بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری شناسایی توانمندی‌های نظامی و دفاعی دوره ساسانی
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

دومین دوره پژوهش های بین الملل بر روی دیوار های بزرگ ساسانی و تاسیسات وابسته آن در منطقه گرگان برای شناسایی توانمندی های نظامی و دفاعی دوره ساسانی آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، دکتر جبرئیل نوکنده سرپرست ایرانی گروه باستان شناسی با اعلام این خبر افزود: هدف نهایی از اجرای این طرح کسب اطلاعات جدید از یکی از قدرت های بزرگ دوران باستان یعنی دوره ساسانی است که نسبت به دیگر امپراطوری های جهان مانند روم کمتر شناخته شده در حالی که در زمان خود پیشرفت های قابل توجهی داشته است.
او گفت: چگونگی دستیابی به این همه پیشرفت ها، یک ابهام تاریخی است. در حالی که بخشی از موفقیت این امپراطوری به خاطر سرمایه گذاری هدفمند در توانایی های نظامی و دفاعی بوده است.
به گفته ی او در این طرح مشترک همچنین مطالعات علوم میان رشته ای برای شناسایی مسائل ناشناخته دیوارهای بزرگ و ناسیسات وابسته مانند زمین شناسی، مطالعات گیاه باستان شناسی، مطالعات جانور شناسی، مطالعات منظر باستان شناسی، استفاده از روش های کاوش بدون خاکبرداری مانند ژئو فیزیک، مطالعات باستان شناسی زیر آب در دستور کار قرار دارد.
سرپرست ایرانی پژوهش مشترک دکتر جبرئیل نوکنده از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری وسرپرست خارجی دکتر ابرهارد سوئر از دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند است. در این طرح 20 پژوهشگر از کشورایران،آلمان، ایتالیا و روسیه از پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ،پایگاه میراث فرهنگی دیوار بزرگ گرگان ،دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند و دانشگاه وینچستر بریتانیا ،موسسه باستان شناسی آلمان و دانشگاه آکس مارسی فرانسه مشارکت دارند.
دو دیوار بزرگ تاریخی به نام های دیوار بزرگ گرگان و دیوار تمیشه از جنس آجر در گرگان قراردارند که در امتداد خود دارای تاسیسات و قلعه های متصل و غیر متصل بودندکه طول دیوار بزرگ گرگان نزدیک به 200 کیلومتر است.
این پژوهش ها بر اساس تفاهم نامه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند به مدت سه سال (1393_1396) روی دیوارهای تاریخی جلگه گرگان و تاسیسات وابسته به آن صورت خواهد گرفت. /منبع: همشهری آنلاین

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir