مجله راز سلامتی مجله صنایع غذایی و کشاورزی خط تولید مکانیزاسیون کشاورزی راه‌اندازی شد
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی رستوران های ایران متخصصان تغذیه صنایع غذایی و نوشیدنی .
 

رییس مرکز توسعه و مکانیزاسیون کشاورزی کشور گفت: تولید خط مکانیزاسیون کشاورزی برای اولین بار با اعتبار 750 میلیارد تومان در کشور راه اندازی شد.
به گزارش ایسنا، کامبیز عباسی در چهارمین جلسه ستاد برداشت برنج کشور که در جهاد کشاورزی برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بعد از تشکیل دولت تدبیر و امید ستاد مکانیزاسیون کشاورزی کشور با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.
وی با بیان اینکه خط تولید شماره یک مکانیزاسیون کشاورزی در سال گذشته ایجاد شد که بیش از 95 درصد آن جذب شد، گفت: خط دوم آن در اول مرداد امسال با اعتبار بالغ بر 800 میلیارد تومان در کشور راه اندازی شد.
عباسی با اعلام اینکه 1550 میلیارد تومان تسهیلات جهت توسعه مکانیزاسیون کشاورزی برنج سرمایه گذاری شده است، ادامه داد: این سرمایه گذاری جهت خروج رکود تولیدکنندگان و صنعت ماشین آلات و ادوات و تجهیزات کشاورزی شده است.
وی اظهار کرد: در دولت گذشته بسیاری از ماشین آلات و ادوات کشاورزی رو به ورشکستگی رفته و کشاورزان به فعالیت های غیر کشاورزی مشغول شدند و در حال حاضر با تامین اعتبارات در بخش کشاورزی شاهد رونق این بخش هستیم.
رییس مرکز توسعه و مکانیزاسیون کشاورزی کشور یادآور شد: در سال جاری برنامه جامعه 12 ساله توسعه مکانیزاسیون کشاورزی به عنوان نقشه راه مکانیزاسیون در مقطع زمانی 5 تا 7 ساله برنامه ریزی شده است.
عباسی ادامه داد: در این برنامه توجه ویژه ای به مکانیزاسیون بخش کشاورزی شده است.
وی خاطر نشان کرد: باتوجه به اینکه زراعت برنج ازجمله کارهای سخت است که هزینه های تولید بالایی را در بردارد ،روش تولید سنتی سبب به خطر انداختن سلامت کشاورزان می شود که از سال گذشته و امسال با تزریق مناسب تسهیلات شاهد رونق مکانیزاسیون در عرصه کشاورزی برنج هستیم.
رییس مرکز توسعه ومکانیزاسیون کشاورزی کشور با بیان اینکه سال گذشته 80 میلیارد تومان برای مکانیزاسیون برنج در اختیار استان های شمالی مازندران و گیلان قرار گرفته است، گفت: امسال تسهیلات 100 میلیارد تومان با نرخ سود 17 درصد به استان های گیلان و مازندران ابلاغ شده که در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.
عباسی تصریح کرد: باتوجه به اینکه کشور در شرایط خشکی بسر می برد و دارای محدودیت منابع ابی است سیاست وزارت جهاد کشاورزی بر این است زراعت برنج تنها در استان های شمالی صورت گیرد و در دیگر استان ها از جمله اصفهان،فارس و خوزستان روش های نوینی که نیاز کمتری به منابع آبی دارد انجام شود و زراعت برنج کاهش و یا متوقف شود.
وی با اعلام اینکه در گذشته بیش از یک سوم مزارع برنج با کماین های مخصوص برداشت انجام می شود که رکود بی سابقه ای در مکانیزاسیون داشته است، گفت: سال گذشته 700 تا یک هزار دستگاه انواع کمباین برنج، 500 دستگاه تراکتور ویژه شالیزاری و 600 دستگاه انواع ماشین های نشاکار به مزارع شالیزاری ورود پیدا کردند.
رییس مرکز توسعه و مکانیزاسیون کشاورزی کشور افزود: تکثیر تامین کنندگان ادوات کشاورزی از جمله دلایل رقابت و رونق در مکانیزاسیون برنج است.
عباسی یادآور شد: حدود یک سوم مزارع کشور به صورت مکانیزه نشاکاری می شود که در برنامه 12 ساله توسعه مکانیزاسیون برنج تدوین شده است.
وی با بیان اینکه 600 هزار هکتار مزارع برنج کشور به صورت مکانیزه کاشت و برداشت می شود، گفت: چهار پنجم برنج کشور در استان های مازندران وگیلان تولید می شود و سیاست های حمایتی وزارتخانه به این استان های معطوف شده است.
رییس مرکز توسعه و مکانیزاسیون کشاورزی کشور با اشاره به اینکه به دنبال افزایش سطح زیر کشت و تولید برنج با روش مرسوم نیستیم، افزود: به دنبال کشت گلخانه‌ها، انتقال کشت بهاره به پاییزه و کشت نشایی ذرت و چغندر قند هستیم.
عباسی ادامه داد: به دنبال مباحث خودکفایی نیستیم بلکه خوداتکایی در مصرف انرژی سرلوحه کاری ما قرار دارد.
وی افزود: خوداتکایی در کشور ما 55 درصد است که در طرح مقاومتی 21 درصد خوداتکایی مصرف انرژی را باید بالا ببریم که این امر مهم با طرح مکانیزاسیون امکان پذیر خواهد بود.
رییس مرکز توسعه و مکانیزاسیون کشاورزی کشور تصریح کرد: میزان بارندگی متوسط کشور یک سوم جهان است که سه برابر متوسط جهانی تبخیر و تعرق داریم که شش برابر متوسط دنیا در زمینه منابع آبی عقب هستیم که باید در تولید محصولاتی که نیاز کمتری به منابع آبی دارند ورود پیدا کنیم / منبع: ایسنا

مجله اینترنتی راز سلامتی
http://salamat.ibep.ir