مجله راز سلامتی مجله صنایع غذایی و کشاورزی کاهش سطح زیر کشت معقول نیست باید راندمان آبیاری را افزایش دهیم
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی رستوران های ایران متخصصان تغذیه صنایع غذایی و نوشیدنی .
 

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به کاهش 50 درصدی سهم آب کشاورزی از اوایل مهرماه و آغاز سال زراعی جدید گفت: اینکه مصرف آب را پایین بیاوریم اما سطح زیر کشت کم شود و همچنان از آبیاری غرقابی استفاده شود چندان قابل قبول نیست به جای این کار باید راندمان آبیاری را افزایش دهیم.
هدایت الله میرمرادزهی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پارلمانی ایسنا اظهار کرد: هر زمانی که راندمان آبیاری را بالا ببریم و از آبیاری تحت فشار اعم از قطره‌ای یا بارانی استفاده کنیم سطح زیر کشت ما افزایش پیدا می‌کند و خود به خود در مصرف آب نیز صرفه جویی می‌شود.
او ادامه داد: این طور نیست که بگوییم فقط در بخش کشاورزی مصرف بیش از حد داریم بلکه در همه الگوهای مصرف از قبیل صنعتی و فاضلاب نیز مصرف پرت و بیش از اندازه زیاد داریم.
این نماینده مجلس تأکید کرد که دولت باید به کشاورزان خرده‌پا کمک کند تا به سیستم آبیاری نوین مجهز شود. در این صورت به جای یک هکتار به ازای هر لیتر آب ،سه هکتار آبیاری می‌شود و در این راندمان بالا مصرف کاهش پیدا می‌کند.
این عضو کمیسیون کشاورزی اشاره کرد : ما نمی توانیم جغرافیا و طبیعت را تغییر دهیم بلکه باید خود را با طبیعت وفق دهیم و بر اساس آن آبیاری تحت فشار انجام دهیم تا راندمان مصرف آب بالا برود.
او یادآور شد:‌ کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و بالا رفتن راندمان جزء آرمان های ماست. اگر بخواهیم استقلال داشته باشیم باید راندمان آب را بالا ببریم اما اینکه با کاهش مصرف آب سطح زیر کشت را پایین بیاوریم معقول نیست / منبع: ایسنا

مجله اینترنتی راز سلامتی
http://salamat.ibep.ir