مجله راز موفقیت تفریح و سرگرمی مجله تازه های تکنولوژی 10 کار جالبی که می‌توانید با گوشی موبایل انجام دهید
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی لوازم صوتی و تصویری بازار کامپیوتر ایران بازار موبایل ایران .
 

گوشی‌های هوشمند امکانات متنوعی دارند که بدون نصب برنامه های همراه اضافی در دسترس هستند و مالکان گوشی ها گاهی هرگز از آنها مطلع نمی شوند. در این جا قصد داریم برخی از رازهای جالب را که بی سر و صدا در تنظیمات گوشی های هوشمند در نظر گرفته شده معرفی کنیم.

این توضیحات مربوط به گوشی های آیفون و آندروید است. از آنجا که دهها نسخه از گوشی های آندروید وجود دارد ممکن است این دستورالعمل ها در مورد برخی از آنها درست عمل نکند. اما برای حل این مشکل هم برنامه های همراهی وجود دارند که برخی از آنها معرفی شده اند.

*تهیه اسکرین شات از گوشی

گاهی پیش می آید که به هر علت دوست دارید از نمایشگر گوشی خود اسکرین شات تهیه کنید. دریافت پیامک جالب، متنی خواندنی در اینترنت یا ارسال دستورالعمل تصویری انجام کاری از جمله دلایل این کار است.

در گوشی آیفون برای این کار باید دکمه Home را همراه با دکمه Sleep/Wake فشار داده و نگهدارید. پس از این کار صدای شاتر شنیده می شود و تصویر تهیه شده نمایش داده شده و ذخیره می شود.

در گوشی های آندرویدی باید دکمه پاور و کم کردن صدا را در آن واحد نگهدارید. سپس تصویر تهیه شده در پوشه Captured Images در برنامه گالری ذخیره می شود. البته این روش تنها بر روی نسخه ۴ اندروید به درستی عمل می کند و در مورد دیگر نسخه های سیستم عامل آندروید می توانید از برنامه هایی مانند AirDroid استفاده کنید.

*بلوکه کردن تماس ها و پیامک ها

برخی اوقات افرادی پیدا می شوند که با هیچ روش مودبانه ای نمی شود مانع ارسال پیامک و تماس گرفتنشان شد. در این صورت باید از تنظیمات گوشی های هوشمند کمک گرفت. به این منظور در iOS ۷ و نسخه های قدیمی تر یکی از برنامه های Phone یا FaceTime را باز کنید. اگر فرد مزاحم در فهرست تماس شماست بر روی اسمش ضربه بزنید، در صفحه تازه باز شده به انتهای صفحه بروید و بر روی گزینه Block This Caller ضربه بزنید. سپس Block Contact را انتخاب کنید. اگر فرد در فهرست تماستان نیست، بر روی دکمه Info کلیک کرده و سپس به انتهای صفحه رفته و گزینه Block This Caller و سپس سپس Block Contact را انتخاب کنید.

برای بلوکه کردن پیامک ها برنامه مسنجر آیفون را باز کرده و بر روی یکی از پیامک های فرد مزاحم ضربه بزنید. سپس گزینه Contact در سمت راست بالای صفحه را لمس کرده و سپس دکمه Info را بزنید. به انتهای صفحه بیایید و دو گزینه Block this Caller و Block Contact را انتخاب کنید.

اگر از این کارتان پشیمان شدید یا خواستید فهرست افراد بلوکه شده را ویرایش کنید از این مسیر استفاده کنید.

Settings>>Phone>>Blocked
Settings>>Messages>>Blocked
Settings>>FaceTime>>Blocked

در مورد گوشی های آندروید باید مسیر Settings>>Call settings>>Call block را طی کنید. در بخش Incoming calls گزینه Call block list و سپس Create را انتخاب کنید. سپس شماره فرد مزاحم را وارد کرده یا بر روی آیکون تصویر ضربه بزنید تا شماره مزاحم را از فهرست تماس ها یا از تاریخچه تماس هایتان در call logs بیابید.

*استفاده از کلمات عبور قدرتمند

کاربران آیفون و آندروید به طور پیش فرض می توانند از کلمات عبور چهار رقمی استفاده کنند. اگر این چهار رقم ۰۰۰۰ یا ۱۲۳۴ نباشد معمولا مشکلی برای کاربران پیش نمی آید. اما اگر به هر علت به دنبال یافتن کلمات عبور قدرتمندتری هستید این روش ها را امتحان کنید.

در مورد گوشی های آیفون از مسیر Settings>>Passcode استفاده کرده و دستتان را روی گزینه Simple Passcode بکشید. در این بخش می توانید از حروف و کاراکترهای خاص برای کلمه عبورتان استفاده کنید.

مسیر این کار در گوشی های آندرویدی Settings>>Lock screen و سپس لمس گزینه Screen lock است. با این کار می توانید از ترکیبی از حروف و کلمات و کاراکترهای خاص برای تامین امنیت خود استفاده کنید.

*متون را راحت تر ببینید

اگر چشمتان ضعیف است یا خواندن کلمات بر روی نمایشگرهای کوچک گوشی کلافه تان می کند این بخش به دردتان می خورد.

در گوشی های آیفون از مسیر Settings>>General>>Accessibility استفاده کرده و دو گزینه Bold Text یا Larger Textیا هر دو را فعال کنید. توجه داشته باشید که برای فعال شدن گزینه Bold Text در گوشی های آیفون ضروری است گوشیتان را خاموش و روشن نمایید.

کاربران گوشی های آندرویدی هم باید مسیر Settings>>Accessibility را طی کرده و در بخش Vision گزینه Font size را لمس کرده و آن را بر روی بزرگ یا Large تنظیم نمایند. در برخی نسخه های سیستم عامل آندروید گزینه Huge یا بسیار بزرگ هم در نظر گرفته شده است.

*خواندن مطالب با صدای بلند

اگر دوست دارید چند لحظه ای سرتان را از گوشی بلند کنید و از خود تلفن همراهتان بخواهید تا متن یک پیامک و ... را برایتان بخواهند در گوشی های آیفون مسیر Settings>>General>>Accessibility را طی کنید و سپس گزینه VoiceOver را فعال کنید. شما از این طریق همچنین می توانید سرعت قرائت متون مختلف را هم مشخص کنید.

بعد از فعال کردن قابلیت یاد شده کارهای جالب دیگری هم می توانید بکنید. مثلا در زمان اجرای برنامه نقشه شاهد قرائت مسیر مورد نظر خواهید بود. همچنین اگر دوربین گوشی را روشن کنید به شما گفته می شود که چند نفر داخل کارد هستند. همچنین بعد از عکاسی شرحی فنی در مورد آن قرائت می شود. همچنین می توانید یادداشت های خود را بر روی صفحه با دست بنویسید و شاهد ترجمه آنها به متنی برای ایمیل شدن یا ... باشید.

اما در گوشی های اندرویدی باید مسیر Settings>>Accessibility را طی کرده و گزینه TalkBack را فعال کنید. اگر این گزینه فعال نبود می‌توانید برنامه مربوطه را از فروشگاه همراه شرکت گوگل دانلود کنید. بعد از فعال کردن گزینه یاد شده تلفن همراه شما هرآنچه را که بر روی صفحه لمس کنید خواهد خواند. برای تنظیم این قابلیت هم مسیر Settings>>Accessibility را انتخاب کرده و بر روی Text-to-Speech ضربه بزنید. سپس می توانید صدا و سرعت قرائت متون را تنظیم کنید.

سپس به بخش تنظیمات یا setting بروید و حالت Hands-free را فعال کنید. با این کار نام فردی که تماس گرفته یا پیامک ارسال می‌کند برای شما خوانده می‌شود.

*تنظیم الگوهای متفاوت ویبره یا لرزش گوشی

شما احتمالا از اینکه می توانید برای هر فرد در فهرست تماستان یک زنگ تلفن خاص اختصاص دهید، مطلع هستید. اما اگر گوشیتان در حالت لرزش یا ویبره باشد این کار کمک چندانی نمی کند. خوشبختانه در گوشی های هوشمند برای طراحی الگوهای متنوع ویبره هم راه حل هایی در نظر گرفته شده است.

در گوشی های آیفون باید مسیر Settings>>Sounds>>Ringtone>>Vibration را طی کنید. سپس بر روی گزینه الگوها  یا pattern ضربه بزنید تا الگوی مورد نظرتان را ضبط کنید. به جای این کار می توانید به فهرست تماسهایتان بروید و با انتخاب گزینه ویرایش یا ادیت قابلیت ویبره مورد نظر را برای هر فرد در فهرست تماس برگزینید.

در گوشی‌های اندرویدی، باید به بخش تماس ها یا Contacts رفته و بر روی یکی از افراد فهرست تماس ضربه بزنید. در بخش Vibration Pattern، گزینه Default را انتخاب و یک الگوی پیش فرض را برگزینید. یا برروی دکمه Create ضربه زده و سپس نمایشگر را لمس کنید تا الگوی خودتان را ایجاد کنید. اگر سیستم عامل اندروید شما فاقد این قابلیت است می توانید از برنامه های همراهی مانند Vybe هم استفاده کنید.

*استفاده از فلاش دوربین برای اطلاع رسانی

دوست دارید در زمان دریافت پیامک یا دیگر رویدادها به جای لرزش گوشی روش دیگری را انتخاب کنید. اگرروشن شدن فلاش دوربین گوشی برای این کار نظرتان را جلب می کند در آیفون به settings>>General>> Accessibility رفته و قابلیت LED Flash for Alerts را فعال کنید. حال هر رویدادی بر روی گوشی شما رخ دهد فلاش دوربینتان روشن می شود.

در گوشی های اندرویدی مسیر Settings>>Accessibility را طی کرده و Flash notification را فعال کنید. اگر هم در آندروید شما چنین امکاناتی موجود نبود می توانید از برنامه های همراهی مانند Flash Notification 2 استفاده کنید. البته بهتر است در اماکنی مثل سینما این قابلیت را غیرفعال کنید.

*راه‌هایی بهتر برای عکاسی

لمس نمایشگر با انگشت برای عکاسی ایده خوبی است، اما گاهی اوقات عکس هایی که به این شکل تهیه می شوند لرزان از آب درمی‌آیند. برای حل این مشکل می توانید در گوشی آیفون دوربین را در حالت landscape نگهداشته و دکمه افزایش صدا را فشار دهید.

در گوشی های آندرویدی برنامه دوربین را باز کنید و کنار صفحه را لمس کنید تا تنظیمات را ببینید. به پایین این بخش بروید تا Voice control را دیده و آن را فعال کنید. حالا می توانید با استفاده از فرامین مختلف عکاسی کنید. این فرامین عبارتند از Capture، Shoot، Smile و Cheese. البته در گوشی های آندرویدی برنامه های  همراه جایگزین مانند Say Cheese هم در دسترس هستند.

*در آن واحد چندین عکس بگیرید

اگر قصد دارید از یک شی متحرک  یا فردی پرتحرک عکاسی کنید بهتر است در گوشی های آیفون (iPhone 5s/5c) برنامه دوربین را باز کرده و دکمه shutter release را لمس کرده و نگهدارید. به جای این کار می توانید دکمه بلند کردن صدا را لمس کرده و بفشارید. بعد از این کار دوربین پشت سر هم از سوژه عکاسی می‌کند. برای متوقف شدن فرایند عکاسی کافی است دکمه صدا را راها کنید. آیفون می تواند در هر ثانیه حداکثر 10 عکس بگیرد. آیفون خود این عکس ها را دسته بندی می کند تا کاربر به سادگی بتواند آنها را بیابد.

در گوشی های آندرویدی هم باید برنامه دوربین را باز کنید و با لمس کناره نمایشگر به بخش تنظیمات بروید. سپس Burst Shot را فعال کنید. دکمه shutter release را لمس کرده و نگهدارید و سپس دوربین تا زمانی که دکمه را رها کنید از سوژه عکاسی می کند. این عکس ها هم در داخل گالری گوشی گروه بندی می شوند.

اگر گوشی اندرویدی شما از این قابلیت برخوردار نبود می توانید برنامه های ثالث مانند Snap Camera HDR را بر روی گوشی خود نصب نمایید. البته با ارتقای سیستم عامل گوشی به نسخه 4.4 آندروید هم مشکل مذکور برطرف می‌شود.

*قطع خودکار موسیقی

بسیاری از مردم از گوشی های همراه برای پخش موسیقی استفاده می کنند، اما اگر این کار برای مدت طولانی انجام شود، عمر باتری گوشی به سرعت به پایان می رسد. لذا برای قطع خودکار موسیقی در گوشی آیفون برنامه ساعت را فعال کرده و تایمر و سپس When Timer Ends را انتخاب کنید. از همین بخش به پایین نمایشگر رفته و گزینه Stop Playing. را انتخاب کنید.

در گوشی های آندرویدی music player را باز کرده و به بخش تنظیمات بروید. گزینه Music auto off را پیدا کرده و آن را بر روی مدت زمان مورد نظر تنظیم کنید. البته برای این کار برنامه های ثالثی مانند Sleep Timer هم در دسترس است. /منبع: خبرگزاری فارس

تفریح، سرگرمی، اطلاعات عمومی
http://fun.ibep.ir