بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری عمارت عالی قاپو اصفهان
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

اين قصر كه در عهد صفويه دولتخانه مباركه نقش جهان و قصر دولتخانه نام داشته؛ نمونهُ منحصر به فردي از معماري كاخهاي عهد صفويه است كه در اوايل قرن يازدهم هجري به امر شاه عباس اول ساخته شده است و شاهان صفوي، سفرا و شخصيتهاي عاليقدر را در اين كاخ به حضور مي پذيرفته اند.
عالی قاپو دارای پنج طبقه ساختمان است که هر طبقه تزیینات مخصوص دارد و با آنکه بعد از دوره صفویه به تزیینات آن خرابیها و لطمات جبران ناپذیری وارد آمده است، با وجود این هنوز شاهکارهایی از گچبری ها و نقاشیهای عهد صفویه را در بردارد و تماشاکنندگان را به تحسین و تمجید وامی دارد. مینیاتورهای کار هنرمند معروف عهد شاه عباس، رضا عباسی که متأسفانه لطمات فراوان دیده است و نقاشیهای گل و بوته، شاخ و برگ، اشکال وحوش و طیور و گچبری های زیبای طبقه آخر آن که به شکل انواع جام و صراحی در طاقها و دیوارها و تعبیه شده است، از قسمتهای جالب این بنای تاریخی است. ساختن و پرداختن اشکال گچبری در این قسمت از ساختمان که به «طاق صوت» مشهور است، برای آن نبوده است که در آنها جام و ظروف قرار دهنده، زیرا نوع این کار که با گچ تعبیه شده، بسیار ظریف است و کوچکترین اشاره ای که در اثر برخورد دست یا شیئی دیگر به آنها حاصل شود، آنها را در هم می شکند. بلکه غیر از نمایش یکی از انواع عالی تزیینات گچی که نوعی از هنر ایرانی است غرض عمده در تزیین اطاقهای متعدد این طبقه آن بوده است که در این قسمت از عمارت، انعکاسات حاصله از نغمه ها و صداها طبیعی و بدون انعکاس صوت به گوش برسد. از فراز آخرین طبقه عالی قاپو بهترین منظره شهر تاریخی اصفهان و تغییرات و تحولات هزار ساله اخیر آن را می توان مشاهده نمود.

در دورهُ جانشينان شاه عباس نیز كارهايي به منظور تزيين عمارت عالی قاپو انجام شده مثلاً تالار باشكوه عمارت عالی قاپو در سال 1054 هجري و در زمان سلطنت شاه عباس دوم ، به بناي اصلي افزوده شده است و شاهان صفوي و مهمانان آنها از تالار همين عمارت ، مناظر بازي چوگان و چراغاني و آتش بازيها و نمايشهاي ميداني را تماشا مي كرده اند.

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir