بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران معجزه درماني گياه شويد براي نفخ
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران .
 

«شوید» تقویت کننده معده, کاهنده اسید اوریک و کلسترول خون, ضد نفخ به خصوص برای کودکان, قطع کننده اخلاظ غلیظ خون, بازکننده گرفتگى ها و انسداد است. همچنین، مُسکن دل‏ پیچه و دردهاى سرد نیز است.
به گزارش خبرگزاری آریا، سبزی «شوید» دارای تانن, یک ماده رزینى و یک اسانس روغنى فرار متشکل از لیمونن, کتون, کاروون و یک ماده چرب است. اصل «شوید» از ایران و مصر و هند است که از این کشورها به کشورهای قارّه های اروپا و آمریکا رفته و کشت شده است.

مصارف درمانی
1- محلل است.
2- اعتدال‏ دهنده اخلاط است.
3- بازکننده گرفتگى‏ ها و انسداد است.
4- مُسکن دل ‏پیچه و دردهاى سرد است.
5- قاعده‏ آور است و ترشح ادرار را زیاد مى‏ کند.
6٫- خوردن آن با عسل براى دفع سموم و کمک به قى کردن و اخراج اخلاط غلیظ از معده مفید است.
7- از بذر «شوید» به عنوان معطر، بادشکن، محرک و مقوى‏ معده و ضد نفخ بخصوص براى بچه‏ ها استفاده مى‏ شود.
8- خوردن دم‏کرده برگ تازه یا خشک آن و تخم آن براى پراکنده کردن بادها و تحلیل آنها از تمام زوایاى بدن, درد پشت, کلیه, مثانه, ازدیاد ترشح ادرار, تسکین دل‏پیچه و قطع آشفتگى حال که ناشى از هضم نشدن غذا و سکسکه بلغمى امتلایى مفید است.
9- تخم «شوید» از برگ آن گرم تر و خشک ‏تر است. در غذاها و ترشى ها براى اصلاح معده مفید است‏.
10- استفاده از این گیاه اثر بسیار مطلوبى در کم کردن چربى‏ ها و کلسترول خون دارد.
سیما رفیعی عضو فعال انجمن تحقیقات طب سنتی ایران معتقد است که برگ «شوید» را به اندازه مساوى با گل بابونه دم کرده و روزى سه فنجان به نوبت نوشیده شود و یا خشک آنها را با نبات ساییده و صبح و ظهر و شب هر بار یک قاشق خورده شود. درد کمر تا زانو یا سیاتیک یا عرق النساء را درمان مى‏ کند. براى آرامش اعصاب مفید است.
1- در صورت استفاده بر روی پوست ممکن است باعث ایجاد تحریکات پوستی شود.
2-آب شوید تازه می تواند موجب حساسیت زیاد پوست به نور خورشید شود و در نتیجه خطر ابتلا به آفتاب سوختگی و سرطان پوست را افزایش دهد.
3- مصرف تخم شوید در دوران بارداری خطرناک است زیرا می تواند باعث شروع قاعدگی و سقط جنین شود.
4- استفاده از «شوید» ممکن است ایجاد واکنش های آلرژیک در افرادی که به گیاهان خانواده هویج حساسیت دارند کند، از جمله این گیاهان: گشنیز، زیره سیاه، کرفس و رازیانه است.
5- «شوید» براى گرم ‏مزاجان مضر است و خوردن دم ‏کرده آن مغز و بینایى، معده، کلیه و مثانه را ضعیف می ‏کند و اسپرم را کم؛ و زیاده روی در خوردن آن نیز اسپرم را قطع مى‏ کند، لذا از این نظر باید با آب‏لیمو و سکنجبین و آب‏غوره و ترشى‏ ها خورده شود؛ سرد مزاجان باید با قرنفل و دارچین و عسل بخورند. /منبع: خبرگزاری آریا

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir