بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری کلیسای مارسرکیس سلماس
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

کلیسای قدیمی مارسرکیس مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان سلماس، بخش مرکزی، روستای خسروآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۵۳۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کليساي مارسرکیس (مارگيورگيس) در روستاي خسروآباد سلماس قرار دارد. بوميان منطقه بر اين باورند که نام خسروآباد، برگرفته از نام خسرو پرويز، پادشاه ساساني، است. آنان هم چنين بر اين عقيده اند که پيشينه مارگيورگيس به دوران ساسانيان مي رسد و صليب مقدس حضرت مسيح، توسط خسرو پرويز از اورشليم به ايران آورده و مدتي در اين کليسا نگه داري شد تا اين که در زمان پادشاهي “پوران دخت” اين صليب هنگام برقراري صلح ميان ايران و روم، به دربار روم اهدا شد. به گفته دکتر رونالد توماس زاده، پژوهش گر تاريخ آشوريان، “اين کليسا در سال 1845 ميلادي بازسازي شده است و پس از آن پيروان اين کليسا، پيرو کليساي کاتوليک کلداني شده اند.” مارسرکیس، از سنگ هاي آذرين تراش دار و ملاط آهک و ماسه ساخته شده است. دو لوحه به زبان سرياني کلاسيک، يکي در بيرون در غربي و ديگري در ديوار جنوبي ديده مي شود. گفتني است نام مارگيورگيس برگرفته از نام اسقف اين کليسا در سده شانزدهم است. برخي اين کليسا را وانگ مي نامند که نادرست است; چراکه وانگ نامي ارمني و به معني کليساست، در حالي که اين کليسا آشوري است.

بنا دارای پلانی مستطیل شکل به ابعاد 3/7 در 5/12و فضای داخلی شامل یک سالن مستطیل شکل است که با دو ستون چوبی مدور بر پایه های سنگی مربع شکل استوار شده اند. این فضا با پله هایی در دو طرف به سکویی، که یک متر بالاتر از سالن مذکور است، راه پیدا می کند که محل اجرای مراسم مذهبی است. بنا کتیبه ای دارد که درون تخته سنگی تراشیده به شکل ذوزنقه به تاریخ1896 میلادی حک شده است. مصالح عمدهٔ به کار رفته در بنا در قسمت پی، سنگ های تراش دار در شکل های مربع و مستطیل و پس از آن خشت خام و اندود کاهگل و پوشش سقف تیرهای چوبی است. در داخل محوطهٔ کلیسا سنگ قبرهایی به تاریخ های1837،1890،1893،1914، 1917 میلادی قابل ملاحظه اند. این کلیسا در حال حاظر فعال است و ارامنه از آن استفاده می کنند.

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir