مجله راز سلامتی مجله صنایع غذایی و کشاورزی خرید 7 میلیون تن گندم با کمترین سن زدگی
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی رستوران های ایران متخصصان تغذیه صنایع غذایی و نوشیدنی .
 

محمد‌علی باغستانی میبدی رئیس سازمان حفظ نباتات کشور امروز در دومین گردهمایی سراسری مدیران وزارت جهاد کشاورزی که در آستانه سال زراعی جدید با حضور و سخنرانی مسئولین و کارشناسان کشاورزی برگزار شد، گفت: توسعه پایدار این است که نیازهای حال ما را برآورده کند و در عین حال به نیم‌نگاهی به آینده تأمین نیازهای نسل آینده را به خطر نیندازد.
وی افزود: یکی از اجزای بحث کشاورزی پایدار مدیریت تلفیقی محصول است و به نوعی از کشاورزی گفته می‌شود که سازگار با محیط زیست است و بنابراین توجیه اکولوژیکی و اقتصادی دارد و در عین حال جایگاه و پایگاه اجتماعی را دارد.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اظهار داشت: در بسیاری از موارد به ویژه در مدیریت زراعت گندم اگر مدیریت علف‌های هرز را انجام ندهیم استفاده از کود ازته باعث کاهش عملکرد سطح می‌شود.
باغستانی تصریح کرد: بنابراین امروزه در دنیا مدیریت تلفیقی محصول مطرح است و مسئولیت‌پذیری زیست محیطی، اجتماعی ، اکولوژیکی و تولید ایمن در آن مطرح است.
وی با اشاره به عملکرد شبکه حفظ نباتات در سال زراعی گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: سازمان نباتات به تنهایی معنای ماهوی ندارد و رسیدن به هر هدفی با همکاری کل شبکه امکان‌پذیر است.
باغستانی تصریح کرد: در سال گذشته سه میلیون و 800 هزار هکتار مبارزه با علف‌های هرز، دو میلیون هکتار مبارزه با سن گندم، 100 هزار هکتار مبارزه با سن برگشتی و مزارع رها شده، 158 هزار هکتار مبارزه با سایر آفات، 45 هزار هکتار مبارزه با بیماری‌های گندم و 18 هزار هکتار مبارزه با بیماری زنگ زرد گندم مبارزه شد در حالی که پیش بینی می شد مبارزه با این بیماری تا 700 هزار هکتار گسترش یابد.
وی خاطرنشان کرد: نتیجه عملکرد شبکه حفظ نباتات در سال زراعی گذشته خرید 7 میلیون تن گندم که میزان سن زدگی آن زیر 0.6 درصد و عدم برگشت حتی یک محموله گندم به دلیل سن زدگی بوده همچنین در گندم تولیدی هیچ‌گونه خسارت و آلودگی ناشی از فوزاریوم نداشتیم.
وی افزود: توفیق حاصله قطعا مرهون هدایت و همراهی ستاد وزارتی از ستاد سازمان حفظ نباتات و تلاش‌های صادقانه و بی‌شائبه روسای محترم سازمان‌ها و نیروهای تحت امر آنها بوده است.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در ادامه سخنانش به علل توفیق ستاد آفات گندم در کشور و استان‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: تدارک به موقع سموم در سطح کشور علیرغم مشکلات واردات و تهیه سموم و مشارکت و حضور پررنگ شبکه‌های مراقبت خصوصا در مدیریت علف‌های هرز و بیماری‌ها است.
وی در ادامه به سطح مبارزه با آفات گندم در سال زراعی جاری اشاره کرد و گفت: پیش بینی می‌شود در سال زراعی جاری حدود 4 میلیون هکتار مبارزه با علف‌های هرز و 2 میلیون هکتار مبارزه با آفت سن و همچنین در حدود 100 هزار هکتار مبارزه با بیماری و 250 هزار هکتار مبارزه با آفات غیر سن داشته‌ باشیم.
باغستانی اظهار داشت: در حال حاضر کنترل شیمیایی تنها راه حل برای کنترل سن گندم است. / منبع: خبرگزاری فارس

مجله اینترنتی راز سلامتی
http://salamat.ibep.ir