بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری برج رسكت در ساری
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

این برج در روستای رسکت از توابع بخش دودانگه در 40 کیلومتری جنوب غربی شهر ساری واقع شده و قدمت آن به قرن پنجم هجری قمری باز می‌گردد. این برج شامل بدنه آجری و گنبد است که در حدّفاصل قسمت فوقانی بدنه و آغاز گنبد، تزئینات مقرنس‌کاری دیده می‌شود. این بنا دو کتیبه آجری به خط پهلوی ساسانی و خط کوفی دارد. وجود خط پهلوی در این بنا به این دلیل است که خط رایج در مازندران تا قرن‌ها پس از حمله اعراب به ایران همچنان خط پهلوی بود.
برج رسكت در شيب تند كوهی سنگی بنا شده و همواره اين سئوال مطرح بوده كه اين بنای آجری چگونه در اين شيب تند پابرجا مانده است. با طرح اين سئوال گمانه‌ای در اطراف برج زده شد و طی آن بخشی از سكوی آجری نمايان شد كه سطح شيب را برای معماران برج از بين برده است. معماران این برج با استفاده از تراشيدن سنگ‌های كوه، حفره‌ای سنگی را به وجود آوردند تا بتوانند سكوی آجری را در داخل آن بنا كنند.
برج آرامگاهی رسکت در زمان غزنويان ساخته شده‌ اما در اين زمان خاندان باونديان که از اسپهبدان ساسانی بودند در مازندان حکومت می‌کردند. اين خاندان از دوره ساسانی در اين منطقه از کشور مستقر بودند و با ورود اسلام، مسلمان شده‌ و حدود 700 سال در مازندران حکومت کردند. برج رسکت آرامگاه يکی از اعضای خاندان باونديان به نام «شهريار ابن قارون» است.
این بنا به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
برج رسكت در چهل كيلومتري جنوب غرب شهر ساري قرار دارد و مسير دسترسي به آن از ساري آغاز و پس از عبور از دو راهي كياسر و سر سليمان تنگه به جانب غرب منحرف مي‌شود كه بيشتر قسمتهاي آن آسفالته مي‌باشد. اين بنا در بخش دودانگه ساري قرار دارد

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir