مجله راز موفقیت تفریح و سرگرمی مجله تازه های تکنولوژی آینده دنیای کامپیوتر در گرو رایانش ابری
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی لوازم صوتی و تصویری بازار کامپیوتر ایران بازار موبایل ایران .
 

جهان کامپیوتر به سرعت در حال حركت و تغییر مسیر به‌سمت یك تکنولوژی جدید است که با توجه به مزایایی كه برای كاربران و برای خدمات‌دهندگان اینترنت و کامپیوتر دارد، به سرعت در حال‌ گسترش است تا جایی كه از هم‌اكنون حتی سیستم‌‌عامل‌هایی بر مبنای این تکنولوژی به بازار آمده و به‌شدت در حال رشد هستند.
به گزارش تلكام نیوز، تکنولوژی Cloud یا پردازش و رایانش ابری، ‌این روز‌ها در حوزه تکنولوژی و ارتباطات كاربرد وسیعی یافته است. شركت‌های بزرگی پیرامون خدمات كلود شكل گرفته‌اند و شركت‌های بزرگی مانند مایكروسافت و گوگل در حال حركت به سمت بهره‌برداری از این تکنولوژی هستند. 
با این اوصاف بهتر است با كاربرد و ماهیت رایانش ابری و تاثیر آن بر آینده دنیای تکنولوژی بیشتر آشنا شویم.


 تولد تکنولوژی Cloud
در حالی كه اصطلاح Cloud Computing یا رایانش ابری، اصطلاحی قرن بیست‌ویكمی شناخته می‌شود، خود واژه Cloud ریشه‌ای به قدمت دهه ۵۰ میلادی دارد؛ زمانی كه همه پردازش‌ها در اتاق‌های سرورـ كه پر از کامپیوتر‌های غول‌ پیكر بودندـ صورت می‌گرفت و همه كاربران از طریق ترمینال‌هایی به این کامپیوتر‌‌ها و پردازش‌ها دسترسی داشتند. 
درگیر كردن اینترنت در این مفهوم، منجر به آن شده است كه در قرن بیست‌ویكم تکنولوژی کلاد دوباره با یك شکل جدید ‌متولد شود و خدمات مختلفی پیرامون آن شكل بگیرد. در واقع سیستم كلود عبارت است از: مجموعه‌ کامپیوتر‌هایی كه به‌گونه‌ای با هم مرتبط شده‌اند كه مانند یک اكوسیستم واحد عمل می‌كنند. هدف از این تکنولوژی، ایجاد قابلیت دسترسی همزمان و از راه دور همه كاربران به خدمات یكسان است. خروجی آن این است كه همه كاربران بدون نگرانی از تنظیمات کامپیوتر‌ها و خود كلود به خدمات دسترسی دارند. 
شاید دقیقا مشخص نباشد که چرا این تکنولوژی Cloud یا كلود نام دارد. شاید به این دلیل كه حجم بالای كاربرانی كه ‌در یك نقطه از بعضی خدمات بهره می‌برند، به شكل ‌یك ابر دیده می‌شود. تصور كنید كه حجم بالایی از داده‌ها در یك نقطه متمركز شده و از آنجا انتقال داده می‌شوند. 


 انواع Cloud و كاربردهای آنها
به‌طور کلی تکنولوژی كلود در دو مورد دسته‌‌بندی می‌شود: آرایش‌ها یا Deployments و خدمات یا Services. در طبقه‌‌بندی Deployment چهار دسته قرار دارند که عبارت است از: Private Cloud: یك شبكه ابری خصوصی معمولا متعلق به یك نهاد یا شركت خصوصی است. ممكن است مدیریت این فضای كلود بر عهده خود شركت خصوصی یا یك شركت و نهاد دیگر باشد. 
Public Cloud: ‌بر خلاف نوع قبلی، این نوع خدمات ابری در اختیار عموم است، البته تفاوت‌ بسیاری به لحاظ ساختار فنی در بین این دو نوع وجود دارد؛ نمونه شناخته شده از این نوع خدمات کلود سرویس Dropbox است. 
Hybrid Cloud: هنگامـــی كــه یك خدمت‌دهنده كلود هر دو گونه Private و Public را ارائه كند، آن را با نام Hybrid Cloud شناسایی می‌كنند. این امر هنگامی رخ می‌دهد‌ كه یا دو شركت خصوصی و عمومی كلود با هم یكپارچه شوند یا یك شركت خصوصی خدمات عمومی را هم ارائه كند. 
Community Cloud: هنگامی كه یك Private Cloud در میان چند نهاد یا شركت مشترك شود، به یك Community Could تبدیل می‌شود. در واقع یك Community Cloud چیزی بین نوع خصوصی و عمومی است.
تکنولوژی كلود از نظر طبقه‌بندی خدمات هم سه نوع است:
Infrastructure-as-a-Servise یا IaaS: وب سرویس آمازو نیك مورد بارز از این گونه است. زمانی كه یك شركت‌، زیر‌بناهای پردازش ابری برای كاربران فراهم ‌می‌كند، در این دسته می‌گنجد.
Platform-as-a-Service یا PaaS: زمانی كه یك شركت اقدام به فراهم آوردن بستری می‌كند كه در آن كاربران می‌توانند‌ نرم‌افزارها و خدمات را توسعه دهند، در این حوزه فعالیت می‌كند؛ ‌نمونه‌ای بارز از این دسته Force.com است.
Software-as-a-Service یا SaaS: نمونه آخر مربوط به خدماتی است كه در آن شركت خدمات‌دهنده دسترسی كاربران به نرم‌افزارها و Appهایی را كه در فضای Cloud هستند، فراهم می‌كند؛ نمونه‌های بارز آن Gmail و Netflix است.


 آینده کامپیوتر و کلاد
وقتی تصور كنید ‌با تکنولوژی کلود چه مزایایی در اختیار كاربران و خدمات دهندگان است، متوجه این نكته می‌شويد كه به‌تدریج دنیای ما به این تکنولوژی وابسته می‌شود. از ذخیره شدن داده‌ها روی فضای كلود گرفته تا خدماتی كه Anazone و Youtube می‌دهند و سیستم‌‌عامل‌هایی مانند Chrome OS و ویندوز 1/8 كه ‌اولی به شكل كامل تحت وب بوده و دومی هم به مرور تحت کلاد می‌‌شود.
همه اینها حاكی از آن است كه از هم‌اكنون دنیای تکنولوژی به سمت ابری شدن ‌پیش می‌رود و با گسترش دسترسی به اینترنت پرسرعت و ارزان در سراسر دنیا، این احتمال قوت بیشتری می‌گیرد. كافی است در نظر بگیریم كه خط انتقال داده‌های ترانس آتلانتیك در حال راه‌اندازی است و شركت‌های بزرگی همچون گوگل و مایكروسافت و فیس‌‌بوك سهامداران اصلی آن هستند. 
این پروژه قابلیت انتقال یك ترابیت داده در ثانیه را دارا است؛ یعنی معادل ۶۰ ویدئوی FullHD در ثانیه روی یوتیوب؛ برای نمونه، تصور كنید ‌با دسترسی به ‌چنین سرعتی، آیا دیگر نیازی به استفاده از Hard یا حافظه سخت در آینده خواهد بود؟! /منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

تفریح، سرگرمی، اطلاعات عمومی
http://fun.ibep.ir