بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری مسجد جامع عباسی اصفهان، مسجد امام اصفهان
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

ساختمان مسجد جامع عباسي در ضلع جنوبي ميدان تاريخي اصفهان در سال 1020هجري به فرمان شاه عباس اول و در بيست و چهارمين سال سلطنت وي شروع شده است و به منظور تزيين ميدان بزرگ، در سال 1025 هجري و در حالي كه هنوز مشغول پي ريزي قسمتهاي ديگر مسجد بوده اند، سردر نفيس كاشيكاري معرق آن را به اتمام رسانيده اند.

در كتب تاريخي مشهور عهد صفويه مانند "عالم آراي عباسي " و " وقايع السنين و الاعوام" همه جا از اين مسجد به نام "مسجد جامع عباسي " و "مسجد جامع جديد عباسي ياد شده است. كتيبه سردر مسجد به خط ثلث "عليرضا عباسي" و مورخ به سال 1025 حاكي از آن است كه شاه عباس اين مسجد را، كه در كتيبه مسجد جامع ناميده شده، از مال خالص خود بنا كرده و ثواب آن را به روح جد اعظم خود - شاه طهماسب- اهداء نموده است. در ذيل اين كتيبه به خط " محمد رضا امامي " كتيبه ديگري نصب شده كه به موجب آن از مقام معماري و مهندسي معمار مسجد جامع جديد اصفهان "در مقابل مسجد جامع عتيق" يعني استاد علي اكبر اصفهاني و ناظر ساختمان "محب علي بيكا لله " تجليل شده است . اين مسجد شاهكاري جاويدان از معماري و كاشيكاري و حجاري ايران در قرن يازدهم هجري است و آخرين سالهاي تاريخي كه در مسجد ديده مي شود، سال 1077 هجري يعني آخرين سال سلطنت شاه عباس دوم و 1078 هجري يعني اولين سال سلطنت شاه سليمان و نيز سال 1095 هجري است و معلوم ميدارد كه اتمام تزئينات و الحاقات مسجد، در دوره جانشينان شاه عباس اول صورت گرفته است.

كتيبه هاي مسجد، كار خطاطان معروف عهد صفويه مانند : "عليرضا عباسي " و "عبدالباقي تبريزي " و " محمد رضا امامي " و " محمد صالح امامي" است و تزئينات عمده آن از كاشيهاي خشت هفت رنگ و معرق مي باشد. در مدرسه جنوب غربي مسجد، قطعه سنگ ساده اي به شكل شاخص در محل معيني تعبيه شده است كه ظهر حقيقي اصفهان را در چهار فصل نشان ميدهد و چنانكه مي گويند محاسبه آن را " شيخ بهايي " دانشمند و فقيه و رياضيدان معروف عهد شاه عباس انجام داده است. سطح فوقاني اين شاخص به شكل مثلث قائم الزاويه است كه وتر مثلث در جهت طرفي است كه ظهر را تعيين مي كند و يك ضلع مجاور زاويه قائمه وصل به ديوار است و ضلع ديگر نماينده قبله مسجد است . از نكات جالب اين مسجد انعكاس صوت در مركز گنبد بزرگ جنوبي آن است، ارتفاع گنبد از اين مسجد 52 متر و ارتفاع منارهاي داخل آن 48 متر و ارتفاع مناره هاي سردر آن در ميدان نقش جهان 42 متر است، قطعات بزرگ سنگهاي مرمري يكپارچه و سنگابهاي نفيس ، مخصوصاَ سنگاب نفيس شبستان غربي گنبد بزرگ كه مورخ به سال 1095 هجري است از ديدنيهاي جالب اين مسجد بي نظير جهان اسلام است.
این مسجد عظیم دارای دو شبستان قرینه در اضلاع شرقی و غربی صحن است. یکی از این شبستانها (شبستان شرقی) بزرگتر اما ساده و بی‌تزیین است و دیگری (شبستان غربی) کوچکتر است اما تزییناتی با کاشیهای خشت هفت رنگ دارد و محراب آن نیز از زیباترین محرابهای مساجد اصفهان است.
در دو زاویه جنوب غربی و جنوب شرقی دو مدرسه به طور قرینه قرار دارد که مدرسه زاویه جنوب شرقی را که حجره‌هایی نیز برای سکونت طلاب دارد، مدرسه ناصری و مدرسه زاویه جنوب غربی را سلیمانیه می‌نامند.
ارتفاع ایوان بزرگ جنوبی مسجد ۳۳متر است و دو مناره در طرفین آن قرار گرفته‌اند که ارتفاع هر یک از آنها ۴۸متر است. این دو مناره با کاشی تزیین شده‌اند و نامهای محمد و علی به طور تکراری به خط بنایی بر بدنه آنها نقش بسته است. گنبد بزرگ مسجد تزئینات جالبی از کاشیکاری دارد و نیز داری کتیبه‌ای به خط ثلث سفید بر زمینه کاشی خشت لاجوردی است

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir