بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری عمارت توحیدخانه اصفهان
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

توحیدخانه در روزگار صفوی محل عبادت صوفیان و جایگاه « خلیفه الخلفا » قطب و پیشوای صوفیان صفوی بود که به عنوان یک مکان مقدس ، گاه عدالت ‏خواهان در آن بست می‏ نشستند و هیچ کس حق نداشت با سلاح وارد آن شود . توحید خانه از لحاظ انگیزه تأسیس و نیز آیین ها و مراسمی که در آن انجام می شده ، با مکان هایی مانند خانقاه ، زاویه و صومعه که بیشتر سلوک فردی صوفیان باعث تأسیس و رونق آنها بوده ، تفاوت داشته است .
این بنا با مساحتی نزدیک به هفت هزار متر مربع ( 6650 متر مربع ) ، اهمیت ویژه‌ ای را در بافت تاریخی دوران صفوی اصفهان ، به خود اختصاص داده است .
معماری توحیدخانه و محوطه آن - بجز آنچه در دوره صفوی احداث شده و شامل بنای گنبد و قسمت هایی از صحن یا حیاط جنوبی و جرز و دهنه های باقیمانده از دیوار شمالی متصل به عالی قاپو بوده است - به این شرح است :
1) بنا های خشت و گلی با نمای آجری و طاق های جناغی در جبهه های شمالی ، غربی و جنوب شرقی . در سه جبهه شمال ، شرق و جنوب محوطه ، راهرو باریکی به عرض 180 سانتیمتر با جرز هایی به قطر تقریبی یک متر وجود دارد . نمای بیرونی دارای قوس های نیم دایره است که در دوره دوم شاهان قاجار ( از ناصرالدین شاه به بعد ) به اقتباس از اروپاییان ساخته شده است .
2) ساختمان هایی که به علت تغییر کارکرد ، تغییر شکل یافته اند و پوشش مسطح دارند و راهرو آنها را به ایوان تبدیل کرده اند .
3) معماری دوره های اخیر که بیشتر با استفاده از آجر و سیمان اتاق هایی در فضای باغ ساخته اند یا فضا های بزرگ تر را به فضا های کوچکتر تقسیم کرده اند .
قسمت داخلی گنبد توحید خانه ، دوازده ضلعی است و برای تبدیل پلان چند ضلعی به دایره ، طاقنما هایی ساخته شده که در لبه این طاقنما ها نواری به عرض سه تا چهار سانتیمتر به رنگ قرمز دیده می شود . در بالای این قسمت ، کتیبه ای از گچ مشتمل بر صلوات چهارده معصوم با خط ثلث سفید بر زمینه لاجوردی دیده می شود و در بالا و پایین آن نواری تزئینی از گل و بته ترسیم شده است . از تاریخ تحریر کتیبه و کاتب آن اطلاعی در دست نیست ( مقدس ، ص 14ـ17 ) .
اکنون توحید خانه به عنوان مهمترین مرکز آموزشی دانشگاه هنر اصفهان مورد بهره ‌برداری قرار می ‌گیرد و با زیربنایی در حدود 4000 متر مربع فضای لازم را جهت فعالیت گروه‌ های آموزشی و بخش ‌های مختلف اداری ، خدماتی و رفاهی فراهم آورده است . دانشکده معماری ، ‌دانشکده تجسمی و کاربردی ، سالن اجتماعات ، دفاتر گروه ‌های آموزشی صنایع دستی ، فرش و نقاشی ،‌ کتابخانه مرکزی و آتلیه ‌های معماری و نقاشی از جمله بخش ‌های مستقر در این مجموعه است . /آدرس: میدان نقش جهان، این بنا در ضلع غربی میدان نقش جهان واقع شده و پشت به عمارت عالی قاپو است

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir