مجله راز سلامتی مجله صنایع غذایی و کشاورزی شهری به رنگ حنا
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی رستوران های ایران متخصصان تغذیه صنایع غذایی و نوشیدنی .
 

برگهای سبز حنا در مزارع رودبار کرمان برای خشک شدن چیده می‌شوند، مزارع شهرستان، این روزها آکنده از عطر و بوی حناست و بانوان با دستان حنایی رنگ خود، حناهای خشک شده را کوبیده و جمع‌آوری می‌کنند.
به گزارش ایسنا، رودبار قطب تولید حنا در کشور است و 2500 کشاورز شهرستان رودبار با وجود دمای بالای هوا به برداشت این محصول مشغولند.
محمد یزدان‌خواه، مدیرجهاد کشاورزی شهرستان رودبار در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنای کرمان اظهار کرد: برداشت حنا در شهرستان رودبار در سطح 6000 هکتار آغاز شده و میانگین برداشت در سه دوره، هفت تن و متوسط عملکرد 2.5 تن است.
وی ادامه داد: برداشت حنا در سال، طی سه مرحله در تیر، شهریور و آذر در رودبار انجام می‌شود. خاک کشاورزی در این منطقه در رویش و پرورش خیلی از گیاهان و محصولات کشاورزی در کشور بی‌نظیر است. این امر یکی از پتانسیل‌های مهم شهرستان در بخش کشاورزی است.
یزدان خواه بیان کرد: هر سال سه بار از این محصول برداشت می‌شود و با توجه به قیمت حنا این امر می‌تواند مشوق خوبی برای کاشت و برداشت این محصول در منطقه شود اما به دلیل نبود صنایع تبدیلی سود چندانی عاید کشاورزان نمی‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی رودبار افزود: از جمله مشکلاتی که کشاورزان در شهرستان با آن مواجه هستند، نبود صنایع بسته‌بندی و حناسایی است که موجب ضرر و زیان کشاورزان شده است، به طوریکه حنا به صورت خشکبار به استان یزد فرستاده می‌شود و سود چندانی عاید کشاورزان منطقه نمی‌شود.
ناوکی، فرماندار‌ شهرستان رودبار نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنای کرمان اظهار کرد: برداشت حنا در شهرستان رودبار در سطح 6000 هکتار شروع شده و میانگین برداشت در سه دوره 7تن و متوسط عملکرد 2 تا 2.5 تن است. شهرستان رودبار رتبه نخست تولید حنا در کشور را داراست و حنای این منطقه از کیفیت بالایی برخوردار است.
وی با اشاره به لزوم راه‌اندازی کارخانه فرآوری حنا در شهرستان خاطرنشان کرد: حنا از محصولات بومی و بسیار سازگار با منطقه است و امیدواریم در راستای حل مشکلات این محصول گام‌های اساسی برداشته شود.
این مسئول از صادرات این محصول کشاورزی تولید شده در رودبار جنوبی به کشورهای حاشیه خلیج فارس خبر داد و گفت: از جمله مشکلا‌تی که کشاورزان حنا کار در شهرستان با آن مواجه هستند، نبود صنایع بسته بندی و حناسایی در شهرستان است که باعث ضرر و زیان کشاورزان شده است. حنا به صورت خشکبار به استان‌های یزد واصفهان فرستاده می‌شود.
ناوکی بیان کرد: ما آمادگی لازم را داریم که در صورت تمایل سرمایه گذاران در بخش فراوری حنا، هرگونه حمایت را با اعطای زمین و تسهیلات انجام دهیم تا صنایع تبدیلی حنا در شهرستان راه‌اندازی شود و کشاورزان سود بیشتری دریافت کنند.
فرماندار‌ رودبار گفت: سطح زیر کشت این محصول در منطقه جنوب کرمان در سال زراعی جاری 5736 هکتار بوده و میانگین برداشت محصول حنا در هر هکتار حدود 6 تن است.
ناوکی با اشاره به اینکه در تولید و میزان سطح زیر کشت محصول حنا در کشور رتبه نخست را داریم، ادامه داد: بیشترین کشت منطقه در شهرستان رودبار انجام می‌شود.
سید یعقوب موسوی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان نیز به خبرنگار ایسنا گفت: متاسفانه نبود تجهیزات و کارخانه فرآوری این محصول موجب نگرانی کشاورزان در فروش حنا شده و این در حالی است که پس از برداشت، محصول مورد نظر باید جهت تولید اصلی به شهرستان‌های دیگر انتقال داده شود. با توجه به این امر کشاورزان سود چندانی بدست نمی‌آورند.
وی افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال 40 هزار تن محصول حنا از مزارع شهرستان رودبار برداشت شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان تصریح کرد: امسال در کاشت محصول حنا، به دلیل کم آبی، افزایش سطح کشت نداشتیم. سعی کردیم از طریق عملیات به زراعی، میزان تولید محصول را افزایش دهیم و به نظر می‌رسد 10 درصد افزایش محصول داشته‌ایم.
وی، نبود دستگاه خشک‌کن و دستگاه بسته‌بندی حنا و کمبود بذر اصلاح شده را از جمله مشکلات کشاورزان این شهرستان برای کاشت و برداشت حنا، عنوان و اضافه کرد: محصول حنای این شهرستان برای بسته‌بندی به استانهای همجوار حمل می‌شود و پس از بسته‌بندی به کشورهای آسیای میانه صادر می‌شود.
موسوی افزود: به دلیل نبود صنایع فرآوری و بسته‌بندی، این محصول توسط واسطه‌ها و دلالان با قیمت ناچیز، خریداری و در استان‌های دیگر فرآوری و به اسم آنها به مصرف داخلی می‌رسد و یا صادر می‌شود. از دیگر مشکلات کشاورزان در توسعه کشت حنا در شهرستان رودبار، نبود صنایع مکانیزه کاشت، داشت و برداشت به‌ویژه کارخانه خشک‌کن برگ حنا است.
وی با اشاره به مشکل نبود بذر اصلاح شده حنا در منطقه گفت: با تلاش‌های مرکز تحقیقات منطقه و معاونت تولید گیاهان سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، تحقیقات برای تولید بذر اصلاح شده، تاریخ مناسب کاشت، تاریخ مناسب برداشت و آفت‌ها و امراض گیاه حنا آغاز شده است. / منبع: ایسنا - گزارش از فرزانه لشکری

مجله اینترنتی راز سلامتی
http://salamat.ibep.ir