بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری بقعه عون بن علی در فومن
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

طبق شجره‌نامه موجود اين بقعه آرامگاه پسر محمد حنفيه پسر حضرت علي(ع) است بناي آن قديمي و هشت ضلعي است ديوارهاي داخل بقعه از سنگ مرمر و سقف به صورت طاق مدور است كه با گچ سفيد كاري شده است بر ديوار غربي دري از چوب آبنوس و بسيار قديمي با كنده‌كاري‌هاي فوق‌العاده ظريف وجود دارد كه به در چله خانه معروف است كه بنا به روايتي با 20 پله راه به سردابي مي‌برد كه تا زيركوه كشيده شده است اين در فعلا بسته است و پشت آن ديوار كشيده شده است مطابق كتيبه‌اي كه روي ستون قطوري در مدخل بنا حك شده تعميرات اساسي بقعه در زمان فتحعلي شاه صورت گرفته. وسط اتاق ضريح چوبي مشبكي قرار دارد ودر ميان آن صندوقي موجود است كه منبت‌كاري بوده و بر حاشيه بدنه‌هاي آن كتيبه‌اي به خط خوش از آيات قراني كنده شده است. قديمي ترين تاريخي كه از بقعه برمي‌آيد مربوط به سنگ قبري است كه در تاريخ 969 هجري قمري بر بدنه ديوار بنا نصب است.

در محله مسجد بر شهر تاریخی ماسوله قرار دارد.عون ابن علی بر طبق روایات،فرزند محمد حنیفه یا محمد ابن حنیف از نوادگان حضرت علی (ع)شمرده می شود.که متحملا دراوایل قرن سوم یا چهارم و شاید ششم هجری همزمان با ورود امام زاده ابراهیم (ع)شفت،امام زاده هاشم(ع)رشت و نیز سید جلال الدین اشرف(ع) استانه اشرفیه، به این ناحیه روی اورده بود.

این بقعه در مجموعه ای مذهبی ،مرکب از خود بقعه در میان ومسجد جامع در جوانب شرق وغرب،جای گرفته است.بقعه پلانی هشت گوش دارد و هر یک از اضلاع 180سانتی متر طول دارند.گنبدی بر روی این فضا وجود دارد که ارتفاع صحن امام زاده تا زیر طاق گنبد اول20/4سانتی متر است.گنبد بقعه،حالتی شلحمی دارد که امروزه ان را با حلب پوشانده اند.دو مناره در اطراف گنبد این مسجد،احداث کرده اند که جدید است.قسمت بیرون امام زاده،دارای طاق نماهایی با اجر کاری وقسمت داخلی نیز طاق نماهایی دارد.

گفتنی است که در مورد تاریخ بنای این بقعه وتاریخ دقیق شهادت حضرت عون بن علی (ع)سند معتبر ومکتوبی یافت نشده است.این بقعه در دهه ی 1360 توسط مرحوم خلیل حاتمی ماسوله ،که ریاست هیئت امنای این بقعه را در دست داشت،تجدید بنا شد و جزو1200بقعه در اثار تاریخی ایران جای دارد.

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir