مجله راز سلامتی مادری کردن برای همسر چه عواقبی دارد؟
بازار ایران پزشکان و مراکز درمانی ایران .
 
مادری کردن برای همسر چه عواقبی دارد؟

احتمالا تا به حال در اطراف‌تان یا در میان فامیل و دوستان ویران شدن زندگی زنانی مهربان را دیده‌اید که تمام مسئولیت‌های خانه را برعهده گرفته‌ بودند؛ به خوبی شوهران‌شان را مانند یک مادر خوب‌تر و خشک می‌کردند اما ناگهان شوهران‌شان به آنها خیانت می‌کنند و زندگی آنها رنگ دیگری می‌گیرد؛ در این مواقع همه تعجب می‌کنند که چرا شوهر زن مهربانش را رها کرده و سراغ زنی دیگر رفته‌ است.

 همه شوهر را فردی بدطینت و بدجنس می‌دانند که هیچ چیز از قدرشناسی و عشق یاد نگرفته‌ است، اما مسئله‌ای که این وسط فراموش می‌شود این است که آن شوهر از زندگی کردن با زنی که همچون مادرش است خسته شده و می‌خواهد با زنی باشد که همسر و معشوقش باشد و نیازهای عاطفی آن حوزه را برطرف کند. اگر شما هم جزو همین دسته از زنان مهربان هستید بهتر است تا دیر نشده به فکر چاره باشید. به خاطر داشته باشید کنار گذاشتن این عادت‌ها چندان هم ساده نیست، اما چنانچه موفق شوید این عادت‌ها را کنار بگذارید، احساس زنانگی بیشتری خواهید کرد و همسرتان نیز به نوعی احساس مردانگی بیشتری خواهد كرد.

با این رفتارها شوهرتان را از دست می‌دهید

1. انجام کارهای شخصی‌ او و بیش از حد مراقب او بودن: مثل جمع کردن لباس‌های چرک همسرتان، مرتب کردن مکرر کمدهای او و آماده کردن لباس‌های او هر روز صبح
2. دست‌کم گرفتن او و برعهده گرفتن کارهایی که او باید انجام دهد: یادآوری مکرر درباره قرارها، پیدا کردن وسایلی که او اغلب گم می‌کند و...
3. برعهده گرفتن اکثر مسئولیت‌ها به دلیل اینکه تصور می‌کنید همسرتان از پس آنها بر نمی‌آید: خرید تمامي امور خانه را برعهده گرفتن
4. نکوهش کردن او مانند یک بچه؛ چطور می‌توانی بدون ژاكت بیرون بروی نمی‌بینی هوای بیرون سرد است؟، چندبار باید بگویم قبل از اینكه بخوابیم چراغ‌ها را خاموش كن؟ صورتحساب‌های برق خیلی بالا رفته و...
5. اصلاح كردن اشتباهات‌شان و امر و نهی كردن به آنها به‌خصوص در جمع مثلا «اگه جای تو بودم الان از سمت چپ رانندگی می‌كردم.»

چرا زن‌ها در حق همسران‌شان مادری می‌كنند؟

احتمالا متنفرید از اینكه بشنوید شما هم در حق مرد زندگی‌تان مادری می‌كردید اما باور كنید تنها شما نیستید كه این كار را انجام می‌دهید؛ دلیل این كار چیست؟ زن‌ها برای مادری كردن آموزش دیده‌ و برای آن نیز پاداش می‌گیرند. وقتی بچه بودید، یگانه الگوی‌تان مادرتان بود و همواره شاهد بودید كه او چگونه از شما، برادر و خواهرهای‌تان حمایت می‌كرد؛ به این ترتیب آموختید چگونه حمایتگر، مهربان و فداكار باشید و به نیازهای دیگران رسیدگی كنید. این موضوع نیز حقیقت دارد كه شاهد بودید چگونه مادرتان به‌ویژه در حق پدرتان مادری می‌كرده است؛ پس بیایید به موضوع این‌طور نگاه كنیم كه اگر شما شاهد بودید به جای اینكه مادرتان به طرزی رمانتیك با پدرتان رفتار كند، همیشه در حق او مادری می‌كرده است، درنتیجه شما هم در كودكی چنین آموختید. پس فکر کردید این همان رفتاری است كه زن‌ها باید با مردها داشته باشند؛ درنتیجه وقتی خودتان بزرگ شدید و ازدواج كردید، عینا همین كار را با همسرتان انجام دادید.

محبت مادرانه عشق و شور و حال را می‌کشد

سریع‌ترین راه ممكن برای كشتن عشق، شور و حال و حرارت یك رابطه، مادری كردن در حق نامزد یا همسرتان است. هرچه با یك مرد بیشتر مانند مادرش رفتار كنید، او نیز به شما بیشتر فرزندگونه پاسخ خواهد داد اما موضوع این‌است كه هیچ مردی مایل نیست همسرش تبدیل به مادردومش شود.

وقتی لیاقت او را زیر سؤال می‌برید

اگر با نامزد یا همسرتان مدام طوری رفتار می‌كنید كه گویی بی‌لیاقت است، متعاقب چنین رفتاری او نیز احساس ناتوانی و بی‌لیاقتی خواهد كرد و درنتیجه اعتماد به‌نفسش پایین آمده و رفتارش نیز بچه‌گانه‌تر می‌‌شود. هنگامی كه یك مرد احساس خوبی نسبت به خودش ندارد، شما را هم كمتر دوست خواهد داشت، زیرا احساس عزت‌ نفس یك مرد بستگی به احساس توانمندی او دارد. هنگامی كه مردی احساس می‌كند كارها را به درستی انجام نمی‌دهد، به سختی می‌تواند با شما یا خودش مهربان باشد. رفتار کردن با مردها مانند پسر بچه‌ها و به رخ كشیدن ضعف‌ها و ناتوانایی‌های آنها روی قابلیت عشق‌ورزی‌شان تأثیر منفی می‌گذارد.

صبر داشته ‌باشید

از مادری کردن برای همسرتان دست بردارید اما مسلما این کار خیلی راحت نیست؛ باید قدم به قدم سختی‌های راه را تحمل کنید تا بتوانید زندگی جدیدی را با همسرتان‌ آغاز کنید؛ مثلا چنانچه همسرتان عادت دارد کارهایش را برایش انجام دهید، ممکن است کمی طول بکشد تا خودش را با این رفتار جدید وفق بدهد. در ابتدا امکان دارد برایش مشکل باشد. ممکن است یأس‌ها و سرخوردگی‌هایش را تحمل کنید، چرا که مدتی طول خواهد کشید تا کارهایی را که سال‌ها برای خودش انجام نداده، انجام بدهد. اگر زندگی‌تان گیج‌کننده‌تر و مغشوش‌تر به نظر آمد، تعجب نکنید. احتمال دارد در ابتدا به مهمانی‌ها دیرتر برسید، چراکه او نمی‌تواند کلیدهایش را بیابد اما نگران نباشید به‌تدریج خواهد آموخت. زیرا خواهد دید هر بار که به‌دنبال کلیدهایش می‌گردد و آنها را پیدا نمی‌کند، چقدر سرخورده و مایوس می‌شود، پس یاد می‌گیرد هر شب آنها را در جای مخصوصی بگذارد؛ بگذارید بزرگ شود و یاد بگیرد چگونه از خودش مراقبت کند.

بدون هیچ نشانه‌ای ناگهان همه چیز به هم می‌ریزد

وقتی در حق مردها مادری می‌كنید، آنها احساس عشق می‌كنند؛ چرا؟ چون مردها در كودكی همواره شاهد بودند كه مادرشان از آنها مراقبت می‌كرده؛ بنابراین برای‌شان عادی است به همسر خود اجازه دهند تا این نقش را ادامه دهد. این موضوع حقیقت دارد. چنانچه مادر همسرتان مدام در حق او مادری كرده باشد، ممكن است در ذهنش مادر، همسر و حمایتگر تداعی بیشتری از كلمات عاشق، معشوق، بهترین دوست یا شریك زندگی داشته باشد. چنانچه همسرتان در كودكی محبت و توجه كافی از جانب مادر خود دریافت نكرده باشد هم با خوشحالی تمام اجازه خواهد داد این كار ناتمام او را برایش به پایان برسانید اما این مرد دیر یا زود به زنی احتیاج پیدا خواهد کرد که مانند یک همسر و معشوق او را دوست داشته‌ باشد پس احتمالا بازنده نهایی شما خواهید بود.

با او مانند یک فرد لایق و قابل اعتماد رفتار کنید

با نامزد یا همسرتان مانند شخصی لایق، دانا، توانا و قابل اعتماد رفتار کنید. اطلاعاتی که خودش بايد به خاطر داشته باشد را به او یادآوری نکنید. سعی نكنيد به جایش فکر کنید یا تقویمش باشید، بلکه به‌گونه‌ای رفتار کنید که دریابد بزرگسالی فهمیده و تواناست که شما همیشه می‌توانید روی او حساب کنید. به خاطر داشته باشید از آنجا که مدت‌ها در حقش مادری می‌کردید و برنامه‌هایش را ترتیب می‌دادید، کمی تنبل شده است. به طرزی ناخودآگاه ممکن است در به خاطر سپردن قرار ملاقات‌ها و مسئولیت‌هایش به شما تکیه کند، بنابراین طبیعی است هنگامی که از این کار دست می‌کشید، بعضی از کارهایش را فراموش کند. مثلا برخی از صورت‌حساب‌ها را نپردازد یا اینکه آشغال‌ها را هر شب دم در نگذارد. در این‌گونه مواقع او را سرزنش و از او انتقاد نکنید، بلکه با یأس او همدردی کرده و به دنبال کار خود بروید.

با او بچگانه حرف نزنید

آنگونه که مادرها با بچه‌های‌شان صحبت می‌کنند با او صحبت نکنید. به خودتان قول بدهید با نامزد یا همسرتان طوری صحبت نکنید كه گویی او یک پسربچه 5ساله است. این به آن معناست که اصلا او را نکوهش نکنید. اشکالی ندارد اگر بگویید از دستش ناراحت و عصبانی هستید، اما این کار را به‌گونه‌ای که یک بزرگسال با بزرگسال دیگر انجام می‌دهد، انجام دهید نه مثل یک مادر عصبانی که از دست پسربچه شیطانش به ستوه آمده است.حرف‌های بچگانه زدن چطور؟ به عقیده من کمی با لحن کودکانه حرف زدن کاملا طبیعی است، چون این راهی است بسیار صحیح برای درمیان گذاشتن احساسات آسیب‌پذیرمان، اما چنانچه با نامزد یا همسرتان حرف‌های بچگانه می‌زنید، این یک مشکل محسوب می‌شود. وقت آن رسیده که رفتاری بالغانه داشته باشید.

منابع:
برترین ها
مجله زندگی ایده آل
مجله اینترنتی راز سلامتی
http://salamat.ibep.ir