بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران نکاتی که باید در پرتو درمانی مورد توجه قرار گیرد
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران .
 

یک کارشناس رادیولوژی استراحت کافی را برای جلوگیری از ضعف بیمارانی که پرتودرمانی می‌شوند با اهمیت دانست و گفت: مسئله رژیم غذایی با توجه به بی‌اشتهایی مهم است و بازتوانی و مراقبت در منزل نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
مهرداد صیفی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه آماده کردن بیمار از نظر روانی و جسمی قبل از پرتو درمانی اهمیت زیادی دارد، گفت: در حد فهم بیمار باید برای وی توضیحاتی داده شود مبنی بر اینکه روند و طول درمان چگونه است.
وی با تاکید بر اینکه نوع اشعه مورد استفاده، محل گرفتار و وضعیت روانی باید مد نظر قرار گیرد، گفت: ضروری است قبل از پرتو درمانی بیمار مورد ارزیابی قرار گیرد و اطلاعات لازم گردآوری شود.
صیفی یادآور شد: آزمایشات خونی مانند شمارش گلبولی، اوره نیتروژن خون، کامل ادرار و پاپ اسمیر باید تست شود. استفاده از رژیم غذایی مناسب از جمله کربوهیدرات فراوان و پروتئین زیاد باید مد نظر باشد.
وی افزود: چنانچه قرار است بیمار از ناحیه سر و گردن پرتو درمانی شود، ارزیابی و مراقبت از دندان‌ها و گاه استفاده از فلوراید مفید است.
این کارشناس رادیولوژی تصریح کرد: مشاهده و ارزیابی اوضاع عمومی بیمار در حین پرتو درمانی به خصوص واکنش‌های بیمار از اهمیت خاصی برخوردار است. مسئله ایمنی و برخوردهای اصولی در حین پرتو درمانی و بسته بودن درب اتاق نیز ضروری است.
صیفی، آموزش در زمینه نیازهای موجود و احتمالی را با اهمیت دانست و گفت: مراقبت‌ها بستگی به محل اشعه دیده و ضایعات وارده دارد. مراقبت از پوست به دنبال اشعه درمانی مهم است.
وی با تاکید بر اینکه برای جلوگیری از ضعف، بیمار باید استراحت کافی داشته باشد، گفت: مسئله رژیم غذایی با توجه به بی‌اشتهایی مهم است. بازتوانی و مراقبت در منزل نیز از جمله موارد پراهمیت است.
این کارشناس رادیولوژی گفت: جلوگیری از عفونت، ضربه و حفاظت پوست از نور خورشید و درجه حرارت بالا و پائین باید به بیمار گوشزد شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: باید به بیمار آموزش داده شود که هر گونه اختلالی که در اعضای بدن اتفاق می‌افتد به پزشک معالج مراجعه کند تا درمان‌های لازم در اسرع وقت انجام شود. /منبع: ایسنا

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir