مجله راز سلامتی مجله صنایع غذایی و کشاورزی هدر رفتن 50 هزار تن گوشت با ممنوعیت استفاده خمیر مرغ در فراورده‌های گوشتی
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی رستوران های ایران متخصصان تغذیه صنایع غذایی و نوشیدنی .
 

دبیر انجمن صنفی فرآورده‌های گوشتی ایران اعلام کرد بخشنامه سازمان غذا و دارو امکان استفاده ۵۰ هزار تن گوشت مرغ را در فرآورده‌های گوشتی گرفت و خسارت به اقتصاد کشور وارد کرد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس ، سازمان غذا و دارو 17 شهریور امسال استفاده از خمیر مرغ در فراورده‌های گوشتی را ممنوع کرد در واکنش به این خبر امروز در یک نشست خبری، دبیر انجمن صنفی فراورده‌های گوشتی، نمایندگان سازمان دامپزشکی کشور، دانشکده دامپزشکی و استاد دانشگاه تهران متفق‌القول اعلام کردند که وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو به جای رفع صورت مسئله باید راهکار برای این مشکل پیدا کند.

به گفته آنها با این ممنوعیت استفاده از خمیر مرغ سالانه 50 هزار تن گوشت بلا استفاده می‌ماند.

خمیر مرغ همان گوشتی است که معمولا به استخوان مرغ و گاو می‌چسبد و امکان کندن آن به روش دستی وجود ندارد دستگاه‌هایی هستند که این گوشت‌ها را از استخوان و بال مرغ جدا می‌کنند و در بخش فراورده‌های گوشتی از آنها استفاده می‌کنند.

به گفته کارشناسان 15 درصد گوشت یک مرغ به استخوان و بال این حیوان می‌چسبد که با دستگاه جدا می‌کنند و در محصولاتی مانند سوسیس و کالباس از آن ا ستفاده می‌‌شود.

البته سازمان استاندارد هم سه سال پیش استفاده از خمیر مرغ در فراورده‌های گوشتی را رد کرده بود و بعد از سه سال سازمان غذا و دارو ضمن تایید نظر استاندارد طی بخشنامه‌ای ممنوعیت استفاده از آن را در صنعت گوشت ممنوع اعلام کرده است.

مجوز واحدهایی که گوشت مرغ یا گاو را از استخوان جدا می‌کند را سازمان دامپزشکی می‌دهد و مجوز بکار گیری آنها در واحدهای فراوری گوشتی از سوی وزارت بهداشت صادر می‌شود.

صالح زاده کارشناس دفتر بهداشت عمومی سازمان دامپزشکی کشور در این نشست در پاسخ به سوال فارس گفت: اختلافی که بین وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی کشور وجود دارد این است که سازمان مجوز انجماد گوشت جدا شده را می‌دهد اما وزارت بهداشت معتقد است که انجماد نباید صورت گیرد.

این کارشناس گفت: به هر حال برای استفاده آن در واحدها باید این محصولات منجمد و حمل شوند که وزارت بهداشت حمل آنها را عاملی برای افزایش بار میکروبی عنوان کرده است.

در  سایت وزارت کشاورزی آمریکا نیز آمده است در صورتی که گوشت‌ها جدا شده یا به اصطلاح خمیر مرغ تازه‌خوری شود به مدت سه روز و اگر منجمد شود تا یک ماه قابل استفاده است.

  در این نشست خبری تاکید شد آنچه که به اشتباه در مورد خمیر مرغ بیان می‌شود در آن از امعا و احشا حیوان یا مرغ استفاده نمی‌شود و تنها منظور از خمیر مرغ گوشتی است که به استخوان حیوان چسبیده و قابل استحصال نیست.

همچنین در این نشست خبری اگرچه قبول کردند که 5 درصد در بخش فراوری گوشت کشور تقلب وجود دارد اما تاکید کردند که وزارت بهداشت نباید به جای حل مسئله یا ارائه راهکار، صورت مسئله را پاک کند مثلا به صرف استفاده برخی کارخانه‌ها از روغن پالم در لبنیات نباید استفاده از ا ین ماده با ارزش غذایی را ممنوع کرد و همچنین بواسطه وجود چند کارخانه متقلب مردم را از استفاده از گوشت ارزشمند محروم کرد.

در این نشت مجید افلاکی دبیر انجمن صنفی صنایع فرآورده‌های گوشتی اظهار داشت: متأسفانه استاندارد و اخیراً سازمان غذا و دارو با صدور اعلامیه‌ای بدون درنظر گرفتن منافع صنعت غذا، سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در جهت ایجاد اشتغال بیشتر و توسعه صادرات اینگونه فرآورده‌ها به خصوص به کشورهای همجوار و از همه مهم‌تر بدون توجه به سیاست‌های راهبردی «اقتصاد مقاومتی» استفاده از حدود 50 هزار تن گوشت مرغ در صنعت فرآورده‌های گوشتی را عملاً ممنوع اعلام کرده و موجب خسارت جدی در مجموعه کلان اقتصاد کشور شده است.

وی گفت: متأسفانه از اوایل سال 1389 سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران استفاده از دستگاه separator (جداکننده گوشت از استخوان) برای استحصال مانده گوشت را به دلیل تخلف تعداد معدودی از کارخانجات متوقف کرده و در این رابطه نه تنها صنایع تولیدکننده فرآورده‌های گوشتی بلکه در مجموع اقتصاد ملی را از فرآوری بیش از 50 هزار تن گوشت مرغ در سال محروم کرده است.

افلاکی گفت: تولید فرآورده‌های گوشتی تقریباً در کشورهای تولیدکننده اغلب با هدف پاسخگویی به نیازهای پروتئینی به خصوص خانوارهای شهری که در دهک‌های درآمدی یک الی 7 طبقه‌بندی می‌شوند به وجود آمده است. در این رابطه صنعت فرآورده‌های گوشتی در کشورمان تمام توان خود را در تولید محصولات گوشتی با کیفیت و با قیمت مناسب برای پاسخگویی به نیازهای پیش‌گفته به کار گرفته است.

به گفته افلاکی استفاده از خمیر مرغ در فراورده‌های گوشتی در اکثر کشورهای آمریکایی و اروپایی رایج است،‌حتی از خمیر ماهی هم استفاده می‌کنند وبه تازگی پا فراتر نهاده و از پروتئین ماهی هم در این زمینه استفاده می‌کنند. / منبع: خبرگزاری فارس

مجله اینترنتی راز سلامتی
http://salamat.ibep.ir