مجله راز سلامتی مجله صنایع غذایی و کشاورزی اختصاص 50 میلیارد تومان برای تقویت صادرات گوشت مرغ
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی رستوران های ایران متخصصان تغذیه صنایع غذایی و نوشیدنی .
 

معاون وزیر جهاد کشاورزی از اختصاص 50 میلیارد تومان از سوی ستاد هدفمندی‌ یارانه‌ها برای تقویت صادرات گوشت و مرغ خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایسنا، حسن رکنی در حاشیه جلسه مشترک مقامات فرانسوی با وزارت کشاورزی در زمینه توسعه همکاری در بخش کشاورزی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دستورالعمل اجرایی این مبلغ نیز به زودی منتشر می‌شود که با رویکرد حمایت از برنامه‌های صادراتی در جهت کمک به صادرات بیشتر و در نهایت کمک به تولیدات داخلی تصویب خواهد شد.
وی درباره برنامه معاونت امور دام در تنظیم بازار گوشت و مرغ تصریح کرد: سقف نیاز کشور در زمینه تولید گوشت و مرغ سالانه پوشش داده می‌شود و هر سال بیش از دو میلیون تن در این زمینه تولیدات داخلی وجود دارد.
رکنی افزود: تا حدود 180 هزار تن در هر ماه گوشت و مرغ در کشور تولید می‌شود که براساس برآورد معاونت امور دام نزدیک به 10 هزار تن تولید مازاد در هر ماه دراین زمینه وجود دارد.
معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این‌که تولیدات مازاد در زمینه گوشت و مرغ می‌تواند به عنوان ذخیره استراتژیک از سوی دولت خریداری شده و در سردخانه‌ها نگهداری شود، گفت: این ذخیره‌ها در فصول پرمصرف برای تنظیم بازار و حمایت از تولید می تواند در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد.
وی تصریح کرد:‌ اما راه حل بهتر برای تنظیم بازار گوشت و مرغ این است که فرصت‌های صادرات در این زمینه تقویت شود.
رکنی افزود: دولت با نگاه تقویت صادرات به امر تنظیم بازار گوشت و مرغ ورود کرده است و ستاد تنظیم بازار و هدفمندی‌ یارانه‌ها مبلغی را در جهت حمایت از برنامه‌های صادراتی گوشت و مرغ تصویب کرده است که البته این امر هنوز عملیاتی نشده است.
وی افزود: صادرکنندگان در حال حاضر دراین زمینه فعال هستند و نزدیک به 20 هزار تن گوشت مرغ را از ابتدای سال تا به حال و نزدیک به 13 تا 14 هزار تن مواد غیر گوشت مثل امیاء و احشام و جگر مرغ را صادر کرده‌اند.
معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این‌که در چهار ماه انتهایی سال گذشته قرار شد به ازای هر کیلوگرم شیر 190 تومان یارانه به دامداران پرداخت شود، اظهار کرد: این مبلغ در دولت به تصویب رسید و در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت.
وی افزود: پرداخت این مبلغ در دو مرحله قرار است انجام شود که فاز اول آن تا اسفند ماه به صورت جداگانه پرداخت می‌شود.
رکنی با اشاره به این‌که مبلغ 300 میلیارد تومان که برای چهار ماه انتهای سال گذشته در نظر گرفته شده بود در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است، گفت: همکاران در مجموعه وزارت صنعت، معدن وتجارت از طریق شرکت‌ها و کارخانه‌های صنایع لبنی پول را در اختیار کارخانه ها قرار دادند و علی القاعده تمام کسانی که تحویل شیر به کارخانه داشتند باید پول خود را دریافت کرده باشند.
معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: گزارش این امر در طول روزهای آینده در یک جلسه مشترک با وزارت صنعت ارائه خواهد شد.
وی با بیان این‌که برای سه ماهه امسال نیز یارانه‌ای در جهت حمایت از تولیدکنندگان شیر در کشور پیش‌بینی شده است، تصریح کرد: فاز دوم ارائه یارانه به تحویل دهندگان شیر هنوز اجرایی نشده است.
رکنی افزود: جلسه‌ای را اخیرا با معاونت راهبردی ریاست جمهوری در این زمینه داشته‌ایم که طی صورت جلسه‌ای مقرر شد این کار در اسرع وقت انجام شود تا موجب ضرر دامداران نشود و آنها بتوانند از نقدینگی که در اختیارشان قرار می گیرد برای استمرار تولید خود استفاده کنند.
وی درباره این که مبلغ یارانه دامداران باید به کدام وزارتخانه تحویل داده شود، تصریح کرد: در این زمینه وزارت جهاد کشاورزی پیشنهادی به دولت ارائه نکرده و تشخیص این امر در اختیار هیات دولت خواهد بود. / منبع: ایسنا

مجله اینترنتی راز سلامتی
http://salamat.ibep.ir