بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران چگونه از انتقال ایدز پیشگیری کنیم؟
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران .
 

یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: در حالی که الگوی انتقال ایدز در کشور در حال پیشروی به سمت روابط جنسی است، پایبندی به محیط خانواده می‌تواند نقش تاثیرگذاری در پیشگیری از ابتلا به این بیماری داشته باشد.
دکتر بهزاد مهدویان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، عامل بیماری ایدز را ویروس HIV عنوان کرد و افزود: این ویروس در دنیا به دو نوع وجود دارد؛ نوع یک آن شیوع بیشتری داشته و نوع دوم آن تنها در برخی نقاط غرب آفریقا یافت می‌شود و می‌توان گفت موارد ابتلا به این نوع بسیار محدود است.
مهدویان تماس جنسی را شایع‌ترین راه انتقال این ویروس در دنیا عنوان کرد و افزود: این ویروس همچنین از راه تزریق خون و فرآورده‌های خونی آلوده، استفاده از سرنگ مشترک و نیز انتقال از مادر به جنین قابلیت انتقال دارد.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطرنشان کرد: در حال حاضر شایع‌ترین راه انتقال این ویروس در کشور ما از راه اعتیاد تزریقی است که در آن از سرنگ‌های مشترک آلوده استفاده می‌شود. متاسفانه طی سال‌های گذشته الگوی انتقال این بیماری در کشور ما نیز به سمت ارتباط جنسی در حال حرکت است.
این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه بیماری ایدز درمان قطعی ندارد، اظهار کرد: در حال حاضر برای این بیماری داروهایی وجود دارد که خوشبختانه در کشور ما نیز قابل دسترس است و این داروها می‌توانند با تقویت سیستم دفاعی بدن سیر بیماری را کاهش دهند. با وجود این درمان‌های دارویی در حال حاضر سازمان بهداشت جهانی بیماری ایدز را از لیست بیماری‌های کشنده و صعب‌العلاج خارج و از آن به عنوان یک بیماری مزمن یاد می‌کند.
وی در ادامه با بیان اینکه ویروس HIV سلول‌های دفاعی بدن را از بین برده و عملکرد آنها را دچار اختلال می‌کند، اظهار کرد: این امر موجب می‌شود تا بدن به مرور زمان و با افزایش فعالیت‌های این ویروس، مستعد ابتلا به انواع عفونت‌های فرصت‌طلب و سرطان‌ها شود.
مهدویان خاطرنشان کرد: همچنین خود ویروس HIV می‌تواند در سیستم عصبی مرکزی یا سیستم قلبی - عروقی بدن تکثیر پیدا کرده و نارسایی‌های قلبی یا کلیوی ایجاد کرده و خود مستقیما مرگ فرد را رقم زند که این مورد شایع نبوده و بیشتر عفونت‌های فرصت‌طلب و سرطان‌ها هستند که مرگ بیمار را رقم می‌زنند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه ویروس HIV پس از ورود به بدن یک دوره نهفتگی و کمون دارد، اظهار کرد: پس از مدت کوتاهی در نیمی از افراد آلوده به این ویروس علائمی مانند بیماری آنفلوآنزا ظاهر می‌شود و پس از بهبود این علائم، بیماری وارد فاز بی‌علامتی شده که این مرحله تا 10 سال به طول می‌انجامد. در این مرحله بیمار می‌تواند ناقل باشد، بدون اینکه علامت بارزی از بیماری داشته باشد.
این متخصص بیماری‌های عفونی خاطرنشان کرد: همین امر، آگاهی بخشی و اطلاع رسانی در خصوص این بیماری و روش‌های انتقال آن را دوچندان می‌کند و باید به جوانان آموزش داده شود تا از انجام رفتارهای پرخطر که می‌تواند آنها را در معرض ابتلا به این بیماری قرار دهد، پرهیز کنند.
وی پایبندی به مسائل اخلاقی را یکی از هشدارهای مهم سازمان بهداشت جهانی در خصوص پیشگیری از انتقال این بیماری عنوان کرد و افزود: این مورد می‌تواند در پیشگیری از شیوع این بیماری در کشور نیز از طریق روابط جنسی بسیار موثر باشد. /منبع: ایسنا

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir