مجله راز موفقیت تفریح و سرگرمی مجله تازه های تکنولوژی گرد و خاک را پاک کنيد
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی لوازم صوتی و تصویری بازار کامپیوتر ایران بازار موبایل ایران .
 

دميدن هوا، بهترين راه براي برداشتن غبار از رايانه
مشکل گرد و خاک در رايانه‌ها، يکي از مشکلات هميشگي و البته واقعا زيانبار محسوب مي‌شود. اين مشکل به خصوص در مناطق خشک بيشتر خودنمايي مي‌کند. بزرگ‌ترين مشکل حاصل از گرد و غبار در رايانه‌ها، سد شدن راه‌هاي تهويه و سطوح تماس با هوا و در نتيجه افزايش دماي رايانه است. رايانه‌ها موجودات حساسي هستند و کم‌ترين افزايش دما مي‌تواند باعث خرابي و يا حداقل کاهش راندمان آن‌ها شود. به همين دليل هميشه بايد رايانه را تميز نگه داشت و مانع از انباشته شدن گرد و خاک در ميان قطعات آن شد.

معمولا بيشتر کاربران رايانه در کشورمان، تجربه باز کردن در کيس رايانه را دارند. اين کار واقعا سخت و پيچيده نيست و در موارد بيشماري، حتي به ابزار خاصي نيز نيازمند نيست. در صورتي که دوره گارانتي رايانه شما به پايان رسيده است، مشروط بر اين که خيلي با ملاحظه و با دقت اين کار را انجام دهيد، باز و بسته کردن در کيس رايانه اصولا سختي ندارد.

براي تميز کردن خاک از روي رايانه، بايد از دمنده هوا يا Blower استفاده کرد. برخي اين کار را با استفاده از جارو برقي انجام مي‌دهند و به جاي دميدن هوا، خاک را به داخل جارو برقي مي‌کشند اما اين کار کاملا غيراصولي و خطرناک است. اين کار مي‌تواند باعث برخورد احتمالي سر مکنده جاروبرقي با قطعات و بروز خرابي براي سخت‌افزار رايانه شود. علاوه بر اين که قوي‌ترين جارو‌برقي‌ها نيز بدون چسباندن سر مکنده به محل خاک‌دار، قادر به کشيدن خاک نيستند و به همين دليل استفاده از جارو برقي اگر به خراب شدن رايانه منتهي نشود، نمي‌تواند آن را به خوبي غبارروبي نمايد.

پس از يک Blower براي غبارروبي استفاده نماييد. بسياري از جارو برقي‌ها دو وضعيتي هستند و مي‌توانند هر دو عمل دمش يا مکش را انجام دهند. در صورتي که Blower در اختيار نداريد، مي‌توانيد از اين نوع جارو برقي‌ها استفاده کنيد. اگر هيچ يک از اين ابزارها را در اختيار نداريد، مي‌توانيد از اسپري هوا بهره بگيريد. اسپري هوا، در ظاهر شبيه به اسپري رنگ است اما درون آن با هواي پرفشار پر شده و صرفا براي دميدن قوي هوا و غبارروبي از روي قطعات بسيار ظريف الکترونيکي ساخته شده است. البته استفاده از Blower و هر نوع دمنده ديگري، منتهي به بلند شدن گرد و خاک مي‌شود. بنابراين رايانه را به محيطي باز منتقل کرده و عمل دميدن هوا را در جايي بيرون از خانه انجام دهيد. اين کار هم مانع از کثيف شدن خانه مي‌شود و هم اين که گرد و خاک (که بعد از به هوا برخاستن دوباره به زمين مي‌نشينند) مجددا روي قطعات رايانه قرار نمي‌گيرند.

در صورتي که از يک لپ‌تاپ استفاده مي‌کنيد نيز بايد آن را غبارروبي نماييد. باز کردن يک لپ‌تاپ کار چندان آساني نيست علاوه بر اين که برخي از لپ‌تاپ‌ها کاملا مهر و موم و پرس شده هستند و در عمل بدون داشتن تجهيزات خاص نمي‌توان آن‌ها را باز کرد. لپ‌تاپ‌ها معمولا دو يا حداقل يک خروجي هوا دارند. اين محل معمولا گرم‌ترين قسمت رايانه است و با بدنه مشبک، قابل تشخيص است. دميدن آرام و البته کوتاه هوا در از اين قسمت، مي‌تواند گرد و خاک را به حرکت واداشته و آن را از لپ‌تاپ‌ خارج کند. دميدن هوا در لپ‌تاپ نبايد شديد و طولاني مدت باشد، چرا که دمش هوا در لپ‌تاپ به طور مستقيم باعث به چرخش درآوردن فن مي‌شود. معمولا سرعت هواي دميده شده بسيار بالاست و فن بر اثر اين باد، با سرعتي زياد و بالاتر از سرعت موتور شروع به چرخيدن کرده و آسيب مي‌بيند. نياز به توضيح نيست که در هنگام غبارروبي حتما بايد رايانه و لپ‌تاپ خاموش باشد /منبع: روزنامه خراسان

تفریح، سرگرمی، اطلاعات عمومی
http://fun.ibep.ir