مجله راز موفقیت بازار کار ایران اول بررسي بعد كارآفريني
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی ایران آگهی های استخدام در ایران .
 
اين موقعيت را در نظر بگيريد: شخصي يك شركت نرم‌افزاري تاسيس مي‌كند و آرزوهاي زيادي در سر دارد. اين كارآفرين يك بار يك شركت تاسيس كرده كه عملكرد مناسبي داشته و اميدوار است كه كسب و كار دومي‌ نيز به خوبي نتيجه دهد. او آنقدر به موفقيت اين كارش اطمينان دارد كه بدون اين كه از سرمايه‌گذاران ديگري كمك بخواهد،150 هزار دلار از سرمايه شخصي‌اش را صرف اين كار مي‌كند. بعد از اين كه او كسب و كارش را به راه مي‌اندازد تصميم مي‌گيرد كه اوضاع بازار را ارزيابي كند و با كمال تعجب مي‌فهمد كه سه شركت ديگر نيز خدماتي مشابه او ارائه مي‌كنند و كالاهايشان نيز مانند توليدات اوست.
اين داستان زياد غيرعادي نيست. بسياري از كارآفرينان بازار را ارزيابي نمي‌كنند و وقت و هزينه گزافي را صرف راه اندازي كسب و كارشان مي‌كنند، اين كار كه كارآفرينان در كارشان در مي‌مانند و هنگام مواجهه با بازار رقابتي پيچيده مايوس مي‌شوند مي‌تواند به اين دليل باشد كه آنان از اين كه وقت و هزينه‌اي را صرف بررسي اوضاع بازار كنند مي‌ترسند و شايد هم به واقع نمي‌دانند كه چطور اطلاعات لازم را به دست بياورند و گيج شده‌اند.
مي‌توان براي حل اين مشكل و ارزيابي درست بازار و رقيبان از منابع زير استفاده كرد:
- استفاده از مجلات، نشريات، اينترنت، خدمات مالي و بانك‌‌هاي اطلاعاتي دولت
- انجمن‌‌هاي صنعتي، مجامع و نمايشگاه‌هاي تجاري فروش: انجمن‌‌هاي صنعتي مي‌توانند درباره صنعت، جريان‌‌هاي غالب بر بازار، شمار شركت‌‌ها، گستره بازار و مسائلي مانند اينها مطالبي ارائه كنند. در مجامع و جلسات صنعتي و تجاري مي‌توان سخنان مشاوران و رُقبا را شنيد و با افراد برجسته صنعت ديدار و گفت‌وگو كرد.
- مراجعه به رقبا نيز روش ديگري است. اگرچه ممكن است اين روش كمي‌عجيب به نظر برسد اما بيشتر اين رقبا مي‌توانند شركاي آينده شما باشند. وقتي كه شما مي‌خواهيد شركت خود را گسترش دهيد يا بخواهيد خلأ‌‌ها و كاستي‌‌هاي يكديگر را برآورده كنيد، مي‌توانيد شراكت كنيد.
همچنين وب‌سايت‌هاي رقباي شما منبع مناسبي براي كسب اطلاعات است. شما مي‌توانيد از طريق خريد كالاي رقيبتان از مشخصات كالاها، خدمات مشتريان و روش فروش آنان مطلع شويد.
- منابع تامين‌كننده كالاها كه توزيع‌كنندگان و عمده‌فروشان هستند نيز مي‌توانند به شما كمك كنند. آنها مي‌توانند اطلاعات مناسبي به شما ارائه كنند. اطلاعات ارزشمندي همچون چه چيزهايي بازار فروش دارد، تفاوت كالاهاي گوناگون چيست، چه شركت‌هايي موفق هستند و مشتريان در حال حاضر و در آينده به دنبال چه هستند.
- يكي از مهم‌ترين منابع كسب اطلاعات، رودررو صحبت كردن با مشتريان است. اين كار مي‌تواند رقبا را به شما بشناساند. همچنين مي‌تواند از ديدگاه مشتريان نسبت به نقاط ضعف و قوت بازار آگاه شويد. وقتي رقباي خود را بشناسيد و از چند و چون بازار آگاه باشيد، از هزينه‌ها كاسته خواهد شد، فرصت‌هاي كسب درآمد بيشتر فراهم مي‌شود و مي‌توانيد تصميم‌هاي موثرتري اتخاذ كنيد. واضح است كه هيچ مديرعاملي از اين كه قبل از كارآفريني بازار را ارزيابي كرده، پشيمان نشده است. /منبع: روزنامه گسترش صنعت
بازار کاریابی
http://kar.ibep.ir