مجله راز موفقیت بازار کار ایران جلوگیری از مهاجرت نیروی کار
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی ایران آگهی های استخدام در ایران .
 

بهبود وضعیت شهرک‌های صنعتی و بازگرداندن رونق به این بخش را شاید بتوان یکی از مهم‌ترین اهداف وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم دانست.
«طولانی‌تر شدن زمان بازپرداخت اقساط برای سرمایه‌گذاران در مناطق غیربرخوردار و برخوردار به استثنای تهران» و «اعمال تخفیف‌های 5 و 10 درصدی در واگذاری حق انتفاع و بهره‌برداری از زمین‌های اعیانی و تاسیسات در شهرک‌ها و نواحی صنعتی» را می‌توان از جمله سیاست‌های تشویقی دولت یازدهم برای استقرار واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی دانست. طرح‌هایی که اجرای آنها موجب شد تا با توجه به آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت رونق به شهرک‌های صنعتی بازگردد؛  ظاهرا طرح‌های پیش‌بینی‌شده توانسته واحدهای تولیدی را برای استقرار در این شهرک‌ها مجاب کند که این امر بیانگر بهبود نسبی وضعیت در شهرک‌های صنعتی است.
بازگشت رونق به شهرک‌های صنعتی در حالی است که بی‌توجهی به واحدهای صنعتی در سال‌های گذشته موجب شد تا بخش اعظمی از این واحدها رو به تعطیلی بروند و ظرفیت تولید واحدهای فعال نیز به کمتر از 50 درصد برسد؛ به طوری که به گفته مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور در حال حاضر حدود 5 هزار و 454 واحد صنعتی در بین سال‌های 70 تا 92 از دور خارج و ورشکست شده‌اند. از این تعداد واحد ورشکسته، 497 واحد بین سال‌های 70 تا 80 ورشکسته شدند، یک هزار و 87 واحد بین سال‌های 80 تا 85 و تعداد 3 هزار و 870 واحد بین سال‌های 85 تا 92 ورشکسته و تعطیل شدند که 71 درصد واحدهای تعطیل ‌شده را در برمی‌گیرد.
به گفته سیدمحمدعلی سيدابریشمی، آنالیز دلایل ورشکستگی این واحدهای صنعتی نشان می‌دهد که تعداد 3 هزار و 672 واحد به علت کمبود نقدینگی، 732 واحد به علت فقدان بازار، 555 واحد به علت گرانی مواد اولیه، 264 واحد به‌دلیل اختلاف شرکا و 231 واحد به‌علت نقصان ماشین‌آلات، ورشکسته و از دور خارج شده‌اند. مهم‌ترین دلیل ورشکستگی واحدهای صنعتی اما در سال‌های گذشته کمبود نقدینگی اعلام شده که 67درصد واحدهای صنعتی را منجر به تعطیلی کرد.
اما براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اهم اقدامات اجرایی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های تابعه مثبت بوده است. براساس این آمار انعقاد قرارداد واگذاری زمین به متقاضیان (قرارداد) در سال 92 رشد 1/7 درصدی داشته به طوری که در سال 91 در مجموع قراردادهای واگذاری زمین 59 هزار و 239 بوده که این تعداد در سال 91 به 63 هزار و 467 قرارداد رسیده است.
بهره‌برداری تصفیه‌خانه در شهرک‌ها و نواحی صنعتی نیز در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال 91 رشدی 3/8 درصدی داشته، در سال 91 در مجموع 144 مجوز بهره‌برداری تصفیه خانه در شهرک‌ها و نواحی صنعتی صادر شد که این تعداد در سال گذشته به 156 مجوز رسید.
اما در بخش آموزش شاغلان واحدهای صنایع کوچک در سال 91 در مجموع 8 هزار و 519 نفر آموزش دیدند که این تعداد در سال 92 با رشد 1/21 درصدی به 10 هزار و 315 نفر رسید. در این مدت ایجاد دفتر کار مجازی جدید در سایت sme.ir نیز رشدی 2/13 درصدی داشته و معرفی محصول جدید نیز توانسته رشدی 20 درصدی را تجربه کند. با این شرایط می‌توان گفت اهم اقدامات اجرایی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شهرک‌های تابع آن مثبت بوده است.
علاوه بر موارد مذکور در شهرک‌های صنعتی در بخش تعداد نیز کارنامه‌ای مثبت داشته است. براساس آمار اعلام شده  در سال 91 در مجموع 914 شهرک و نواحی صنعتی در کشور راه‌اندازی شد که این تعداد در سال گذشته به 929 واحد رسید و رشدی 6/1 درصدی را تجربه کرد.
تعداد شهرک‌ها و نواحی دارای زمین نیز رشد 5/2 درصدی داشته؛ براساس این آمار در سال 91 تعداد شهرک‌ها و نواحی دارای زمین 811 واحد بوده که این تعداد در سال گذشته به 831 رسید.

   نقش شهرک‌های صنعتی در ایجاد اشتغال
کمک به رفع مشکلات شهرک‌های صنعتی و بازگرداندن رونق به این بخش با بررسی وضعیت شهرک‌های صنعتی از نزدیک و پیدا کردن راه حل برای کاهش مشکلات این شهرک‌ها دستمایه‌ای شد تا وزیر صنعت، معدن و تجارت آخرین روز هفته گذشته از شهرک‌های صنعتی مستقر در شهرستان‌های ورامین، پیشوا و قرچک بازدید کند.
محمدرضا نعمت‌زاده در این بازدید با بیان اینکه ایجاد شغل مولد و پایدار یکی از مشخصه‌های شهرک‌های صنعتی است و با گسترش زیرساخت‌ها و امکانات آن می‌توان از مهاجرت نیروی کار به شهر‌های بزرگ جلوگیری کرد، بر ضرورت حمایت از توسعه و تقویت شهرک‌ها تاکید کرد. به گفته نعمت‌زاده، نقش شهرک‌های صنعتی در ایجاد اشتغال و رونق سرمایه‌گذاری بسیار حائز اهمیت است و کمک زیادی به توسعه اقتصادی کشور می‌کند. 
وی همچنین مقررات‌زدایی و حذف قوانین زائد را مورد تاکید قرار داد و گفت: در این زمینه نیازمند استفاده از روش‌های کارشناسانه برای تسهیل امور هستیم.
به گفته وی ایجاد جاذبه و تشویق سرمایه‌گذاران به حضور بیشتر در این شهرک‌ها از موضوعاتی است که مسوولان وزارتخانه و شهرستان باید به آن اهتمام ورزند، چرا که نزدیکی این شهرک به تهران و داشتن نیروی کار زیاد در این منطقه فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری است.
نعمت‌زاده انتقال برخی صنایع را که به صورت پراکنده در سطح استان تهران استقرار یافته‌اند به این شهرک‌ها حائز اهمیت دانست و در رونق شهرک‌های صنعتی مهم برشمرد.
نعمت‌زاده در ادامه در پاسخ به خواسته‌های مسوولان این شهرک در خصوص مستثنا شدن از ضوابط صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران افزود: قانون جلوگیری از صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران مربوط به صنایعی است که آلایندگی ایجاد می‌کنند و صنایع غذایی و صنایع با تکنولوژی بالا و پیشرفته می‌توانند از این امر مستثنا شوند.  به گفته وزیرصنعت، معدن وتجارت بسترسازی لازم و ایجاد امکانات زیربنایی از وظایف شهرک‌های صنعتی است که باید با قدرت هر چه بیشتر در این راستا به پیش رویم.  وی گفت: تلاش می‌کنیم تا بخشی از صنایع و برخی از مناطق شهرک‌ها که از این قابلیت برخوردار هستند بتوانند از مستثنا شدن از قوانین شعاع 120 کیلومتری تهران بهره‌مند شوند. /منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

بازار کاریابی
http://kar.ibep.ir