مجله راز موفقیت بازار کار ایران با شغل فعلي خود شاد باشيد
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی ایران آگهی های استخدام در ایران .
 
آيا شما با شغل خود شاد نيستيد؟ آيا زماني كه صبح‌ها از خواب بلند مي‌شويد و مي‌رويد سركار مسووليتي كه روي دوشتان است سنگيني مي‌كند؟
پس تلاش كنيد اين راه‌هاي ساده اما مؤثر را امتحان كنيد تا ببينيد چگونه مي‌توانيد از كارتان راضي‌تر باشيد و استيصال و غمگيني را از خود دور كنيد چون اگر با كار شاد نباشيد، اين مساله روي تمام جنبه‌هاي زندگيتان اثر خواهد گذاشت.

خودتان و كارتان را قبول داشته باشيد
به گزارش همشهري آنلاين، مهم نيست كه شما يك مستخدميد يا رئيس يك شركت بزرگ. قبول داشتن كاري كه انجام مي‌دهيد و احساس رضايت از آن، نخستين قدم رضايت شغلي است. وظايف‌تان را به بهترين نحو انجام دهيد و هميشه به‌دنبال كيفيت باشيد. در پايان روز تصور اينكه بهترين كار را ارائه داده‌ايد به شما حس غرور و رضايت مي‌دهد.

بخواهيد كه در كارتان شاد باشيد
شادي تا حد زيادي يك انتخاب است. صداي بحث و اعتراض شما در مورد اين جمله به گوش مي‌رسد اما مطمئن باشيد شما مي‌توانيد انتخاب كنيد كه در كارتان شاد باشيد. داشتن بهترين مدير آرزوي همه است ولي بپذيريد كه شايد اينطور نباشد. بنابراين درباره كارتان به‌صورت مثبت فكر كنيد. هر برداشتي نسبت به شغل محصول افكار است و از آنجايي كه شما در كنترل كامل افكارتان هستيد در واقع در كنترل برداشت‌تان هستيد. روي جنبه‌هايي از كارتان كه به آن علاقه داريد، انگشت بگذاريد. اگر احساس مثبت داشته باشيد، راضي خواهيد بود. اين مسئله را امتحان كنيد و آماده يك تغيير بزرگ شويد.

خلاقيت، كليد كار است
آيا شما احساس مي‌كنيد كه كارتان كسالت آور و يكنواخت است؟ چه مي‌توانيد بكنيد تا به آن رونقي بدهيد؟ بررسي انجام آنچه براي تغيير روش كار ميسر است، راه ديگري است كه باعث ايجاد چالش در شغل مي‌شود. در ايده‌هايتان خلاق باشيد‌. به‌زودي خواهيد ديد راه‌هاي زيادي وجود دارد كه مي‌توانيد شيوه كار روزمره را براساس آن تغيير دهيد. از خودتان بپرسيد من چه كار ديگري مي‌توانم انجام دهم كه هيچ‌كس به آن فكر نكرده است. يا چه كنم تا 8 ساعت فعال‌تر داشته باشم. در اين حالت نه تنها فرا خوانده مي‌شويد تا كار بيشتري به‌عهده بگيريد، بلكه توجه مديريت به روش‌هاي ابداعي شما گريزناپذير است.

هر روز خاص يك كار مورد علاقه‌‌تان را انجام دهيد
شما ممكن است كار فعلي خود را دوست داشته باشيد يا خير. همچنين امكان دارد معتقد باشيد كه مي‌توانيد نكته‌اي دوست داشتني در كارتان پيدا كنيد و يا به اين موضوع هم اعتقادي نداشته باشيد. اما مي‌توانيد نگاهي به‌خودتان‌، مهارت‌ها و تجربيات‌تان بيندازيد و هر روز، كاري را پيدا كنيد كه از انجام آن لذت مي‌بريد. اگر برنامه‌اي را كه مورد علاقه و توجه‌تان است‌، پيش ببريد، شغل فعلي چندان هم بد نخواهد بود. البته هميشه اين امكان را داريد كه به مسئله اصلاح فعاليت‌ها بپردازيد و يا به اين نتيجه برسيد كه زمان ترك كار است.

براي بهبود و توسعه مهارت‌هاي فردي و شغلي هزينه كنيد
كارمندان جوان شكايت دارند كه مديران براي توسعه مهارت‌هاي فردي و شغلي آنها كاري نمي‌كنند. از اين توسعه چه كسي بيشترين بهره را مي‌برد؟ پاسخ البته واضح است‌: خود فرد. اوست كه از توسعه مهارت‌هاي فردي و شغلي بيشترين سود را خواهد برد. پس‌، براي آموزش وقت بگذاريد و هزينه كنيد. براي هدف‌هاي ويژه از مديران كمك بخواهيد اما برنامه توسعه فردي و شغلي را خودتان رهبري كنيد. شما از اين رشد بيشترين سود را مي‌بريد و اگر درنگ كنيد زيان خواهيد ديد.

براي حرفه‌اي شدن تلاش كنيد
شما حتما برنامه‌اي براي پيشرفت شغلي خود داريد. حالا اين راه‌ها را هم امتحان كنيد:
-كارهايي را كه انجام مي‌دهيد با يادداشت‌برداري بررسي كنيد و آن را (حتي اگر شده براي يك ساعت در روز) تمرين كنيد. در يك مدت كوتاه، مي‌توانيد متخصص شركت در آن حوزه شويد. با علاقه‌مندي خالص به كارتان و دانسته‌هايي كه به‌دست آورده‌ايد يك تمايل طبيعي براي پر شور بودن خواهيد داشت‌.
- فكر نكنيد به يك تعداد كار مشخص، محدود هستيد. نبايد خودتان را محصور كرده و كارايي كمتر از قابليت‌تان داشته باشيد. توانايي‌هاي‌تان را به‌كار بگيريد و آن را توسعه دهيد. مجددا يادآوري مي‌شود افتخار به كارتان و داشتن ديدگاه توأم با اشتياق مسائلي را كه باعث عقب ماندن شما مي‌شود، از بين مي‌برد.
- ايده‌هايي را كه در طول سال‌ها ياد گرفته‌ايد يا حين شركت در سمينارها و كنفرانس‌ها به آنها رسيده‌ايد، بنويسيد. تغييرات در جريان كاري را دنبال كنيد و هميشه در مورد آخرين رويه‌ها و تغييرات حوزه كاري روزآمد باشيد. اگر ايده‌هايتان مي‌تواند به شركت كمك كند، پس آنها را تا حد ممكن به‌كار بگيريد. تمام اين نكات در چالش ايجاد يك شغل راضي‌كننده مشاركت دارند.

از قضا مرغ خود شما غاز است نه مرغ همسايه!
بيشتر غيرحرفه‌اي‌ها فكر مي‌كنند محيط‌هاي كاري ديگر بهتر است‌. بنابر اين هميشه يك غيرحرفه‌اي باقي خواهند ماند. حساب شده و با تجربه عمل كنيد‌. شما مي‌دانيد مرغ خودتان پروار و عالي‌ است و مجبور نيستيد براي بهتر از آن در خانه همسايه جست‌وجو كنيد. وقتي تمام فرصت‌هايي را كه نياز داريد در شركت خودتان هست، پس براي پيدا كردن آن خلاق باشيد و نگاه توأم با حسرت به محيط‌هاي ديگر را متوقف كنيد.
افكار، برداشت‌ها و روش‌هاي كنترل كار به ميزان زيادي تعيين مي‌كند كه چقدر از كارتان راضي هستيد. اگر نخستين بار درست كار كنيد و آن را با شور و اشتياق، خلاقيت و حرفه‌گرايي انجام دهيد، مديريت مطمئنا به شما امتياز خواهد داد. پاداش ممكن است آني نباشد‌، اما خيلي زود از راه مي‌رسد.

مسووليت دانستن آنچه را كه در محيط كارتان اتفاق مي‌افتد به‌عهده بگيريد
اين روزها افراد شكايت دارند كه اطلاعات كافي در‌باره آنچه در شركت‌شان اتفاق مي‌افتد، دريافت نمي‌كنند. افراد منفعل‌! آنها منتظر مي‌مانند كه مدير به آنها آگاهي رساني كند و اين آگاهي رساني به ندرت صورت مي‌گيرد. چرا؟ چون او بيش از حد گرفتار است، اصلا نمي‌داند كه شما چه چيزي را نمي‌دانيد و يا در دادن اطلاعات مقتصد است! اطلاعاتي را كه براي كارتان احتياج داريد به‌صورت كارا و مؤثر جست‌وجو كنيد، در يك شبكه اطلاعاتي توسعه دهيد و از آن استفاده كنيد. مصرانه يك ملاقات هفتگي با مدير را بخواهيد و سؤالاتتان را از او بپرسيد. مطمئن باشيد كه شما مسئول به‌دست آوردن اطلاعات مورد نيازتان هستيد.

بازخوردها را به‌طور مستمر جست‌وجو كنيد
آيا شما چنين عبارتي را به كار برده‌ايد:‌ ‌مدير من هيچ بازخوردي به من نشان نمي‌دهد، بنابر اين من هرگز نمي‌دانم چگونه كار مي‌كنم. صبر كنيد، شما واقعا نمي‌دانيد چطور كار مي‌كنيد؟! مسئله اين است كه اگر احساس مثبتي در‌باره نحوه انجام كارتان داريد، فقط مي‌خواهيد قدر‌داني او را بشنويد. پس اگر نظر خود شما درباره عملكردتان منفي است، در‌باره بهبود آن فكر كنيد و يك تلاش صادقانه انجام دهيد. سپس از مدير براي بازخوردش بپرسيد. به او بگوييد شما واقعا دوست داريد ارزيابي وي را درباره نحوه انجام كار بدانيد. با مراجعه‌كنندگان هم صحبت كنيد. اگر كاري را كه براي آنها انجام مي‌دهيد، خوب باشد، بازخورد آنها اين مسئله را تأييد مي‌كند. شما مسئول توسعه خودتان هستيد. هر برداشت ديگري نادرست است.

كارهايي را قبول كنيد كه از عهده آن بر مي‌آييد
يكي از جدي‌ترين دلايل اضطراب و ناراحتي در محيط كار شكست در انجام تعهدات است. بسياري از كارمندان وقت زيادي را صرف عذر خواهي براي انجام نشدن تعهدات كاري مي‌كنند و در باره تكرار اين وضعيت نگران هستند. يك سيستم كاري و برنامه‌ريزي داشته باشيد كه شما را قادر مي‌سازد توانايي‌هايتان را در انجام يك تعهد كاري ارزيابي كنيد. اگر وقت نداريد، براي انجام كاري داوطلب نشويد. اگر حجم كاري شما بيشتر از وقت و توان‌تان است، يك برنامه جامع ايجاد كرده و از مدير بخواهيد با نيرو‌هاي كاري و امكانات موجود، حمايت‌تان كند. مراقب باشيد كه در باتلاق وعده‌هاي عمل نشده غوطه ور نشويد.

از منفي بافي دوري كنيد
انتخاب شادي در كار به اين معناست كه از گفت‌وگوهاي زياد‌، شايعات و افراد منفي و كنجكاو تا حد ممكن دوري كنيد. اينگونه افراد تأثير عميقي روي روانتان دارند. اجازه ندهيد اين و آن شما را از پا در آورند.

شجاعت حرفه‌اي را تمرين كنيد
شايد شما مانند بيشتر مردم، اختلاف عقيده را دوست نداشته باشيد. دليل آن هم ساده است، شما هرگز براي شركت در بحث پيرامون مسائل مختلف آموزش نديده‌ايد، بنابراين احتمالا فكر مي‌كنيد اختلاف عقيده مضر، صدمه زننده و هراس انگيز است. اختلاف عقيده مي‌تواند هر سه ويژگي را داشته باشد‌ اما، همچنين مي‌تواند به شما كمك كند كه وظايف محوله را با ديدگاه شخصي اجرا كنيد و مي‌تواند به شما در انجام خدمت به مراجعين و عملكرد موفقيت آميز كمك كند. افراد شاد هدفشان اجراي بهتر كار است. چرا اجازه مي‌دهيد بي‌دل و جرأتي شما را از رسيدن به اهداف و رؤياهايتان دور نگه دارد؟

دوستان جديد پيدا كنيد
آيا در محيط كارتان يك دوست خوب داريد؟ قبول داشتن همكاران و لذت بردن از حضورشان ضامن يك تجربه كاري شاد و مثبت است. براي شناخت افراد وقت بگذاريد. شما ممكن است واقعا آنها را دوست داشته باشيد. اشخاصي را پيدا كنيد كه دوستشان داريد و از صرف وقت‌تان با آنان لذت مي‌بريد. حاصل داشتن شبكه‌اي از دوستان، ايجاد حمايت، منابع، مشاركت و مراقبت از شماست. اين انتخاب‌ها همچنين به ميزان زيادي تجربيات‌تان را بيان مي‌كند.

اگر هيچ كدام از اين موارد به نتيجه نرسيد، جست‌وجوي يك شغل تازه لبخند را به شما باز خواهد ‌گرداند. درصورتي كه هيچ‌كدام از اين روش‌ها شما را در محيط كار شاد نمي‌سازد، اينك زمان آن است كه مدير، شغل و تمام ويژگي‌هاي حرفه خود را مجددا ارزيابي كنيد.
مسلما نمي‌خواهيد تمام زندگيتان را صرف انجام كاري كنيد كه از آن متنفريد و محيط آن هم غيردوستانه است. اكثر محيط‌هاي كاري زياد تغيير نمي‌كنند اما كارمندان ناراضي به سمت دلخوري و دمقي بيشتر مي‌روند. شما مي‌توانيد در ظاهر لبخند بزنيد، در حالي كه تمام وقت آزادتان در جست‌وجوي كاري بهتر هستيد. اين حالت تا زماني ادامه پيدا مي‌كند كه يك كار مناسب پيدا و كار فعلي را رها كنيد. آنگاه عميقا شاد خواهيد شد./منبع: بازار کار - ترجمه ناهيد مهريزي

بازار کاریابی
http://kar.ibep.ir