتیجه خواهد بود. رزومه‌های عمومی و کلی تنها وقتتان را هدر خواهند داد. رزومه خود را به گونه‌ای بنویسید که تنها معیارهای برگزیده مرتبط با شغل مورد علاقه شما را نشان دهد. این روش بسیار موفقیت‌آمیز‌تر از رزومه‌ای خواهد بود که به طور کلی و مبهم نوشته شده است.

اشتباه۳: اطمینان حاصل کنید که همه شرایط مورد نظر کارفرما را دارید.
کارفرمایان ممکن است ایده‌آل‌ فکر کنند، ولی احتمال اینکه رزومه‌ای را با تمام شرایط مورد نظر خود پیدا کنند خیلی کم است؛ در واقع آگهی استخدام فهرستی از توقعات بلندپروازانه کارفرماست و خود آن‌ها هم می‌دانند که نمی‌توان همه این شرایط را در یک نفر پیدا کرد. حتی اگر کسی ادعا کند که همه این ویژگی‌ها را دارد، آن‌ها باور نخواهند کرد.

به یاد داشته باشید آنچه یک کارفرما می‌خواهد کارمندی با مهارت کافی و دارای اعتماد به نفس، اشتیاق و انگیزه است. پس با اعتماد به نفس به دنبال شغل مورد علاقه‌تان بروید و نگران چیزهایی نباشید که کارفرمایان می‌خواهند و شما ندارید.

اشتباه۴: از تلفن استفاده نکنید.
ممکن است در بعضی آگهی‌های استخدام از شما بخواهند که تماس تلفنی برقرار نکنید و حتما ملاقات حضوری داشته باشید. حتی اگر این را نگویند، معمولا برای تکمیل فرایند استخدام نیازی به تلفن کردن نیست. ولی جالب است بدانید که در برخی موارد تماس تلفنی می‌تواند سودمند باشد. سعی کنید موقعیت‌هایی برای تماس مستقیم با کارفرما و تاثیر بر او پیدا کنید. ضمن اینکه چنین تماسی اطلاعات شما را راجع به شغل مورد نظر و آنچه آن‌ها می‌خواهند افزایش می‌دهد؛ اطلاعاتی که شاید در آگهی استخدام به آن‌ها اشاره‌ای نشده باشد.

اشتباه۵: همه نقاط ضعف خود را پنهان کنید.
مسلما کارفرمایان به سادگی گول نمی‌خورند، پس در مصاحبه از کلیشه‌هایی مثل «من ایده‌آل‌گرا هستم» پرهیز کنید. یادتان باشد قرار نیست خود را بی‌عیب و نقص و کامل نشان دهید. مصاحبه تنها فرصتی است برای آزمودن اعتماد به نفس و خودآگاهی شما، پس آن‌ها را با اقرار به یک نقطه ضعف غافلگیر کنید (البته این ضعف نباید مستقیما به شغل مورد نظر مربوط باشد)، سپس بگویید که فکر می‌کنید مهارتهای مربوط به این شغل به شما کمک خواهند کرد تا بر این ضعف غلبه کنید.

اشتباه۶: لازم است در مصاحبه خود را ثابت کنید.
هنگام مصاحبه آرام باشید و ارتباطی طبیعی و بدون تنش با مصاحبه‌کنندگان برقرار کنید. سعی نکنید با زور منظور خود را بفهمانید. هرگز مصاحبه را نبردی بین خود و مصاحبه‌کنندگان تصور نکنید. لازم نیست چیزی را ثابت کنید. مصاحبه فرصتی است برای برقراری مکالمه‌ای جذاب و خلاقانه با کسی که به دنبال عضوی جدید برای تیم خود می‌گردد. عضوی که می‌تواند با سایر اعضا کنار بیاید و به خوبی کار کند.

قبل از مصاحبه خود را در فضایی آرام و بدون استرس در حال مصاحبه تصور کنید، در حالی که سعی می‌کنید خود را بیشتر بشناسانید و به آن‌ها بگویید که چرا می‌خواهید برایشان کار کنید.

اشتباه۷: درآمد فعلی خود را بیشتر از آنچه هست نشان دهید.
بعضی تصور می‌کنند بیشتر جلوه دادن درآمد فعلیشان باعث می‌شود تا کارفرمای جدید حقوق بیشتری را برایشان در نظر بگیرد. اما این راهکار در واقع نوعی ریسک است. دروغ گفتن در مورد حقوق می‌تواند به ضرر ما تمام شود چون راههایی وجود دارد که کارفرما به درآمد واقعیمان پی ببرد. /منبع: برترین ها
بازار کاریابی
http://kar.ibep.ir