بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری مسجد شیخ لطف الله در اصفهان
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

اين مسجد بي نظير هم كه شاهكار ديگري از معماري و كاشيكاري قرن يازدهم هجري است به فرمان شاه عباس اول در مدت هجده سال بنا شده است. سر در معرق آن تا پايان سال1011 ساخته و پرداخته شده و اتمام ساختمان و تزيينات آن در سال 1028 هجري بوده است.

كتيبهُ سر در آن به خط ثلث عليرضا عباسي و مورخ به سال 1012 هجري است، معمار و بناي مسجد ، "استاد محمد رضا اصفهاني " بوده است كه نام او در داخل محراب زيباي مسجد در دو لوحهُ كوچك به اين شرح ذكر شده است : " عمل فقير حقير محتاج برحمت خدا محمد رضا بن استاد حسين بناء اصفهاني 1028. " خطوط و كتيبه هاي داخل مسجد شيخ لطف الله كار عليرضا عباسي خطاط بسيار مشهور زمان شاه عباس و " باقر بنا " خوشنويس گمنام آن عصر است كه نمونهُ خط زيباي ثلث او كه با خط عليرضا عباسي برابري مي كند فقط در اين مسجد بي نظير اصفهان وجود دارد.

شيخ لطف الله از علماي بزرگ شيعه از مردم "ميس" و از قراء "جبل عامل " يعني لبنان امروزي بوده است كه به دعوت شاه عباس اول، اصفهان را محل اقامت خود قرار داده است و به منظور تجليل از او اين مسجد براي تدريس و نمازگزاري وي اختصاص داده شده و وجه تسميهُ مسجد مزبور به شيخ لطف الله از همين جهت است . شيخ لطف الله شش سال قبل از در گذشت شاه عباس اول وفات نموده است.

مسجد شیخ لطف الله از ابنیه تاریخی بسیار مشهوری است که تزیینات کاشی کاری آن در داخل ازاره ها به بالا همه از کاشی های معرق و داخل و خارج گنبد آن که جزو زیباترین گنبدهای جهان است از کاشی های معرق نفیس پوشیده شده است.

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir