بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران چه کساني در معرض التهاب مجاري صفراوي هستند
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران .
 

التهاب مجاري صفراوي يا کلانژيت در 2.3 درصد مردان به ويژه در مردان جوان ديده مي شود، اما زنان و کودکان نيز ممکن است به اين بيماري مبتلا شوند.

به گزارش ايرنا، کبد بزرگ ترين عضو (ارگان) بدن است که حدود 1 تا 1.5 کيلوگرم وزن دارد.محل اين عضو در قسمت راست و بالاي شکم و زير دنده هاست.

عملکرد کبد در بدن شکستن داروها، کمک به تصفيه سموم، کمک به هضم و جذب مواد غذايي و سوخت وساز بدن و کمک به روند انعقاد خون است.صفرا نيز در کبد ساخته مي شود و از طريق مجاري کبدي کوچک و بزرگ منتقل و در کيسه صفرا ذخيره مي شود.

کبد بخش هاي مختلفي دارد،قسمت عمده آن از سلول هاي کبدي تشکيل شده است. مجاري صفراوي کوچک و بزرگ،سلول هاي ايمني و عروق خوني نيز سازنده اين عضو هستند. کيسه صفرا نيز متصل به کبد است التهاب و بيماري مي تواند در بخش يا بخش هايي از کبد ديده شود.

کلانژيت اسکلروزان اوليه (PSC) چيست

کلانژيت به معني التهاب مجاري صفراوي است. در کلانژيت اسکلروزان اوليه مجاري صفراوي کوچک و بزرگ داخل و خارج کبدي دچار التهاب و تخريب مي شود. اين بيماري در ابتدا روند کندي دارد و بيماري مزمن کبدي به شمار مي رود.

در اين بيماري تنگي و اتساع (گشادشدن) مجاري صفراوي به تناوب ديده مي شود. تجمع صفرا در کبد مي‌تواند به سلول هاي کبدي آسيب برساند و اين بيماران بيشتر از ديگران در معرض عفونت هاي مجاري صفراوي قرار گيرند.

اين بيماري نيز در گروه بيماري هاي خود ايمني کبد قرار دارد به اين معنا که سيستم ايمني بيمار باعث التهاب در مجاري صفراوي مي شود.

چه کساني در معرض اين بيماري قرار دارند

اين بيماري در 2.3 درصد مردان، به ويژه در مردان جوان ديده مي شود؛ اما زنان و کودکان نيز ممکن است به اين بيماري مبتلا شوند. درگيري روده بزرگ و گاهي روده باريک به صورت زخم هاي يکپارچه در روده بزرگ يا زخم هاي منفرد در روده باريک که به نام بيماري التهابي روده ناميده مي شود، به همراه اين بيماري مشاهده شده است. /منبع: روزنامه خراسان به نقل از ایرنا

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir