مجله راز موفقیت تفریح و سرگرمی مجله تازه های تکنولوژی پایان عصر ایمیل؟
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی لوازم صوتی و تصویری بازار کامپیوتر ایران بازار موبایل ایران .
 

آخرین باری که استوارت باترفیلد یک ایمیل به همکارانش فرستاد ۴ سال قبل بود. گروه تحت رهبری او از مدت‌ها قبل به دنبال جایگزین یک اپلیکیشن گپ و گفت به جای ایمیل بوده است. چیزی شبیه توئیتر، GitHub یا Dropbox . هدف این اپلیکیشن ایجاد یک فضای گفت‌وگو و آرشیو برای کارکنان شرکت‌ها و گروه‌های کاری است.

به گزارش آی تی ایران محصولی که باترفیلد و همکارانش روی آن کار می‌کنند Slack نام دارد و طی ماه‌های اخیر مورد توجه بسیار قرار گرفته است. روزانه ۱۲۵ هزار نفر از آن استفاده می‌کنند که در میان آنها کارکنان شرکت‌هایی از eBay، سونی، Yelp و NBC قرار دارند. 
پیش‌بینی می‌شود که تعداد کاربران فعال این سرویس رایگان تا آخر سال جاری میلادی دوبرابر شود، اما آنچه مهم است گذراندن متوسط ۱۰ ساعت در این سرویس است.
 این میزان استفاده از یک اپلیکیشن یا سرویس کم‌سابقه است و شاید فقط سرویس‌های ایمیلی چون Gmail قادرند کاربران را وادار به استفاده از خود در این مدت زمان کنند. 
استوارت باترفیلد بنیانگذار Slack  در دنیای تکنولوژی فردی شناخته شده به حساب می‌آید. آخرین استارت‌اپ او فلیکر بود که ابتدا به صورت یک پروژه شروع شد، اما سپس به یک سرویس اشتراک عکس تغییر مسیر داد. فلیکر اما با ظهور شبکه‌های اجتماعی موبایلی مثل اینستاگرام موفقیتی کسب نکرد، هر چند بسیاری پیوستن آن به یاهو را عامل این عدم موفقیت می‌دانند.
حالا به نظر می‌رسد با Slack او دوباره مسیر موفقیت خود را پیدا کرده است. باترفیلد در گفت‌و‌گویی با Verge درباره آینده ایمیل و اشتباهات مایکروسافت در انطباق دادن خود با قرن بیست و یکم سخن می‌گوید. در واقع محصول جدید او بسیار ایده‌آل تیم‌های کاری و شرکت‌ها است و این چیزی است که هنگام دانلود اپلیکیشن به کاربران یادآور می‌شود: Slack یک سرویس مسیج بر خط و آرشیو کردن پیام و جست وجو است و برای تیم‌های
کاری  مدرن ایجاد شده است. 
آیا مردم از Slack برای جایگزین کردن ایمیل‌های کاری خود استفاده می‌کنند؟
بله. الان  تیم‌های ۳ نفره تا ۱۰ نفره و حتی ۱۰۰ نفره زیادی از این سرویس استفاده می‌کنند. در واقع یا همه اعضای یک شرکت یا پروژه باید به این سرویس بپیوندند یا هیچ کدام. 
اگر نیمی از تیم شما از این سرویس استفاده نکند بقیه هم به زودی استفاده از آن را متوقف می‌کنند، البته الان نمی‌توان گفت که چند نفر با استفاده از این سرویس ایمیل‌های کاری خود را به طور کامل کنار گذاشته‌اند، اما اگر همین الان به توئیتر نگاه کنید کاربرانی را می‌بینید که گفته‌اند با استفاده از این سرویس درصد قابل توجهی از وابستگی خود به ایمیل‌های کاری را کنار گذاشته‌اند. 
حتی بعضی نوشته‌اند که مراجعه به ایمیل را به طور کل متوقف کرده‌اند. این اپلیکیشن در واقع برنامه‌ای است که شما برای تمام مدت روز آن را کنار پنجره‌های دیگر کامپیوترتان باز نگاه می‌دارید. ممکن است که در پنجره‌های دیگر کامپیوترتان گوگل داکز، Salesforce، اکسل یا هر چیز دیگری باز باشد، اما برای ارتباط با تیم‌تان شما این برنامه را همیشه باز نگه می‌دارید. 
آیا Slack به طور اوریجینال برای جایگزینی ایمیل طراحی شده است؟
به‌‌رغم استفاده بالا ، بسیاری از مردم از ایمیل شکایت دارند و انواع و اقسام راه‌حل‌ها هم برای آن دیده شده است. الان پلاگین‌های زیادی مثل Xboni یا ابزارک‌های دیگری وجود دارد که برخی از این معضلات ایمیل را حل کند. یک معضل اصلی ایمیل ارتباط گروه‌هایی است که با تعداد زیاد باید با هم در ارتباط باشند و این قضیه باعث سخت‌تر شدن مدیریت موضوع می‌شود چراکه انبوهی از اطلاعات را دریافت می‌کنید.
 استفاده از ایمیل‌های کاری در شرکت‌ها و سازمان‌ها سابقه‌ زیادی دارد. 10 سال قبل ۵۰ تا ۶۰ درصد ایمیل‌های شما از اشخاص دیگر می‌آمد ولی الان فقط ۸ تا ۱۰ درصد این‌گونه است. ۹۰ درصد بقیه اسپم، ایمیل‌های تبلیغاتی یا ایمیل‌های مربوط به فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر، فیس‌بوک، فالوئرهای جدید و  چیزهای شبیه به این است. 
وقتی من مشغول کار هستم و ایمیلی از دوست یا فامیل دریافت می‌کنم تمام توجهم در آن لحظه به آن ایمیل معطوف می‌شود. یکی از مزیت‌های Slack  این است که من وقتی روی اپلیکیشن آن می‌روم فقط همکاران من در یک شرکت و کسانی را که با آنها کار می‌کنم آنجا می‌بینم. یک فضای محصور شده امن صرفا برای ارتباطات افراد یک شرکت است. 
اما یک چیز دیگر . زمانی که من از یک سرویس ایمیل دیگر به Gmail آمدم تنها یک دلیل داشت و آن امکان جست‌وجو در ایمیل بود که پیش از این در سرویس‌های ایمیل وجود نداشت یا بهینه نبود.
 اما همین جست وجو هم به‌رغم بهبودهای قابل توجه کاربردی نبود. مشکلات دیگری هم بود مثلا در یاهو شما اگر فولدر درست می‌کردید که تمام ایمیل‌های خود را در آن قرار دهید خیلی زود به مشکل فضا برمی‌خوردید. در این اپلیکیشن جدید اما شما می‌توانید همه چیز را آرشیو کنید و با جست‌وجو به راحتی پیدا کنید. 
اپلیکیشن Slack  الان تلفیقی از چت و ایمیل است دلیل این همگرایی چه بود و از چه زمانی شکل گرفت؟
ما این شرکت را از پنج سال قبل آغاز کردیم و هدف ما ساخت یک بازی MMO  ( بازی که کاربران با هم در آن به رقابت می‌پردازند) بود. ما در آن زمان هم از IRC برای چت کردن داخل بازی استفاده کردیم. در آن زمان این یک تصمیم واقع‌گرایانه  نبود چرا که مردم از IRC برای گفت‌وگو و ارتباط با هم استفاده می‌کردند. 
اما بعد از بررسی دیتابیس و نوع استفاده مردم تصمیم گرفتیم همه چیز را به IRC یا فضای چت منتقل کنیم. وقتی آن بازی از جریان کار ما خارج شد دیدیم حتی خود ما هم بدون آن سیستم چت نمی‌توانیم با هم ارتباط بگیریم پس Slack را شروع کردیم.  
نکته دیگر اینکه ۱۵ سال قبل بسیاری از محصولات نرم‌افزاری توسط مایکروسافت تولید می‌شد. حداقل در اوایل دوره کاری من در اواسط و اواخر دهه ۹۰ بسیاری از محصولات مایکروسافت در دسترس بود و این محصولات نیز به شیوه‌هایی می‌توانست نیازهای اشتراک‌گذاری کاربران را برطرف کند. مثلا ویندوز می‌توانست به‌عنوان Workgroup کار کند و مثلا یک درایو را بین کاربران مختلف به اشتراک بگذارد. حالا و امروز را نگاه کنید می‌بینید که نقش مایکروسافت نسبت به آن زمان بسیار کمرنگ شده است. حالا شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف امکانات بسیاری پیش روی خود دارند و می‌توانند هر نوع محصولی را که می‌خواهند بنا بر نیازشان استفاده کنند. نرم‌افزارهایی چون CDN، کنترل منابع، پشتیبانی مشتریان و مدیریت محصول و تحلیل. اما نکته مهم در Slack جست‌و جوی راحت گزارش اشکال است که می‌تواند مثلا از سوی مشتریان صورت گیرد. 
به این ترتیب به نظر می‌رسد که Slackکمتر شبیه به اپلیکیشن‌های چت یا ایمیل است. می‌توانید بگویید Slack دقیقا چیست؟
ما تعریف خودمان را داریم. همه ارتباطات شما در یک جا. چیزی که به سرعت و در همه جا قابل جست‌وجو و در دسترس است. آنچه برای هر تیمی چه در یک رسانه چه در یک شرکت سازنده تجهیزات پزشکی و چه در توسعه نرم‌افزار مهم است ارتباط با دیگر اعضا است. وقتی مثلا یک نفر هفته بعد به تیم شما اضافه می‌شود قادر به دسترسی به اطلاعات رد و بدل شده در این هفته  هم هست. 
ایمیل‌های عمومی یکی از مهم‌ترین سرویس‌هایی است که اشخاص امروزه از آن استفاده می‌کنند. آیا شما در نظر دارید که آن سرویس را هم هدف بگیرید؟
ایمیل به این زودی از بین نمی‌رود اما یکی از کارهایی که ما داریم انجام می‌دهیم نوعی تلفیق Slack با ایمیل است. ما می‌خواهیم همه ارتباطات اشخاص را در یک جا بیاوریم. ما Slack را به عنوان یک سرویس ایمیل نساختیم اما این خیلی خوب است که بتوان از داخل آن ایمیل هم فرستاد.
اپلیکیشن Slack صرفا روی ارتباط شما با دیگر افراد متمرکز شده در حالی که به هر حال ایمیل این‌گونه نیست و ارتباط شما با جاهای دیگر را هم فراهم می‌کند. 
همین الان هم اپلیکیشن‌های زیادی مثل فیس‌بوک و iMessage یا حتی توئیتر وظایفی را انجام می‌دهند که پیش از این ایمیل انجام می‌داد. در واقع امروز اپلیکیشن‌های مختلف برای ارتباطات مورد استفاده قرار می‌گیرد و در واقع به چیزی مثل Slack نیاز هست که همه چیز در یک چارچوب قرار گیرد.
چگونه استفاده از Slack را با دیگر اپلیکیشن‌های چت یا اجتماعی مقایسه می‌کنید؟
ما آمارهای کاربران فعالمان را مرتبا چک می‌کنیم چون اگر کاربران به طور روزانه از این سرویس استفاده کنند عملا از آن استفاده نمی‌کنند. موضوع برای فیس‌بوک فرق می‌کند و استفاده روزانه آن ملاک کاربر واقعی بودن فیس‌بوک محسوب نمی‌شود برای همین مثلا فیس‌بوک را با تعداد افرادی که از آن استفاده می‌کنند می‌سنجند. ما هم‌اکنون ۱۲۵ هزار کاربر روزانه داریم. /منبع: روزنامه دنیای اقتصاد به نقل از آی تی ایران

تفریح، سرگرمی، اطلاعات عمومی
http://fun.ibep.ir