بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران آب مروارید چیست؟
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران .
 

آب مروارید زمانی رخ میدهد که عدسی یک چشم تیره شده و بینایی را تحت تاثیر قرار دهد. آب مروارید به میزان شایع تری در افراد مسن اتفاق افتاده و به تدریج پیشرفت میکند. این بیماری معمولا میتواند با عمل های جراحی روتین درمان شود، در این حالت عدسی تیره برداشته شده و با عدسی مصنوعی پلاستیکی جایگزین میگردد

چگونه میبینیم؟

زمانی که به شی می نگرید، نور از شی ابتدا از قرنیه و سپس از عدسی گذشته و به شبکیه در پشت چشم ضربه میزند.

عدسی چشم مانند لنز دوربین عمل میکند. عدسی بیشتر نوری را که از چشم می آید، بر روی ماکولا متمرکز میسازد. ماکولا بخشی از شبکیه است که به طور بسیار متراکم با سلول های بینایی پر میشود.

پیام های عصبی از سلول های بینایی موجود در شبکیه گذشته (سلول های میله ای و مخروطی) و از فیبرهای عصبی در عصب بینایی به مغز می روند. سپس این پیام ها توسط مغز تفسیر شده و به این ترتیب به فرد توانایی دیدن میدهند.

برای دیدن اشیاء به طور واضح، عدسی چشم باید شفاف باشد – درست مانند لنز یک دوربین.

آب مروارید چیست؟

آب مروارید، نواحی کدری هستند که در عدسی یک چشم پیشرفت میکنند. عدسی باید به طورطبیعی شفاف باشد. اما، درصورت وجود آب مروارید، عدسی مبتلا مانند یک شیشه یخ زده میشود.

برخی از افراد تصور نادرستی از آب مروارید دارند. برای مثال، برخی از افراد اشتباها گمان میکنند که آب مروارید مانند پوستی است که روی چشم یا عدسی تشکیل میشود. این فرضیه درست نمیباشد. آب مروارید یک تغییر تدریجی در ساختار عدسی در یک چشم است که به تدریج عدسی را تیره و تیره تر میسازد.

چه کسانی مبتلا به آب مروارید میشوند و این عارضه تا چه اندازه ای شایع میباشد؟

انواع متفاوتی از آب مروارید وجود دارد:

آب مروارید وابسته به سن (آب مروارید دوران پیری)

این نوع آب مروارید تاکنون شایع ترین نوع آب مروارید بوده و افراد مسن را تحت تاثیر قرار میدهد و با افزایش سن شایع تر میشود. در کشور انگلستان تقریبا از هر 3 فرد بالای 65 سال، یک نفر آب مروارید دارد. زنان و مردان به میزان یکسانی تحت تاثیر قرار می گیرند. اغلب هر دو چشم تحت تاثیر قرار می گیرند اما یکی از چشم ها ممکن است در مقایسه با چشم دیگر بدتر باشد.

به طور معمول، آب مروارید وابسته به سن، به تدریج طی سالها تشکیل میشود. بسیاری از افراد مبتلا به آب مروارید اولیه، متوجه مبتلا بودن خود به این بیماری نمیشوند، به این دلیل که کدر بودن عدسی ناشی از آب مروارید اولیه بیش از حد بد نبوده و بینایی فقط به میزان خفیفی تحت تاثیر قرار می گیرد. در برخی از افراد، آب مروارید خیلی شدید نمیشود. هرچند در بسیاری از موارد، بینایی به تدریج طی سالها بدتر میشود.

آب مروارید مادرزادی (در زمان تولد ظاهر میشود)

این نوع آب مروارید شایع نبوده اما تشخیص آن در مراحل اولیه مهم است، به این دلیل که بینایی باید خیلی زود در دوران کودکی توسط مغز آموخته شود. آب مرواریدی که در زمان تولد ظاهر میشود، چشم ها را از توانایی دیدن منع کرده و میتواند باعث کوری موقت شود که ممکن است حتی پس از برداشت آب مروارید نیز ادامه داشته باشد.

آب مروارید مادرزادی باید در اسرع وقت بعد از تولد حذف شود. به این دلیل پزشکان چشم های نوزادان را به عنوان بخشی از معاینه های روتین کودک ارزیابی میکنند.

سایر انواع آب مروارید

مقداری دلایل غیرشایع برای آب مروارید وجود دارد. آب مروارید ممکن است پس از جراحت به یک چشم یا درنتیجه درمعرض تشعشعات پیشرفت کند. گاهی اوقات درصورت ابتلا به بیماری دیگر، این بیماری به عنوان یک مشکل ثانویه توسعه می یابد. برای مثال، در برخی از افراد مبتلا به دیابت نیز آب مروارید پیشرفت میکند.

ادامه این مطلب به بررسی آب مروارید شایع وابسته به سن می پردازد.

علت آب مروارید وابسته به سن چیست؟

علت این بیماری کاملا واضح نمیباشد. به نظر می رسد علت، تغییر در ساختار پروتئین های موجود در عدسی باشد. تغییر در ساختار پروتئین ها ممکن است ناشی از اختلال در مسیر مایعات و مواد مغذی باشد که به عدسی می روند، همچنانکه فرد بزرگتر میشود. برخی از پروتئین ها ممکن است در داخل عدسی در مکان هایی به یکدیگر متصل شوند. این مسئله منجر به تشکیل نواحی کوچک کدر میگردد. هر ناحیه کوچک کدر مقداری از نور دریافتی به شبکیه را مسدود میکند. شدت آب مروارید به تعداد نواحی تیره ای که در عدسی متأثر پیشرفت میکند، بستگی دارد.

در بیشتر افراد متأثر بدون هیچ دلیل آشکاری، آب مروارید ایجاد میشود. عواملی که ممکن است احتمال پیشرفت آب مروارید را افزایش دهند عبارتند از:

         داشتن رژیم غذایی ضعیف.

         سیگار کشیدن.

         در معرض نورهای فرابنفش بودن.

         دیابت.

         داروهای استرئیدی.

         داشتن سابقه خانوادگی آب مروارید.

علایم آب مروارید وابسته به سن چیست؟

در ابتدا ممکن است متوجه شوید که دید شما مقداری تار شده است. با گذشت زمان، ممکن است متوجه برخی از علایم زیر شوید:

         وجود نقاطی در میدان بینایی.

         دیدن هاله هایی در اطراف نورهای روشن – برای مثال، چراغ های خیابان.

         در نور آفتاب یا اتاق های بسیار روشن به خوبی قادر به دیدن نیستند.

         به راحتی خیره شدن به نورهای روشن از قبیل چراغ های جلوی ماشین.

         ممکن است توانایی تشخیص رنگ ضعیف شده یا از بین رود.

         ممکن است طی سال ها بینایی شما به تدریج بدتر شده و اصلاح آن توسط عینک امکان پذیر نباشد.

بسته به شدت آب مروارید، تاثیر آن روی بینایی میتواند از تاری خفیف تا کوری کامل در چشم تحت تاثیر دسته بندی شود.

آب مروارید وابسته به سن چگونه تشخیص داده میشود؟

آب مروارید معمولا به راحتی توسط پزشک یا چشم پزشک در زمان انجام آزمایشات تشخیص داده میشود. به دلیل مشکلات مربوط به بینایی، این تشخیص ممکن است گرفته شود.

گاهی تشخیص آب مروارید اولیه طی معاینه های روتین چشم انجام میشود، قبل از اینکه فرد متوجه وجود مشکل در بینایی خود شود.

آیا این نوع آب مروارید نیاز به درمان دارد؟

آب مروارید اولیه ممکن است باعث بروز مشکل قابل توجهی در بینایی نشود. میزان کاهش بینایی به طور قابل توجهی از یک فرد به فرد دیگر متغیر است. درحال حاضر برای افراد مبتلا به آب مروارید درمان در مرحله اولیه رایج میباشد، زمانی که آب مروارید عملکرد طبیعی چشم را تحت تاثیر قرار میدهد. برای مثال، چنانچه درحال پیدایش مشکلاتی در هنگام خواندن، تماشای تلویزیون، رانندگی و آشپزی هستید. نیز درمان معمولا موفقیت آمیز میباشد.

شیوه درمان چگونه میباشد؟

هیچ دارو، قطره چشم و لیزری وجود ندارد که بتواند آب مروارید را درمان کند. تنها را درمان آب مروارید، عمل جراحی است. این عمل یک عمل بسیار رایج میباشد. هرساله در انگلستان تقریبا 300000 عمل آب مروارید انجام میشود. جراحی شامل حذف عدسی کدر و جایگزینی آن با یک عدسی پلاستیکی مصنوعی (یک کاشت داخل چشمی) است. این عمل یک عمل روتین بوده که معمولا 10 الی 20 دقیقه زمان می برد، و اغلب به طور روزانه انجام میشود.

درطول عمل چه وقایعی رخ میدهد؟

معمولا در یک زمان روی یک چشم جراحی صورت می گیرد. در بیشتر افراد جراحی با بیهوشی موضعی انجام میشود. به این معنا که فرد در طول عمل هوشیار بوده اما به دلیل قطره های بیهوشی موضعی که برای بی حس کردن چشم استفاده میشوند، جراحی دردناک نمی باشد. (گهگاهی از آمپول های بیحسی موضعی در اطراف چشم استفاده میشود.)

جراحی با استفاده از میکروسکوپ، و از طریق یک شکاف بسیار کوچک در چشم انجام میشود. زمانی که چشم بی حس میشود، جراح حفره کوچکی در جلوی چشم در گوشه قرنیه ایجاد میکند. سپس دستگاه ظریف کوچکی را به واسطه بخش جلویی کپسول عدسی در داخل عدسی قرار میدهد. این دستگاه امواج مافوق صوتی ساطع کرده که محتویات عدسی را در داخل کپسول عدسی تفکیک میکند.

سپس محتویات عدسی توسط ساکشن (عمل مکش) برداشته میشوند. زمانی که مواد عدسی برداشته میشوند، عدسی پلاستیکی شفاف از طریق حفره ای که در بخش جلوی کپسول عدسی ایجاد شده است، در داخل کپسول عدسی قرار می گیرد. معمولا نیاز به بخیه نیست. امکان دارد فرد مجبور به بستن چشم برای چند روز بعد از جراحی باشد.

عدسی پلاستیکی استاندارد توانایی تمرکز را نداشته و از اینرو فرد همچنان نیاز به استفاده از عینک دارد. هرچند گاهی از عدسی های انطباقی جهت تمرکز روی اشیاء دور و نزدیک استفاده میشود. در حال حاضر عدسی های چند کانونی نیز در دسترس هستند که دست کم اجازه تمرکز روی دو نقطه متفاوت را، از قبیل دید دور و نزدیک، میدهند. درصورتی که این لنزها برای شما مناسب باشند، جراح میتواند در خصوص جزئیات بیشتر آن توضیح دهد. هرچند، این نوع از لنزها معمولا در سیستم های بیمه در دسترس نمیباشند.

عوارض جانبی ناشی از عمل چیست؟

در اکثریت وسیعی از موارد جراحی موفقیت آمیز بوده و بینایی فورا بهبود می یابد. در موارد کمی، عوارض جانبی بروز میکند. برای مثال، خونریزی چشم، عفونت، التهاب چشم و آسیب به قرنیه یا سایر بخش های چشم. این عوارض شایع نبوده و اغلب قابل درمان هستند اما گهگاه جهت ایجاد مشکلات دایمی بینایی، به شدت جدی میباشند.

کدورت کپسول پیشین

این عارضه ای است که میتواند طی جراحی آب مروارید رخ دهد. گاهی اوقات بخش پشتی کپسول عدسی ضخیم و کدر شده و بینایی را تحت تاثیر قرار میدهد. درصورت بروز این عارضه، معمولا به آسانی با درمان بدون درد لیزر معالجه میشود. لیزر میتواند حفره موجود در بخش میانی کپسول را بسوزاند. این عمل اجازه ورود را به نور داده و بینایی ترمیم می گردد.

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir