بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری پل خواجو، پل شاهی اصفهان
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

پل خواجو يا "پل شاهي" كه از اواخر دوره تيموري شالوده هايي داشته است، به امر شاه عباس دوم به صورت امروزي آن در سال 1060 هجري ساخته شده و غرفه هاي آن با تزئينات كاشيكاري و نقاشي پوشيده شده است.

پل خواجو به هنگام طغيان آب زاينده رود، منظره بسيار جالبي به خود مي گيرد. براي اقامت موقتي شاه صفوي و خانواده او در وسط پل، ساختمان مخصوصي كه به نام " بيگلربيگي" شهرت دارد، بنا شده كه هم اكنون وجود دارد و اطاقهاي آن داراي تزئينات نقاشي است. نام اصلي اين پل در مآخذ دوران صفويه " پل شاهي" است و "خواجو" نامي است كه طي دو قرن اخير به مناسبت مجاورت با محله "خواجو" به آن داده شده است.

تا اوايل عصر صفويه نام محله بزرگ و با صفاي اصفهان يعني محله خواجو: محله باغ كاران، محله كو طراز، طرازآباد و حسن آباد بوده است . نام خواجو كه هنوز هم به اين محل اطلاق مي شود تحريفي از كلمه و عنوان " خواجه " است كه به مناسبت سكونت بزرگــان و خواجه هاي عصر شاه عباس اول به بعد به اين محل داده شده است. يعني " محله خواجه ها " و در سالهاي نه چندان دور " پل شيراز " از آن جهت كه از روي اين پل به سوي شيراز مي رقته اند و "پل بابا ركن الدين " هم نام داشته است.

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir