بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری مسجد علیقلی آقا اصفهان
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

این مسجد که در محله بیدآباد اصفهان واقع شده است به وسیله علیقلی آقا از خواجگان حرم شاه سلطان حسین در سال 1122 هجری بنا شده است. سردر مسجد و داخل صحن کوچک آن تزیینات کاشیکاری دارد. در مجاورت این مسجد چهارسوی علیقلی آقا نیز از آثار مهم برجای مانده آن دوره است.
در جلو مسجد عليقلي آقا مادي فدن يا فدا عبور مي كند و سردر مسجد به طرف مغرب است. مسجد صحن نسبتاً كوچك و زيبايي دارد و شبستان آن با كاشيهايي از نوع گره كاري تزئين شده است. كتيبه سردر به خط ثلث قهوه اي رنگ به خط علي نقي امامي و تاريخ 1122 هجري قمري است. در اين كتيبه به نام شاه سلطان حسين و عليقلي آقا اشاره شده است. شبستان زيبا و نفيس مسجد در شرق حياط قرار دارد و بر كتيبه آن با خط نستعليق سفيد بر زمينه كاشي لاجوردي اشعاري نوشته شده است. مفاد اين اشعار حاكي از اين است كه شبستان در سال 1297 هجري قمري زمان سلطنت ناصرالدين شاه قاجار به مسجد الحاق شده است. خطاط اين كتيبه عبدالجواد و استاد كاشيكار آن محمد اسماعيل است.
در جنوب ايوان محراب زيبايي است كه ازاره آن سنگ مرمر و ديوارهاي بالا با كاشيكاري معرق تزئين شده است.
در ورودی مسجد در کتیبه آن برروی سنگ مرمر حکاکی بسیار زیبائی صورت گرفته و در بناهای تاریخی اصفهان، استثنائاً این تنها کتیبه ای است که به عنوان سر درب، آن هم با سنگ مرمر در ترکیب با کاشی های هفت رنگ و معرف به چشم می خورد می توان یافت و در انتهای کتیبه مذکور تاریخ 1122 (هـ .ق) را می توان قرائت نمود.
علی قلی آقا یکی از خواجگان دربار شاه سلیمان صفوی و شاه سلطان حسین بود که به دلیل ثروت و نفوذ زیادش و با توجه به آن که گویا فرزندی هم از خود نداشته، با قصد خیرات اقدام به احداث این مجموعه بسیار ارزشمند نمود.
در داخل حیاط مسجد فضائی مستطیلی به ابعاد تقریبی 14 متر × 23 متر موجود است که در طول آن 5 قوس و در عرضش سه قوس پنج و هفت، هر کدام با تزئینات کاشی کاری شده که در پشت بغل ها نیز به گونه متمایز به ویژه از نظر ترکیب بندی اجزاء فوق العاده می باشند. این مسجد در دو طرف دارای فضاهای سرپوشیده بوده و به عبارتی دو ایوانی است، به علاوه در سمت ورودی اصلی آن نیز سنگاب نفیسی قرار دارد. /آدرس: خیابان آیت الله بید آبادی

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir