بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری غار رئیس (غار زیرزمینی نیاسر، معبد میترایی نياسر
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

یکی از دیدنی های نیاسر؛ غار رئیس یا غار نیاسر است. این غار ظاهرا مربوط به دوره اشکانیان بوده و در واقع یک معبد میترایی (مهرپرستی) است. میترا یکی از خدایان مردم ایران باستان بوده، چنانکه در یکی از کتیبه های مربوط به اردشیر دوم هخامنشی (359-404 پ.م.) که در هگمتانه کشف شده است، علاوه بر اهورامزدا از میترا (مهر-خورشید) و همچنین از آناهیتا (ناهید) که رب النوع (خدایگان) عشق و زیبایی است نیز نام برده شده و از آنان سپاسگذاری شده است. این پادشاه در کتیبه دیگری نیز تنها از ایزد مهر (میترا) درخواست یاری و حمایت کرده و از اهورامزدا نامی نبرده است.

غار نیاسر، غاری ساخته دست بشر می باشد، به طول تقریبی 150 متر و ارتفاع متغیر از حدود 2 متر در ابتدای غار تا حدود نیم متر در انتهای غار. جنس غار از نوعی سنگ نرم و بیشتر شبیه ملات گچ و آهک تشکیل شده که در بیشتر نقاط نمناک است.
در برخی نقاط اتاقک های کوچکی نیز ظاهرا به عنوان عبادتگاه ساخته شده است. ظاهرا گذشتگانی که در این منطقه می زیسته اند از این مکان به منظور دور شدن از هیاهوی مردمان و استفاده از گوشه خلوتی به منظور چله نشینی های خود استفاده نموده اند. /منبع: پرتال استان اصفهان: isfp.ir

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir