مجله راز موفقیت تفریح و سرگرمی مجله تازه های تکنولوژی بازگشت به زندگی در اندروید
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی لوازم صوتی و تصویری بازار کامپیوتر ایران بازار موبایل ایران .
 

باتوجه به پیچیدگی‌های طراحی سیستم‌عامل و نکات ریز و درشتی که از نظر فنی هنگام طراحی، برنامه‌نویسی و انتشار یک سیستم‌عامل ‌باید موردتوجه قرار گیرد، کاملا طبیعی است که گاهی سیستم‌عامل دستگاه شما هنگ ‌کند. در چنین شرایطی دستگاه شما به‌طور اتفاقی پس از خاموش شدن، دیگر بوت نمی‌شود یا به‌دلیل نصب یک برنامه یا حتی تغییر در یک فایل سیستمی، دسترسی به آن غیرممکن می‌شود.

سیستم عامل اندروید نیز یک سیستم عامل با همان پیچیدگی هاست و این اتفاقات برای این سیستم عامل نیز رخ می دهد. تا به حال دستگاه هوشمند شما هنگ کرده است؟ برایتان پیش آمده دستگاه را به حالت طبیعی خاموش کنید، اما هنگامی که قصد روشن کردن آن را داشته اید دستگاه روشن نشده یا عملیات بوت سیستم عامل روی لوگوی اندروید متوقف شده باشد؟

آلوده شدن سیستم عامل به ویروس، نصب یک نرم افزار ناسازگار با سیستم عامل، اعمال تغییرات اشتباه در فایل های سیستمی، بروز خطاهای ناگهانی در اجرا و آسیب دیدن فایل های سیستمی و بسیاری از موارد دیگر می تواند دلایل موجهی برای بروز اشکال در عملکرد سیستم عامل باشد.

آیا می دانید سیستم عامل اندروید برای رفع این قبیل مشکلات راه حلی را در اختیارتان قرار می دهد؟

ریکاوری

حالت Recovery یا بازگشت به زندگی، یک محیط اجرایی کاملا مستقل روی دستگاه اندرویدی شماست که در یک پارتیشن مجزا نسبت به سیستم عامل اندروید ذخیره و روی تمام دستگاه های مجهز به این سیستم عامل نیز گنجانده شده است. شما می توانید با ورود به حالت ریکاوری، تنظیمات دستگاه را به حالت کارخانه ای برگردانید، پارتیشن کش را پاکسازی کرده، نرم افزارها یا سیستم عامل را به روزرسانی کنید و در حالت کلی با استفاده از امکانات موجود در این بخش، زندگی را به دستگاه خود برگردانده و دوباره از آن استفاده کنید.

ورود به ریکاوری

همان طور که اشاره کردیم ریکاوری زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که سیستم عامل دستگاه با مشکل مواجه شده باشد یا دسترسی به سیستم عامل برای شما امکان پذیر نباشد (برای مثال رمزعبور را فراموش کرده اید و می خواهید با برگرداندن تنظیمات به حالت کارخانه ای رمز را حذف کنید). در چنین شرایطی بدون بوت شدن سیستم عامل مطمئنا تاچ دستگاه نیز کاربردی ندارد و فقط می توانید از کلیدهای سخت افزاری روی دستگاه برای ورود به این حالت کمک بگیرید.

ورود به حالت ریکاوری برای همه دستگاه ها روش یکسانی دارد، اما گاهی برخی سازندگان باتوجه به کلیدهای تعبیه شده روی دستگاه های خود، تغییراتی را در نحوه ورود به حالت ریکاوری ایجاد می کنند.

ورود بی دردسر

در حالت کلی، ورود به حالت ریکاوری با یکی از روش های زیر امکان پذیر است:

ـ فشار همزمان کلیدهای Home + Power (کلید خانه و خاموش / روشن)
ـ فشار همزمان کلیدهای Volume Up + Home + Power (افزایش صدا، خانه و خاموش / روشن)
ـ فشار همزمان کلیدهای Volume Up + Camera (افزایش صدا و دوربین)
ـ فشار همزمان کلیدهای Volume Up + Power (افزایش صدا و خاموش / روشن)
ـ فشار همزمان کلیدهای Volume Down + Power (کاهش صدا و خاموش / روشن)
ـ فشار همزمان کلیدهای Volume Up + Volume Down + Power (افزایش صدا، کاهش صدا، خاموش / روشن)

ناشناخته ها

چنانچه هیچ یک از روش های بالا برای ورود به حالت ریکاوری روی دستگاه شما موثر نبود می توانید با جستجویی ساده در گوگل (عبارت DeviceName Recovery Mode) نحوه ورود به ریکاوری برای دستگاه خودتان را مشاهده کنید. در ادامه چگونگی ورود به حالت ریکاوری در برخی رایج ترین دستگاه های موجود در بازار را شرح می دهیم.

نکسوس

در دستگاه های نکسوس 5 یا 7 که مجهز به نسخه اصلی اندروید منتشر شده توسط گوگل هستند، برای ورود به حالت ریکاوری می توانید از روش زیر کمک بگیرید:

ابتدا دستگاه را خاموش کنید (کلید خاموش / روشن را فشار داده نگه دارید سپس روی Power off فشار دهید. در صورتی که تاچ بدرستی عمل نمی کند، کلید خاموش / روشن را برای چند ثانیه نگه دارید تا دستگاه خاموش شود).

کلیدهای خاموش / روشن و کاهش صدا را فشار داده و نگه دارید تا لوگوی اندروید را روی صفحه مشاهده کنید. در این بخش باید جزئیاتی از دستگاه و عبارت Start در بالای صفحه به نمایش درآید.

برای حرکت میان گزینه های موجود در این صفحه می توانید از کلیدهای افزایش صدا و کاهش صدا کمک بگیرید و انتخاب هر گزینه نیز با فشار کلید خاموش / روشن امکان پذیر است.

کلید کاهش صدا را دوبار فشار دهید تا گزینه Recovery mode در بالای صفحه به رنگ قرمز به نمایش درآید. سپس کلید خاموش / روشن را برای انتخاب آن فشار دهید.

در این مرحله دوباره لوگوی گوگل برای شما به نمایش درخواهد آمد و عبارت No command نیز در صفحه قابل مشاهده است. برای سه ثانیه کلیدهای خاموش / روشن و افزایش صدا را فشار داده و نگه دارید، سپس کلید افزایش صدا را رها کنید اما همچنان کلید خاموش / روشن را پایین نگه دارید.

اکنون باید صفحه Android system recovery برای شما به نمایش درآمده باشد و در این صفحه نیز می توانید با استفاده از کلیدهای افزایش / کاهش صدا بین گزینه ها حرکت کرده و با کلید خاموش / روشن، گزینه مورد نظر را انتخاب کنید.

گلکسی

همانند دستگاه های نکسوس ابتدا دستگاه خود را خاموش کنید.

کلید خاموش / روشن، افزایش صدا و خانه را به طور همزمان فشار داده و نگه دارید تا لوگوی سامسونگ را روی صفحه مشاهده کنید. در ادامه کلیدها را رها کرده و گزینه موردنظر را از منوی به نمایش درآمده انتخاب کنید.

M8

پیش از خاموش کردن دستگاه به Settings بروید روی Battery فشار دهید و علامت چک مارک کنار Fastboot را غیرفعال کنید.

با فشار دادن و نگهداشتن کلید خاموش / روشن دستگاه را خاموش کنید.

کلیدهای کاهش صدا و خاموش / روشن را فشار داده و نگه دارید تا صفحه بوت به نمایش درآید. اکنون با استفاده از کلید کاهش صدا، حالت RECOVERY را انتخاب کرده و با فشار کلید خاموش / روشن آن را انتخاب کنید.

G3

دستگاه را خاموش کنید.

کلیدهای خاموش / روشن و کاهش صدا را فشار داده و نگه دارید تا لوگوی ال جی به نمایش درآید. بدون این که کلید کاهش صدا را رها کنید، کلید خاموش / روشن را رها کرده و دوباره آن را فشار دهید.

در این مرحله منو روی صفحه ظاهر می شود و می توانید با استفاده از کلیدهای افزایش / کاهش صدا میان گزینه های موجود حرکت و با کلید خاموش / روشن نیز گزینه موردنظر را انتخاب کنید.

گزینه های نجات

همان طور که گفتیم، حالت ریکاوری برای رهایی از مشکلات نرم افزاری و انجام اعمال به روزرسانی ها طراحی شده است. در این بخش باتوجه به دستگاه های مختلف ممکن است گزینه های مختلفی نیز در اختیار شما قرار بگیرد، اما در بیشتر موارد گزینه های استانداردی به شرح زیر در تمام دستگاه ها قابل استفاده است:

Reboot system now: این گزینه برای ریستارت کردن (راه اندازی مجدد دستگاه) استفاده می شود.

Apply update from ADB: گزینه Android Debug Bridge به شما امکان می دهد دستگاه را به رایانه متصل و دستورات موردنظر را از رایانه روی آن ارسال کنید. این گزینه برای توسعه دهندگان کاربرد دارد و نیازمند نصب Android SDK روی رایانه است.

Wipe data / factory reset: این گزینه یکی از پرکاربردترین گزینه ها هنگام بروز مشکلات نرم افزاری است. با استفاده از این گزینه تمام اطلاعات ذخیره شده روی دستگاه حذف شده و تنظیمات دستگاه به حالت کارخانه ای بازمی گردد. این گزینه پارتیشن کش را نیز پاکسازی خواهد کرد.

Wipe cache partition: پارتیشن کش همانند پوشه Temp در سیستم عامل ویندوز است و اطلاعات موقت از نرم افزارهای نصب شده روی دستگاه را در خود ذخیره می کند. شما می توانید با انتخاب این گزینه حافظه پارتیشن کش را تخلیه کنید. در این روش اطلاعات شخصی و تنظیمات دستگاه شما تغییری نمی کند و تنها چیزی که حذف می شود، اطلاعات موقتی برخی نرم افزارهاست. /منبع: جام جم آن لاین - مریم محمدبیکی فراهانی(ضمیمه کلیک)

تفریح، سرگرمی، اطلاعات عمومی
http://fun.ibep.ir