مجله راز موفقیت تفریح و سرگرمی مجله تازه های تکنولوژی خبرهايي داغ از جهان متن‌باز
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی لوازم صوتی و تصویری بازار کامپیوتر ایران بازار موبایل ایران .
 

بسيار واضح و مشخص مي‌باشد که جهان متن‌باز به سرعت در حال گسترده‌تر شدن است و درست است که در روزهاي ابتدايي شکل گرفتن انجمن متن‌باز تنها افراد متخصص و بسيار حرفه‌اي تمايلي به پيوستن به جامعه متن‌باز داشتند اما در حال حاضر شرايط بسيار فرق کرده است و گستردگي اين جهان بر همه ثابت شده است. در اين هفته چند خبر مهم از جامعه متن‌باز را به شما ارائه خواهيم کرد.

چرا هسته 3.16

اين شماره از کرنل لينوکس احتمالا تا اواخر تابستان عرضه مي‌شود و بهترين ويژگي‌هاي آن را مي‌توانيد به ترتيب در ادامه بخوانيد:

- پشتيباني از Samsung Exynos که يک تراشه SoC هست و يک Image کرنل مي‌تواند با چند هسته به راحتي کار کند.

- پشتيباني بهتر از پلتفورم توسعـه پردازنـده‌هـاي Jetson TK1

- پشتيباني از پردازنده‌هاي سري Broadwell اينتل

- پشتيباني از درايور Dell free-fall در سري لپ‌تاپ‌هاي Latitude

- درايورهاي جديد Synaptics

- BLK-MQ ويژگي‌هاي کامل به عنوان پياده‌سازي لايه بلوک چند صفي

- پشتيباني از کساني که هنوز با تلفن‌هاي همراه نوکيا N900 به اينترنت متصل مي‌شوند.

- پشتيباني از GK20A به عنوان GPUهاي گرافيکي انويديا که بر پايه Kepler داخل SoCهاي Tegra K1 مي‌باشند. پشتيباني از پردازنده‌هاي آرم که در اين سري از هسته لينوکس تعداد قابل توجهي از خصوصيات آن‌ها پشتيباني شده است.

- پشتيباني Nouveau براي رفع مشکلات ناسازگاري GPUهاي گرافيکي کپلر که البته پشتيباني خوبي از آن‌ها شده است.

- پشتيباني Cherryview اينتل براي تراشه گرافيکي پردازنده‌هاي SoC مبتني بر پردازنده اتم اينتل با عنوان Bay Trail / Valley

- کارت‌هاي گرافيک AMD Radeon هم با بهبود عملکرد DRMهاي آن در کرنل جديد سريع‌تر شده‌اند.

GPLv3 هم اينک در دسترس

اجازه‌نامه GPLv3 تحت طراحي Verilog براي موتورهاي گرافيکي 2D/3D در دسترس قرار گرفت.

اين ماجرا به مدت طولاني در ساخت پروژه‌هاي متن‌باز که در سطح سخت‌افزار طراحي مي‌شد وجود داشته است اما اين طرح که به صورت کارت گرافيک متن‌باز بوده در نهايت ظرف چند سال که در شرکت‌هاي گرافيکي AMD ،Intel و NVIDIA در حال توسعه بود شکست مي‌خورد. GPUهاي متن‌باز بر پايه Kickstarter نيز طراحي شده بودند که شکست خوردند. هر چند که در اين هفته اين پروژه جديد طراحي موتور گرافيکي 2D/3D است، اميد به افزايش يک ميليون دلاري پروژه براي کار آن وجود دارد.

وان‌درايو در اوبونتو!

شعله‌هاي اوبونتووان رو به خاموشي است و اگر کاربر اين سرويس بوده باشيد احتمالا جست‌وجوهاي‌تان را براي انتخاب يک جايگزين آغاز کرده‌ايد. گزينه‌هاي زيادي پيش رو داريد از گوگل گرفته تا سرويس‌دهنده‌هاي اختصاصي مانند دراپ‌باکس و کپي. در اين گيرودار خاموش و روشن شدن سرويس‌هاي ابري و storage، شرکت مايکروسافت هم تصميم گرفته One Drive خود را تکاني بدهد و ۱۵ گيگ رايگان را به کاربران پيشنهاد کرد. اگر چه مايکروسافت دوست‌داشتني(!) به عادت وان‌درايوش را براي پلتفورم لينوکس منتشر نکرده اما برنامه‌نويسي خوش‌فکر دست به کار شده و برنامه متن‌بازي با مجوز LGPL نوشته که مي‌توانيد از گيت‌هاب آن را دانلود و نصب کنيد. برنامه در حال توسعه است و طبيعتا يکپارچگي مورد توقع شما را نخواهد داشت اما مي‌تواند يک انتخاب جايگزين براي اوبونتووان باشد!

دراکو، باز هم يک توزيع ديگر!

دراکو به نسخه يک رسيد. خبر انتشار توزيع‌هاي جديد براي برخي لينوکسي‌ها خبري کسل‌کننده است! اما رويکرد بعضي توزيع‌ها همواره جالب بوده و دراکو يکي از اين جالب‌هاست. پيشينه اين توزيع به "اسلکور" مي‌رسد و اين روزها مستقل توسعه داده مي‌شود. در اين توزيع مدير بسته سم BSDها يعني pkgsrc استفاده شده که باعث مي‌شود اپليکيشن‌ها از سيستم پايه مجزا باشند. اسکريپت نصاب آن ساده طراحي شده و اگر از آن گذر کنيد به دسکتاپ (دقيق‌تر مدير پنجره) پيش‌فرض Fluxbox خواهيد رسيد. براي دانلود اين توزيع، کاربراني که سيستمي ۶۴ بيتي دارند، عبارت dracolinux را روي sourceforge.net جست‌وجو کنند. اخبار هر روز و هفته جهان متن‌باز به دليل گستردگي و تنوعي که دارد، نشان‌دهنده اين امر است که روز به روز به تعداد کاربران و فعالان اين عرصه اضافه مي‌شود و شما اکنون به آساني مي‌توانيد سادگي استفاده از برنامه‌هاي متن‌باز را تجربه کنيد. يکي از ساده‌ترين ويژگي‌هاي اين جهان را مي‌توانيد در سيستم‌عامل آندرويد گوشي خود ببينيد و از امکاناتي بهره‌مند شويد که کاربران سيستم‌عامل‌هاي بسته به هيچ عنوان نمي‌توانند لذت داشتن آن را تجربه کنند. /منبع: روزنامه خراسان
تفریح، سرگرمی، اطلاعات عمومی
http://fun.ibep.ir