مجله راز موفقیت بازار کار ایران پنج روش ويژه براي كاريابي
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی ایران آگهی های استخدام در ایران .
 
اگر به تازگي از دانشگاه فارغ التحصيل شده ايد و در جستجوي نخستين تجربه شغليتان هستيد ، و يا يك دانش آموز دبيرستاني كه براي دوره تا بستاني بدنبال شغلي است كه هم اوقات فراغتش را پر كند و هم حرفه اي بياموزد ، با ما همراه شويد تا روشهاي مختلف فنون كاريابي را بياموزيد .

عليرغم بسياري از مسائلي كه در زندگي روزمره پيش مي آيد و توجهي به آن نمي كنيد و به سادگي از كنار آن مي گذريد ، اما اينبار بايد دقيقا بايستيد و خواسته هايتان را ابراز كنيد . ما در اين بخش مهارتهاي لازم را به شما آموزش خواهيم داد. براي موفق شدن و رسيدن به شغل مورد علاقه تان، روشهاي مختلفي وجود دارد . پس از آنكه شغل دلخواهتان را يافتيد و با مديرتان براي همكاري تماس گرفتيد ، درباره آن تحقيق كنيد ، شما هميشه بايد در شغلتان حرفه اي باشيد . اگر از شما دليل تقاضاي كار و همكاري در قسمت خاصي را پرسيدند ، هرگز نگوييد به دليل اينكه احتياج مبرم به كار دارم ، اين شركت و اين بخش را پذيرفته ام . مسلما آن مدير باتجربه در برخورد اول همه چيز را خواهد فهميد ، هميشه روي اولين مصاحبه ها حساب ويژه اي باز نكنيد بر اساس قوانين احتمالات از هر سه مصاحبه تنها يكي جواب مي دهد ، پس سعي كنيد هميشه گزينه هاي كاري فراواني داشته باشيد . هيچ گاه براي كار روي شركت خاصي سرمايه گذاري نكنيد ، هميشه يك سايبان شغلي ديگر داشته باشيد ، حتي اگر حقوق شما در شغل دوم نصف اولي باشد ، به يك شغل اكتفا نكنيد . هميشه آينده نگري شغلي داشته باشيد ، با اين استراتژي هميشه يك گام جلوتر از ديگران هستيد ، " هميشه به ياد داشته باشيد ، بزرگترين شركتها نيز تحت شرايط اقتصادي ورشكست خواهند شد .
اساسا زمانيكه مستقيما وبدون هيچگونه مقدمه اي بگوييد به كار احتياج دارم ، احتمال يافتن شغل مناسب را از دست مي دهيد . بنابراين لازم است كه نكات زير را سرلوحه كارتان قرار دهيد تا بتوانيد به آساني از موانع موجود بگذريد .

رزومه تان را ارائه دهيد !

آسانترين راه براي ابراز نياز به شغل ارائه رزومه يا سابقه شغلي و مهارتي است . در واقع اين كار نخستين نشانه و موج مثبت براي همكاري است . برخي از شركتها هيچگونه تبليغاتي براي افتتاحيه خود انجام نمي دهند و در برخي موارد شما از نحوه سياست كاري آنها بي اطلاع مي مانيد . در هر حال ارائه رزومه و همراه داشتن آن در شرايط مختلف آمادگي شما را در انتخابهاي شغليتان افزايش مي دهد و مانند سربازي كه هميشه با اسلحه پر به ميدان نبرد ميرود شما نيز با همراه داشتن رزومه درهرشرايطي آماده به كار هستيد.

چرا به دنبال شغل هستيد !

 راه ديگري كه بيانگر پاسخ به پرسش چرا به كار احتياج داريد ، شرح و هدف شما در رزومه در مقام يك جستجوگر شغلي است . در واقع به بيان ديگر شما بطور غير مستقيم بيان مي كنيد كه به دنبال كار هستيد . مثلا ، در نامه اي كه شرح فعاليتها ، تجربيات و تحصيلات شما در آن درج شده ( رزومه ) مي نويسيد كه از كدام دانشگاه فارغ التحصيل شده ايد و در جايگاه يك كارآموز و مبتدي هم بدنبال كاري مرتبط با مدرك دانشگاهي و هم در جستجوي مهارتها و سوابق شغلي در شركت مورد علاقه تان هستيد . بدين ترتيب به همين سادگي شما اطلاعات مربوط به خودتان را به شركتها ارائه مي دهيد و مديران شركتها نيز بر اساس تحصيلات ، سوابق و اولويت هاي خاص خودشان بهترين فرد و گزينه موجود را شناسايي و پس از گذراندن يك دوره كوتاه مدت و فشرده در جايگاه يك نيروي جديد آماده به كار استخدام مي كنند .

هدفتان را توضيح دهيد !

مهمترين موضوع در يك رزومه عنوان هدف شغلي و مهارت شماست . هدف شما يعني ديدگاه شما ، يعني شخصيت و آينده نگري شما ، اصولا روان شناسان انسانها را بر اساس اهداف و ويژگيهاي شخصيتي شان دسته بندي مي كنند ، رابطه ميان رويا و هدف مانند خطوط موازي يك ريل قطار است دو ارتباط مكمل و مستقيم كه نقص يكي موجب به تعويق افتادن حركت ديگري است . مثلا شما در جايگاه يك دستيار پزشك زمانيكه مي خواهيد بگوييد " به كار نياز دادم " ، بايد هدفتان را نيز مشخص كنيد . بگذاريد ساده تر بيان كنم.
چه موقع مردم از يك رستوران يا فروشگاه تعريف مي كنند ؟ پاسخ بسيار ساده است ! كيفيت و كارآيي ، ارائه محصول و غذاي مناسب ، دقيقا شما نيز بايد همينطور عمل كنيد . برمهارتهايتان بيفزاييد ، از ديگران تجربه كسب كنيد و كيفيت و محبوبيتتان را افزايش دهيد . بله ! بيماران شما بهترين سند براي روش درمان ومهارت شما در مقام يك دستيار پزشك هستند . واين يعني دقيقا ارائه اهداف و مهارتها ، شما مانند دانش آموزي هستيد كه هرروز امتحان مي دهد ، و امتحان شما تشخيص دقيق نوع بيماري است . اعتماد به نفس و مهارت مهمترين امتياز شماست و به بيان ديگر پاسخ به پرسش چرا به كار نياز دارم .

علايق و استعدادهايتان را در مصاحبه شغلي بيان كنيد !

مي دانم مصاحبه شغلي يكي از پراسترس ترين كارهاي موجود در جهان است ، وتابحال دراين باره بحث هاي زيادي شده است اما شما براي اثبات وجودتان وتواناييهايتان مجبوريد كه مصاحبه بدهيد . اما اينجا ديگر نمي توانيد چشمانتان را ببنديد و فرياد بزنيد كه به كار احتياج دارم چون دقيقا نتيجه معكوس ميدهد . زمانيكه مدير بخش مربوطه در مصاحبه از شما مي پرسد كه مثلا چرا مي خواهيد حسابدار شركت شويد ، شما بايد از قبل سه جواب آماده داشته باشيد . سه جواب منطقي و حساب شده كه هيچ چون و چرايي را ديگر باقي نگذارد.
بگذاريد راهنماييتان كنم ، مثلا يكي از پاسخهاي منطقي اين است كه بگوييد :" بدنبال فرصتي هستم تا مهارتهايم را بكار گيرم و ميزان توليد و بهره وري را افزايش دهم . اگر اندكي بيانديشيد خواهيد ديد كه تقريبا پاسخ قانع كننده اي است . اگر به شغل مورد علاقه تان فكر كنيد و با خونسردي به سوالات مصاحبه كننده گوش فرادهيد و طبق راهنماييها و روشهاي توصيه شده عمل كنيد در پايان لبخند رضايت را بر لبانتان احساس خواهيد كرد و در نهايت به شغل محبوبتان ميرسيد .

استفاده از شبكه دوستان و همكاران !

اگر نمي توانيد بگوييد كه به كار احتياج دارم ، شخصي را پيدا كنيد كه اين ويژگي را داشته باشد و به نحوي برايتان كاريابي كند . دوستان دوران دانشگاه و همكارانتان بهترين گزينه هاي ممكن هستند كه مي توانند شما را راهنمايي و از فرصت هاي شغلي فراواني بهره مند كنند . اگر به تازگي از كار بركنار شده ايد ، باز هم دوستان و همكاران بهترين گزينه ممكن براي دستيابي شما به شغل هستند . جديت و پشتكار شما بهترين حالت براي نشان دادن انگيزه بالايتان در جهت كاريابي است . از طرف ديگر مديران نيز متوجه تلاش شما شده و شايد همين پيگيري هاي مستمر شما را به هدفتان نزديك ونزديكتر كند و در نهايت منجر به اشتغال شما شود.
پس هميشه به خاطر داشته باشيد شايد بتوانيد پس از جستجو هاي فراوان و سفارش هاي اقوام ودوستان در نهايت به شغل محبوبتان برسيد ، اما چقدر مي توانيد در اين شغل سفارشي دوام بياوريد ؟ آيا به مهارتها و تجربيات لازم رسيده ايد ؟ آيا مي توانيد مشتريان و مديران را راضي نگه داريد ؟ آيا خودتان احساس رضايت شغلي داريد ؟ اغلب اين نوع كارجويان سفارشي پس از مدتي از آغاز به كارشان محيط برايشان تكراري مي شود و ديگر قادر به ادامه همكاري نيستند ، مثلا شما در آزمون پزشكي قبول مي شويد در حاليكه شيفته هنر و موسيقي هستيد ، بنابراين ميبينيد كه پس از مدتي دچار افسردگي شغلي خواهيد شد  .
تحصيلات دانشگاهي و سفارشهاي شغلي تنها يك روي سكه هستند ، روي ديگر سكه تلاش ، تداوم و مهارت شما نهفته است . /منبع: بازار کار - ترجمه:سيد رسول ميرزايي موسوي

بازار کاریابی
http://kar.ibep.ir