مجله راز سلامتی مجله صنایع غذایی و کشاورزی استفاده از دو نوع پالم در بستنی ممنوع شد
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی رستوران های ایران متخصصان تغذیه صنایع غذایی و نوشیدنی .
 

رییس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور، ضمن اعلام تشکیل کارگروه تخصصی الگوی تولید، توزیع و مصرف روغن بویژه پالم، در این انستیتو از تشکیل دوجلسه در این کارگروه خبرداد.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، دکتر مجید حاجی فرجی ضمن اعلام این خبر گفت: با توجه به نگرانی‌های ایجاد شده در رابطه با موضوع استفاده از روغن پالم در محصولات لبنی و انتشار نظرات مختلف در این خصوص، انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور، بنا به درخواست معاونت بهداشت وزارت بهداشت، اقدام به تشکیل کارگروه تخصصی روغن با شرکت اعضای هیات علمی گروه‌های تغذیه و صنایع غذایی انستیتو کرد.
وی افزود: با توجه به ابعاد گسترده موضوع، از گروه‌های مختلف علمی و پژوهشی انستیتو خواسته شده تا از دیدگاه‌های صنایع غذایی و نیز سلامت تغذیه‌ای موضوع را مورد بررسی و مداقه قرار دهند.
رییس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور گفت: در دومین جلسه این کمیته و بررسی اولیه منابع علمی مرتبط با روغن پالم، مقرر شد مطالب ارائه شده از سوی اعضای گروه در سه محور معرفی روغن پالم و ساختار شیمیایی فراکسیون‌های مختلف آن، اثرات بالینی مصرف روغن پالم در رژیم غذایی و قوانین بین‌المللی در باره استفاده از روغن پالم در صنعت غذا طبقه‌بندی شده و برای سیاستگذاری به مراجع ذیربط ارائه و به نحو مقتضی اطلاع رسانی شود.
حاجی فرجی در ادامه، از تشکیل منظم جلسات مذکور خبر داد و بر عزم انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور در بررسی تمام جنبه‌های استفاده از روغن پالم در صنایع غذایی تاکید کرد.
وی افزود: با توجه به جنبه‌های مختلف تکنولوژیکی و تغذیه‌ای، استفاده از روغن پالم در محصولات لبنی مختلف، در جلساتی که با حضور نمایندگان انستیتو در انجمن صنایع لبنی و با حضور نمایندگان سازمان‌های مختلف برگزار و مقرر شد که انستیتو با همکاری دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد نسبت به بررسی کارشناسی و پیشنهاد جداول پروفایل اسیدهای چرب مورد قبول فرآورده‌های لبنی مختلف اقدام کند.
رییس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور افزود: از سایر تصمیم‌هایی که در جلسات برگزار شده در انجمن صنایع لبنی اتخاذ شد می‌توان به ممنوعیت استفاده از پالم استئارین و پالم کرنل در مغز (میکس) بستنی تا اطلاع ثانوی اشاره کرد. از سوی دیگر، پیشنهاد شد تا با انجام پروژه‌های تحقیقاتی با همکاری انستیتو و انجمن صنایع لبنی، امکان جایگزینی چربی‌های گیاهی مناسب با روغن پالم در محصولات لبنی مختلف (از جنبه‌های تکنولوژیکی، ارزیابی حسی و تغذیه‌ای) بررسی شود. / منبع: ایسنا

مجله اینترنتی راز سلامتی
http://salamat.ibep.ir