مجله راز موفقیت تفریح و سرگرمی مجله تازه های تکنولوژی راهنماي خـــــــــريد دوربين عکاسي ديجيتال
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی لوازم صوتی و تصویری بازار کامپیوتر ایران بازار موبایل ایران .
 

خيلي سال است که دنياي عکاسي با دوربين‌هاي آنالوگ خداحافظي کرده است. همان دوربين‌هايي که پدر و مادرهاي ما خاطرات زيادي با آن‌ها داشتند و هنوز هم توي خانه بعضي‌هايمان پيدا مي‌شود. همان‌هايي که برايشان يک حلقه فيلم مي‌خريديم و حواسمان بود که هي عکس نگيريم تا فيلم‌مان بي خودي حيف نشود، حواسمان بود که درِ پشتي دوربين را بدون جمع کردن فيلم باز نکنيم تا چند تا عکس سياه تحويل‌مان ندهد. البته بايد گفت که آنالوگ‌ هنوز هم براي حرفه‌اي‌ها به خاطر قابليت‌هاي منحصر به فردش حضور دارد، اما دنياي ديجيتال با يک لشگر بزگ، متنوع و نيرومند، عکاسي را تسخير کرده است و هر روز دوربين‌هاي جديدتر و پيشرفته تر را عرضه و علاقه‌مندانش را گيج‌تر و گيج‌تر مي‌کند.اگر شما هم عکاسي را دوست داريد، اگر هر جا هستيد هي سوژه مي‌بينيد و هي با خودتان مي‌گوييد کاش يک دوربين درست و حسابي داشتم، اگر دلتان مي‌خواهد براي خودتان يک دوربين دست و پا کنيد و پا توي کفش عکاس‌ها بگذاريد يا حتي اگر برنامه داريد که به يکي از بزرگ‌ترين عکاس‌هاي دنيا تبديل شويد، اولين کار، خريد يک دوربين است. خواندن راهنماي زير شايد بتواند توي اين تصميم کمک‌تان کند.

خشت اول خريد دوربين عکاسي تعيين دو تا نکته است: اول اينکه هدف‌تان از خريد دوربين چيست و دوم اينکه چقدر مايه تيله توي جيب‌تان پيدا مي‌شود!

و اما نکته اول: قبل از شال و کلاه کردن، يک نگاه و بازبيني واقع بينانه به هدف‌تان داشته باشيد:

دوربين را براي عکاسي خانوادگي مي‌خواهيد؟

قرار است هر وقت به طبيعت رفتيد، دوربين به دست بشويد؟

عاشق ستاره‌ها هستيد و مي‌خواهيد عکاسي نجومي بکنيد؟

بنا داريد بزنيد توي کار آتليه و دوربين را براي فضاي بسته‌ استوديويي مي‌خواهيد؟

و...

و بعد بايد تعيين کنيد که مي‌خواهيد چقدر با عکاسي جدي باشيد؟چقدر برايتان مهم است و...

بر همين اساس نگاهي به انواع دوربين ديجيتال در بازار مي‌اندازيم و کاربردهاي متنوع آن را مرور مي‌کنيم:

اگر فقط مي‌خواهيد به صورت تفنني، حالي به حولي و هر از گاهي عکاسي کنيد بهتر است برويد سراغ دوربين‌هاي فشرده يا اصطلاحا کامپکت و از بين اين دوربين‌ها نوع ساده و مبتدي‌اش را انتخاب کنيد. اين دوربين‌ها کاملا سبک هستند، کوچک‌اند و توي جيب‌تان به راحتي جا مي‌شوند و از همه مهم‌تر کار با آن‌ها خيلي ساده است طوري که بعضي از مدل‌هايش به Shoot & Point معروف‌اند. يعني فقط کافي است که يک سوژه انتخاب کنيد و دکمه دکلانشور يا همان دکمه عکاسي را فشار بدهيد. همين! عکس شما آماده است.

پيشنهاد ما: رده A دوربين‌هاي کنون و رده W دوربين‌هاي سوني که جزو کم ‌قيمت‌ترين دوربين‌هاي بازار مي‌باشند.

اگر در عکاسي خيلي جدي نيستيد اما کامپکت‌هاي ساده هم راضي‌تان نمي‌کند، بهترين کار رفتن سراغ کامپکت‌هاي پيشرفته است. يعني دوربين‌هايي که مزاياي کامپکت‌هاي ساده را حفظ مي‌کنند و در عين حال کمي حرفه‌اي‌تر هستند و به شما امکان تنظيمات دستي بعضي از فاکتورها را مي‌دهند يا حتي در برخي از مدل‌هايشان امکان ذخيره فرمت AWR هم وجود دارد و شما مي‌توانيد مثل يک حرفه‌اي روي فايل خام‌تان، کارهاي زيادي انجام دهيد.

پيشنهاد ما: G وS کنون، P نيکون، RX سوني و...

اگر مرد خطر هستيد و دوربين‌تان حکم گرز رستم را خواهد داشت، سراغ کامپکت‌هاي مقاوم برويد. اين دوربين‌ها براي کوهنوردها، کويرنوردها، غواصان و... مناسب است. چون در برابر ضربه، آب، سرما و ذرات ريزي مثل شن و ماسه مقاوم‌اند و حالا حالاها جان به عزرائيل نمي‌دهند. البته اين دوربين‌ها نسبت به امکانات‌شان کمي برايتان گران تمام مي‌شود اما به نظر من، به هيجان‌انگيزيِ عکاسي زير آب دريا مي‌ارزد، نه؟!

پيشنهاد ما: سري‌هاي D کنون، TX سوني، FT پاناسونيک و...

و اما اگر مي‌خواهيد توي عکاسي براي خودتان کسي بشويد، حاضريد هم از لحاظ اقتصادي و هم از لحاظ زماني براي عکاسي هزينه کنيد، مي‌خواهيد عکس‌هاي درست و حسابي و خلاقانه بگيريد، توي شرايط مختلف عکاسي کنيد و عکاسي قرار است همه يا بخش مهمي از زندگي‌تان را اشغال کند، بايد برويد سراغ دوربين‌هاي DSLR. دوربين‌هايي با بدنه بزرگ و حرفه‌اي، وزن نسبتا زياد و از همه مهم‌تر لنزهاي قابل تعويض که به شما امکان عکاسي با هر ژانري که دوست داريد را مي‌دهند. البته اين‌ها را اضافه کنيد به چند تا نکته مثل سختي در حمل و نقل، گران بودن، نياز به لوازم جانبي زياد و گران، طوري که گاهي بايد يک کيف نسبتا بزرگ را براي دم و دستگاهش در نظر بگيريد و منوي پيچيده و پر از قابليت که مخ آدميزاد را به هنگ کردن وا مي‌دارد. البته خود DSLR ها هم انواع مبتدي و پيشرفته دارند. براي مثال D700 کنون و 5200D نيکون که براي يک شروع حرفه‌اي هستند و 7000D نيکون و D60 کنون که براي حرفه‌اي‌ترها مناسب اند.

از سايت‌ها غافل نشويد!

دنياي ديجيتال ثانيه مي‌زند و هر لحظه موارد جديد تري را رو مي‌کند. پس از سر زدن به سايت برندهاي معروف، فروشگاه‌هاي داخل کشور، سايت فروشگاه‌هاي اينترنتي و سايت‌هاي عکاسي حرفه‌اي غافل نشويد.

اگر زبان‌تان خوب است که برند و مدل مورد نظرتان را جست‌وجو کنيد و تمام نقد و بررسي‌هايش را بخوانيد و اگر هنوز هم قسمت نشده که کلاس زبان برويد، حداقل در قسمت نمايش سايت نمونه عکس‌هاي مدل مورد نظرتان را با بقيه مدل‌ها مقايسه کنيد!

دو واقعيت مهم

هيچ کس نمي‌تواند جز خودتان بهترين دوربين موجود را براي شما تجويز کند.

پيدا کردن بهترين دوربين موجود تقريبا محال است. چون هر دوربيني مزايا و معايب خاص خودش را دارد و شما مجبور به انتخاب هستيد! مثل بقيه زندگي...

/منبع: روزنامه خراسان

تفریح، سرگرمی، اطلاعات عمومی
http://fun.ibep.ir