بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری مجموعه چهل اختران در قم
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

در صحن بزرگ اين مجموعه سه زيارتگاه به اسامي موسي مبرقع(ع) . چهل اختران و امامزاده زيد (ع) قرار دارد . اين زيارتگاه در ميان مردم به نام (چهل اختران) شهرت دارد .

امامزاده موسي مبرقع (ع) : به نظر مي رسد كه بناي ساختمان اين زيارتگاه از آثار قبل از صفويه باشد اما اكنون اثري از گذشت زمان بر چهره آن مشاهده نمي شود و در آن عمليات تجديد بنا صورت مي گيرد . اين بنا مدفن موسي مبرقع فرزند امام جواد (ع) است .

چهل اختران : تاريخ بناي اين بقعه را سال 950 ه. ق امده است . باني آن شاه تهماسب صفوي و اسم معمار هنرمندش (استاد سلطان قمي) از مشاهير معماري دوره صفويه به شمار مي رود . نام اين استاد در زيارتگاه ضبط شده است . در سال 953 ه. ق به دستور شاه تهماسب صفوي سقفي بسيار مرتفع از آجر بر اين بقعه زده شد. در اين مكان قبور جمعي از سادات و امامزادگان از جمله فرزندان و اولادان امام موسي مبرقع (ع)جاي دارد . مي گويند در اين بقعه چهل زن چهل مرد و بيست و پنج كودك در مجموع صد و پنج نفر دفن شده اند .

امامزاده زيد (ع) : بناي اين امامزاده عمارتي است كه گنبدي كوچك از آجر به شكل كلاهخود بر فراز آن به چشم مي خورد و به سده نهم ه. ق تعلق دارد . اين مكان مدفن يكي از نوادگان امام زين العابدين (ع) است.

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir