بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران کی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنیم، کی به روانپزشک و کی به روانشناس؟
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران .
 

نورولوژیست ها (متخصصان مغز و اعصاب)، روان پزشکان و روان شناسان اگرچه حوزه کاری مشخصی دارند و تخصص های جداگانه ای می گیرند، از سوی بسیاری از مراجعان و بیماران ممکن است با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. اینکه کی باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرد، کی به روان پزشک و کی به روان شناس، ممکن است سوال بسیاری از مردم باشد. اگر این سوال، سوال شما هم باشد، باید بدانید که اصولا روان شناس فردی است که دوره عمومی پزشکی را نگذرانده است و با گرفتن مدرک لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در رشته روان شناسی، روان شناس شده است و می تواند با ارائه راهکار های مختلف (بدون تجویز دارو) به مراجعانش کمک کند اما روان پزشک، پزشک متخصصی است که دوره عمومی پزشکی را طی کرده و پس از آن در رشته اعصاب و روان تخصص گرفته است.
متخصص مغز و اعصاب یا نورولوژیست هم پزشک متخصصی است که پس از طی کردن دوره پزشکی عمومی، تخصصش را در رشته مغز و اعصاب (نورولوژی) گرفته تا بتواند بیماری هایی مانند تشنج، ام اس، میگرن و سردرد های مختلف، فلج، سکته مغزی و کمردرد های مزمن و بیماری هایی از این قبیل را تشخیص دهد و درمان کند. روان پزشک نیز می تواند در درمان اضطراب ها، افسردگی ها و سایر مشکلات اعصاب و روان به مراجعانش کمک کند و به آنها دارو بدهد اما روان شناس نمی تواند دارو تجویز کند و معمولا روان درمانی می کند. ضمنا این نکته را هم باید یادآور شوم که جراح مغز و اعصاب هم می تواند جراحی هایی مانند برداشتن انواع تومور ها یا دیسک کمر را انجام دهد بنابراین هیچ شباهتی بین رشته های روان شناسی، روان پزشکی و تخصص مغز و اعصاب وجود ندارد.

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir